Ketvirtadienį Seimas balsuos dėl buvusio finansų ministro Algirdo Šemetos kandidatūros į Europos Komisijos (EK) narius. Balsavimas turėjo įvykti antradienį, to prašė ir premjeras Andrius Kubilius, tačiau parlamentarų dauguma nepaklausė Vyriausybės vadovo, nusprendė neskubėti ir apsisprendimą paliko ketvirtadieniui.
Nei valdančiosios koalicijos partijos, nei opozicija nesiima spėlioti, kaip pasibaigs balsavimas dėl eurokomisaro.
Antradienį Seimo posėdyje svarstant A.Šemetos kandidatūrą A.Kubilius gyrė Vyriausybės pasirinkimą ir ragino nedelsiant balsuoti. Tačiau premjero nepaklausė ne tik visa opozicija, atvirai kritikuojanti A.Šemetą ir besipriešinanti jo kandidatūrai, bet ir nedidelė dalis valdančiosios koalicijos atstovų.
Pasiūlymą dėl balsavimo atidėjimo iki ketvirtadienio pateikė buvęs Seimo vadovas, valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos lyderis Arūnas Valinskas. Jo pasiūlymui pritarė visa opozicija, pora valdančiųjų liberalcentristų, visa TPP frakcija, taip pat nuo jos atskilusi „Vienos Lietuvos“ frakcija, nebelaikanti savęs valdančiosiosios daugumos atstove, bet ir nepasiskelbusi opozicija.
Dalis Seimo narių įsitikinę, kad ketvirtadienį valdančiajai koalicijai gali pritrūkti balsų patvirtinti A.Šemetą. Jeigu taip atsitiktų, kandidatas pareiškė esąs pasirengęs „nedramatizuoti situacijos ir ieškoti kito darbo“.
Tačiau pralaimėtas balsavimas dėl eurokomisaro gali įrodyti A.Kubiliaus pozicijų silpnumą valdžioje ir visos koalicijos nesugebėjimą susitarti svarbiais klausimais, įskaitant paskyrimus į aukštus postus.
Šiuo metu EK nariui A.Šemetai tenka biudžeto ir finansinio programavimo komisaro portfelis. Lietuvos premjeras tikisi, kad jį pavyks išsaugoti. Tačiau, neoficialiais duomenimis, vargu ar A.Šemeta galės pretenduoti į tą pačią poziciją EK. Į jo dabar turimą portfelį nusitaikė Europos Sąjungoje kur kas įtakingesnių Lenkijos ir Prancūzijos atstovai, deleguojami į naujos kadencijos EK. Koks postas atiteks A.Šemetai, turėtų paaiškėti lapkritį, kai bus naujai suformuota visa Komisija.
Šių metų birželį Seimas jau buvo pritaręs A.Šemetos kandidatūrai į EK narius. Tuomet jis Komisijoje pakeitė Prezidente išrinktą Dalią Grybauskaitę.
Bet rugsėjo viduryje EK pirmininku naujai kadencijai patvirtinus portugalą Jose Manuelį Barrosą, prasideda naujos kadencijos Komisijos formavimas. Juridinės EK formavimo procedūros priklausys nuo naujos Lisabonos sutarties ratifikavimo ir įsigaliojimo.
Lietuva yra bene vienintelė ES valstybė, kurioje už kandidatą į eurokomisarus balsuoja visas parlamentas. ES šalyse EK nario paskyrimo klausimas priklauso išimtinai vyriausybių, jų vadovų ar prezidentų kompetencijai.
Naujausi komentarai