Kaip penktadienį pranešė Kultūros ministerija, ministras paragino tarptautinę bendruomenę „sutelkti jėgas apsaugant šios šalies (Ukrainos) kultūros paveldą“ ir išlaikant tarptautinius įsipareigojimus taikai „priversti agresorių baigti kruviną karą Ukrainoje“.
Jis pabrėžė, jog užpuldama Ukrainą Rusija pamynė esminius Jungtinių Tautų Chartijos, UNESCO Konstitucijos ir kitus tarptautinės teisės principus. Rusija taip pat sulaužė įsipareigojimus saugoti kultūros paveldą, įtvirtintus 1954 metų Hagos konvencijoje, bei UNESCO Konvencijoje 1970-aisiais įtvirtintą įsipareigojimą gerbti kitų šalių kultūros paveldą.
„Kiekvienas Jungtinių Tautų narys privalo gerbti tarptautinės teisės normas, kurias drauge kūrėme dešimtmečius. Tačiau noriu paklausti: ar mes galime toleruoti tarptautinės bendruomenės narį šiame melo ir cinizmo kare? Ar šalis, brutaliai naikinanti kitos suverenios šalies kultūrinį paveldą, gali pirmininkauti UNESCO Pasaulio paveldo sesijai?“, – pranešime cituojamas S. Kairys.
Anot kultūros ministro, tai pažeidžia UNESCO principus, griauna šios organizacijos reputaciją ir patikimumą.
Karas nėra gamtos stichija. Kiekvienas karas turi kaltininką. Kiekvienas karas turi savo skerdėją ir savo Bučą.
„Karas nėra gamtos stichija. Kiekvienas karas turi kaltininką. Kiekvienas karas turi savo skerdėją ir savo Bučą. Mes privalome tai sustabdyti. Kiekvienas mūsų dabar renkamės, kurioje istorijos pusėje būti. Pasirinkime teisingai ir dėl mūsų pačių, ir dėl ateities kartų“, – ragino S. Kairys.
Pasak S. Kairio, Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą taip pat rodo, kad reikalingos tvirtesnės tarptautinės bendruomenės pastangos apsaugoti kultūros paveldą.
Siekiant šio tikslo, jo teigimu, būtina plėsti Hagos konvencijos dėl kultūros vertybių apsaugos ginkluotų konfliktų metu Antrojo protokolo ratifikavusių šalių ratą. Be to, būtina dėti „tvirtas pastangas“ sutelkiant įgūdžius ir prevencines priemones kultūros paveldui apsaugoti.
„Nuo pat karo pradžios daug šalių priėmė Ukrainos pabėgėlius – rūpestis jais yra solidarumo ir žmogiškumo aktas. Tačiau dabar turime išgirsti, ko mūsų prašo pati Ukraina. Ji prašo mūsų padėti ukrainiečiams Ukrainoje. Jie nori gyventi savo šalyje. Jie nori sugrįžti. Ir tam jiems reikia mūsų sutelktos pagalbos“, – kalbėjo S. Kairys.
Meksikoje vykstanti UNESCO pasaulinė konferencija MONDIACULT 2022 „Kultūros politika ir darnus vystymasis“ – didžiausias pastarųjų dešimtmečių kultūros politikos renginys, suburiantis kultūros ministrus, vyriausybines agentūras ir nevyriausybinį sektorių iš viso pasaulio.
Kaunas yra pateikęs UNESCO Pasaulio paveldo centrui Paryžiuje nominacinę paraišką „Modernusis Kaunas: Optimizmo architektūra, 1919–1939 m.“ dėl įtraukimo į Pasaulio paveldo sąrašą.
Pasaulio paveldo komitetui šiuo metu pirmininkauja Rusija. Jos mieste, Kazanėje, birželį turėjęs įvykti UNESCO Pasaulio paveldo komiteto posėdis atidėtas neribotam laikui.
Ministras anksčiau teigė, kad paraiška dėl Kauno gali būti svarstoma tik Pasaulio paveldo komitete nelikus Rusijos.