– Apie kokių tautybių žmones kalbame?
– Į Migracijos informacijos centrą „Renkuosi Lietuvą“ kreipiasi žmonės iš įvairiausių pasaulio kampelių, norintys atkurti pilietybę. Dažniausiai sulaukiame užklausų iš šalių, kur vyko daugiausia lietuvių okupacijos metais: JAV, Kanados, Pietų Amerikos Valstijų, Australijos, Rusijos. Nuo karo Ukrainoje pradžios taip pat pastebime, kad daugiau šia galimybe domisi lietuvių kilmės asmenys, gyvenantys Ukrainoje.
– Tai asmenys, kurie gimė Ukrainoje arba jų dalis giminės kilusi iš Lietuvos?
– Taip, yra įvairių situacijų. Dažnai į mus keipęsi žmonės pasakoja prisiminimus apie Lietuvą, kaip čia leido vaikystę, kaip seniau kalbėjo lietuviškai, bet šiuo metu pamiršę kalbą, nes išvyko, kai buvo maži.
Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:
– Kokie žmonių iš Rusijos ryšiai su Lietuva?
– Užklausų iš Rusijos piliečių sulaukdavome ir iki šiol. Tačiau nuo karo Ukrainoje pradžios ši tendencija išryškėjo. Kovą sulaukėme dvigubai daugiau užklausų dėl pilietybės atkūrimo – prieaugis yra Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečių.
– Ar didžioji dalis šiuo metu dar gyvenantys Rusijoje, ar atvykę į Lietuvą?
– Įvairiai. Dauguma vis dar gyvenantys Rusijoje. Dalis gyvenantys Lietuvoje su leidimais. Kai kreipiasi, dažniausiai ir sako, kad jų tėvai, seneliai ar proseneliai turėjo Lietuvos pilietybę. Arba jie gimė ir kurį laiką gyveno Lietuvoje, tačiau vėliau išvyko.
Dažnai į mus keipęsi žmonės pasakoja prisiminimus apie Lietuvą, kaip čia leido vaikystę.
– Kokie žmonės iš tolimesnių šalių – Pietų Amerikos, Kolumbijos ir pan.? Jų ryšiai žymiai silpnesni nei gyvenančių Pietų Europoje.
– Ten žmonės išvyko anksčiau, nei tie, kurie išvyko į Sovietų Sąjungos šalis. Jų ryšys silpnesnis. Jie Lietuva išsivaizduoja romantiškai, galbūt ne visi mokėjo lietuvių kalbą.
– Kiek įtakos žmonėms iš Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos daro karas?
– Situacijų yra įvairių. Kreipiasi žmonės, kurie bėga iš Ukrainos. Kreipiasi ir dar Rusijoje, Baltarusijoje gyvenantys žmonės, siekiantys atkurti ryšį su Lietuva, grįžti gyventi į savo protėvių žemę.
– Kiek sudėtingas procesas atkurti pilietybę?
– Procesas nesudėtingas, jei besikreipiantis asmuo turi dokumentų, kurie įrodo teisę atkurti Lietuvos pilietybę. Tai dokumentai, kurie patvirtina, kad asmuo buvo Lietuvos pilietis. Gali būti Lietuvos Respublikos vidaus ar užsienio pasai, dokumentai, liudijantys, kad asmuo tarnavo Lietuvos kariuomenėje, dirbo valstybės tarnyboje, taip pat kiti dokumentai, kuriuose būtų įrašyta, kad asmuo turėjo Lietuvos pilietybę. Jei jų nėra, tada didesnė problema, nes asmuo turėtų kreiptis į valstybės archyvus ir jų ieškoti.