Pereiti į pagrindinį turinį

Budrys apie diskusijas sukėlusį klausimą: patarimas – viską daryti subtiliai

2025-01-15 11:50

Užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys trečiadienį paragino pareigūnus subtiliai ir konsultuojantis su sąjungininkais spręsti dėl pasitraukimo iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos.

Budrys apie diskusijas sukėlusį klausimą: patarimas – viską daryti subtiliai
Budrys apie diskusijas sukėlusį klausimą: patarimas – viską daryti subtiliai / Scanpix nuotr.

„Ministerijos patarimas yra viską daryti subtiliai, diskutuoti (...). Suprantame klausimo jautrumą, partnerių dėmesį, bet viską turime daryti konsultuodamiesi ir su tomis valstybėmis, kurios rodo poreikį mažinti tam tikrus ribojimus, galbūt, matydamos, kas vyksta Rusijos kare prieš Ukrainą“, – trečiadienį Seime žurnalistams sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Klausimą dėl pasitraukimo iš konvencijos trečiadienį aptarė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas.

„Turime turėti savo arsenale viską, ko reikės, stabdyti tiek šarvuotą techniką, tiek pėstininkus, tačiau lygiai taip pat turime konsultuotis, nes tarptautinė humanitarinė teisė yra svarbus dalykas, yra įsipareigojimai valstybių prisiimti ir mes tą darysime“, – sakė K. Budrys.

Jo teigimu, šiuo metu yra konsultuojamasi su partneriais. Ministras sako šį klausimą turintis savo darbotvarkėje.

„Mes konsultuojamės su partneriais, kaip jiems ta situacija atrodo, kokie mūsų galėtų būti veiksmai, dėliojamės tam tikrą laiko ašį į kalendorių ir judame į priekį“, – teigė ministras.

„Žinoma, kalba apie tarptautinę humanitarinę teisę, debatas – platesnis, ne tik apie šią konvenciją, apie viską ką naudojo Rusija ir kitas priemones, kurias mes kvalifikuojame nusikaltimais žmogiškumui, karo nusikaltimais. Visos tos humanitarinės teisės normos buvo šimtus metų kuriamos, (...) tai valstybės tame kontekste vertina“, – akcentavo jis.

Sulaukusi karinio patarimo, Krašto apsaugos ministerija antradienį nurodė siūlysianti inicijuoti pasitraukimą iš konvencijos, pradėti konsultacijas su sąjungininkais ir Baltijos jūros šalimis.

Lietuvos kariuomenės vadas generolas Raimundas Vaikšnoras anksčiau yra sakęs, kad pasitraukimas atrištų rankas kariuomenei.

Apie svarstymus trauktis iš Otavos konvencijos pernai skelbė Suomija.

Konvenciją yra pasirašiusios daugiau kaip 160 šalių, įskaitant daugumą Vakarų valstybių. Jos sutinka nenaudoti, nekurti, negaminti, neįsigyti, nekaupti, nelaikyti ir neperduoti priešpėstinių minų.

Kinija, Rusija ir Jungtinės Valstijos, Indija, Pakistanas nėra šios konvencijos šalys.

Visos Europos Sąjungos šalys yra Otavos konvencijos narės.

Ukraina tai pat yra viena iš 164 Konvencijos dėl priešpėstinių minų naudojimo, kaupimo, gamybos ir perdavimo uždraudimo signatarių.

Seimas pernai liepą priėmė sprendimą denonsuoti konvenciją dėl kasetinių šaudmenų, jis įsigalios kovą. Nuo tada Lietuvai nebeliks apribojimų įsigyti, transportuoti ir naudoti kasetinius šaudmenis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra