Pereiti į pagrindinį turinį

Sveikatos reikalų komitetas – prieš valstybinės vaistines, premjeras jas remia

2020-06-11 14:48

Parlamentiniam Sveikatos reikalų komitetui siūlant Seimui toliau nesvarstyti „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio ir Agnės Širinskienės siūlymo Lietuvoje įteisinti valstybines vaistines, premjeras Saulius Skvernelis sako remiantis tokių vaistinių atsiradimą.

A. Ufarto / Fotobanko nuotr.

Pasak Vyriausybės vadovo, šios vaistinės yra numatytos Vyriausybės programoje.

„Kalbame ne apie verslą, bet apie galimybę gydymo įstaigose, kurios šiandien kažkodėl tai, turėdamos visas sąlygas sudaryti kuo palankesnes kainas ir galimybę savo patalpose įsigyti pacientams būtinus vaistus, tą perleido išoriniams rinkos subjektams“, – ketvirtadienį Seime per Vyriausybės valandą teigė S. Skvernelis, parlamentarės Aušrinės Armonaitės klausiamas, ar valstybė imsis nereikalingo verslo ir konkurencijos su verslu. 

Pasak premjero, valstybinės vaistinės kaip tik skatintų konkurenciją.

„Kuo daugiau žmonės turės pasirinkimo, tuo (...) galės pasirinkti ir patogiausią būdą, ir vietą, kad gauti geriausią kainą, geriausią paslaugą. Jeigu atsirastų įstatyme galimybė prekiauti vaistais, nebūtų čia nieko blogo, tikrai nesugriautų laisvosios rinkos. Mes tikrai palaikome, aš asmeniškai palaikau šitą iniciatyvą“, – Seime kalbėjo S. Skvernelis.  

Sveikatos reikalų komitetas valstybinių vaistinių įteisinimą svarstė šį trečiadienį. Už tokių Farmacijos įstatymo pataisų atmetimą balsavo šeši komiteto nariai, prieš – trys, o susilaikė – du.

Komitetui buvo pristatytos Seimo valdybos skelbtą viešąjį pirkimą laimėjusių Laisvosios rinkos instituto ekspertų išvados dėl pataisų.

Analitikė Karolina Mickutė teigė, kad jos nesuderinamas su Europos Sąjungos teise, riboja  laisvą paslaugų judėjimą, prieštarauja Konstitucijai, o ekspertė Gintarė Deržanauskienė pareiškė, kad valstybinė vaistinės išstumtų privačias vaistines, dirbančias sveikatos priežiūros įstaigose. Pasak jos, gydymo įstaigose veikia 233 didžiųjų tinklų vaistinės.

Pasak G. Deržanauskienės, leidus veikti valstybinėms vaistinėms, vaistų kainos nesumažėtų, nes „vaistų kainų dedamosios yra reguliuojamos“. 

Tuo tarpu A. Širinskienė pareiškė, kad tokios išvados yra abejotinos, nes ekspertai yra suinteresuota pusė. Pasak jos, Laisvosios rinkos institutą remia „Eurovaistinė“ ir „Gintarinė vaistinė“, todėl kilo įtarimas, kad ekspertinis vertinimas gali būti neskaidrus.

Konservatorė Irena Degutienė pasigedo būtinybės, kodėl reikia steigti valstybines vaistines. Pasak jos, „valstiečiai“ norėdami steigti tokias vaistines siekia grįžti į sovietinius laikus. 

Sveikatos ministras Aurelijus Veryga pabrėžė, kad dabar privačiose vaistinėse dažnai nebūna  vaistų, reikalingų retomis ar tam tikromis sunkiomis ligomis sergantiems žmonėms. 

„Vaistinės komercinės nelabai nori juos užsisakinėti“, – teigė jis.

Vyriausybė 2019 metų kovą yra pritarusi pataisoms, kurios atvertų kelią ligoninėse steigti valstybines vaistines.

Konkurencijos taryba teigia, kad pataisomis siekiama įteisinti valstybių vaistinių tinklo sukūrimą, taip pat įžvelgia galimus interesų konfliktus, skaidrumo ir investavimo regione patrauklumo problemas bei korupcijos rizikas.

Vaistinių atstovai sako, kad valstybinių vaistinių steigimas labiausiai smogs periferijoje dirbančioms nedidelėms vaistinėms, valstybinės vaistinės dirbtų išskirtinėmis rinkoje sąlygomis: patalpos, vaistų laikymo ir saugojimo įranga nekainuos, darbuotojai bus išlaikomi iš biudžeto.

Šiuo metu ligoninės vaistinės neturi teisės vaistų parduoti bet kam, jos skirtos tik stacionariai besigydantiems ligoniams. Vaistus visiems žmonėms parduoda ligoninėse veikiančios privačios vaistinės. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų