Nufilmuoti namie laikomą smauglį – užduotis, reikalaujanti ilgų paieškų, nes įprastai augintojai nemėgsta viešintis dėl įvairių priežasčių. Viena jų – neretai smaugliai įsigyjami be dokumentų, laikomi be leidimų. Tad LNK žurnalistai smauglį filmavo ten, kur jis visiems viešas – Vilniaus zoologijos sode. Pasak žinovų, šis padaras prieš porą dienų gavo žiurkę. Tai – viso mėnesio davinys, todėl dabar smauglys ramiai virškina maistą.
„Jo kūno masė – 80 proc. vien raumenys“, – aiškino zoologijos sodo darbuotojas.
Vilniaus zoologijos sode – parastasis smauglys, patinas. Įprastai patinai būna perpus ar net triskart mažesni nei patelės. Pastarųjų ilgis po 3–4 metrus, patelės stambesnės, todėl ir grobio reikia didesnio. Gyvūnų žinovai neslepia: galbūt kas nors savo smauglius peni kačiukais. Gyvūnų prieglaudos tuo neabejoja.
„Vienas vyras paskambinęs paprašė cepelino dydžio katinėlio. Jam nerūpėjo nei lytis, nei amžius. Aš pradėjau klausinėti: ką reiškia cepelino dydis? Kelių mėnesio reikia? Patinėlio ar patelės? Jis sako: man nesvarbu, man reikia cepelino dydžio katinėlio“, – pasakojo beglobių gyvūnų organizacijos „Puma“ vadovė Vilma Jakštienė.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
Pasak visą namą katėms užleidusios moters, ji nėra garantuota, ar iš Panevėžio gyvūnų prieglaudų maži kačiukai per klaidą netapo smauglių daviniu. Toks žiaurumas esą nėra prielaida.
„Ima iš vienos prieglaudos, paskui iš kitos, paskui iš trečios. Ta informacija per prieglaudas labai greitai sklido. Tada tie žmonės persimetė į močiučių sektorių“, – sakė V. Jakštienė.
Gyvūnų mylėtojai žino, kaip kaimo žmonės giriasi be vargo turintys, kam atiduoti ištisas kačiukų vadas.
Vienas vyras paskambinęs paprašė cepelino dydžio katinėlio. Jam nerūpėjo nei lytis, nei amžius.
„Močiutės labai džiaugiasi, kad katės atsiveda katinėlių. Savo kačių nesterilizuoja, nes džiaugiasi tuo, kad paima po visą vadą“, – teigė V. Jakštienė.
Kaip susekti ir teisėsaugai perduoti smauglių grobio ieškančius, gyvūnų globėjai nežino. Bet visos gyvūnų prieglaudos esą susitarusios dalytis įžvalgomis bei įtarimais dėl žiauraus elgesio.
Panevėžio gyvosios gamtos inspektoriai apie smaugliams šeriamus kačiukus kol kas nežinojo.
„Aš neneigiu, kad smaugliai gali misti, nes jie yra plėšrūnai ir minta smulkiais peliniais graužikais bei kitais gyvūnais“, – komentavo Panevėžio gyvosios gamtos inspekcijos viršininkas Marius Kazlauskas.
Pasak inspektoriaus, su smauglių turėtojais, kaip ir su kitų egzotinių gyvūnų laikytojais, situacija neaiški. Daug kas gyvūnus įsigyja nelegaliai, jų neregistruoja, realiai laiko, o gyvūnai tarsi nesantys.
„Daliai yra oficialiai išduoti leidimai, bet žmonės gali tuos smauglius laikyti ir namuose, neturėdami leidimų, neturėdami dokumentų, piktnaudžiaudami teisės aktais“, – pripažino M. Kazlauskas.
Neregistruotų arba be leidimo laikomų gyvūnų tikrintojai sužiūrėti negali, nebent kas praneša. Neužfiksavus ir neįrodžius fakto, esą teigti, jog kažkas kačiukais peni nelegaliai laikomą smauglį, būtų neteisinga. Todėl kačių mylėtojai kviečia prisidėti išaiškinant žiaurų ar įtartiną elgesį su gyvūnais. Tam yra net baudžiamoji atsakomybė.
Naujausi komentarai