Lietuvos žurnalistų sąjunga (LŽS) kitą savaitę teismui ketina pateikti skundą dėl apribotų žurnalistų darbo sąlygų Seime. O Seimo vadovybė vakar pritarė naujiems suvaržymams.
LŽS pirmininkas Dainius Radzevičius vakar su antstoliu lankėsi Seime ir fiksavo vietas, kuriose specialiais lipdukais pažymėta, kad ten žurnalistai negali ne tik filmuoti ar imti interviu, bet ir apskritai įsinešti diktofonų, filmavimo kamerų ar fotoaparatų.
Pasak D.Radzevičiaus, tokie draudimai pažeidžia Konstitucijos 25-ą straipsnį, kuriame teigiama: "Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas. Laisvė reikšti įsitikinimus, gauti ir skleisti informaciją negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu, jei tai būtina apsaugoti žmogaus sveikatai, garbei ir orumui, privačiam gyvenimui, dorovei ar ginti konstitucinei santvarkai."
"Negalime sutikti, kad valdžia užsidarytų nuo žmonių ir viešumo, o svarbiausi sprendimai būtų priimami restoranuose ir kavinėse ar kitose vietose, kuriose galima išvengti viešumo. Buvo laikas, kai į tuos pačius rūmus valdžia kvietėsi žmones ir žurnalistus, kad jie viešumu gintų naują valdžia nuo sovietinės agresijos, o dabar jiems norisi puotauti ir tvarkyti savo reikalus paslapčia nuo visuomenės", – BNS pabrėžė D.Radzevičius.
Lapkričio viduryje darbą pradėjusio naujos kadencijos Seimo valdyba patvirtino patalpų, į kurias draudžiama įsinešti filmavimo kameras, fotoaparatus, garso įrašymo techniką, kuriose draudžiama rengti interviu, filmuoti, fotografuoti, sąrašą. Tarp minėtų patalpų – Seime veikiančios viešojo maitinimo įstaigos, rūkyklos ir tualetai.
Beje, vakar Seimo valdyba priėmė sprendimą, kuriuo pakeitė viešosios informacijos rengėjų lankymosi parlamente tvarką. Pasak valdybos narių, tokios pataisos priimtos siekiant apriboti pramogų žiniasklaidos antplūdį Seime.
"Ką gali informuoti tokios laidos kaip "Kakadu", "Paparacai"? Seimas tampa filmavimo aikštele, ateina, filmuoja, tačiau tai ne visuomenės informavimas, parlamentas tiesiog tampa komercinių laidų kalve", – BNS sakė Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja konservatorė Irena Degutienė.
Nuo šiol teikdami prašymą gauti vienkartinį leidimą į Seimą žiniasklaidos darbuotojai turės jį motyvuoti, nurodyti konkretų apsilankymo tikslą.
Seimo pirmininko pavaduotoja, opozicinės Darbo partijos frakcijos atstovė Virginija Baltraitienė pabrėžė, jog pakeitus tvarką pramoginės laidos negalės gaudyti Seimo narių, nes vienkartiniame leidime nurodant norą susitikti su Seimo nariu dėl interviu, bus klausiama, ar parlamentaras sutinka.
Taip pat nebus galima į Seimą patekti pateikus žurnalisto darbo pažymėjimą, kaip anksčiau, reikės arba nuolatinės akreditacijos, arba vienkartinio leidimo.
Naujausi komentarai