Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas antradienį patenkino Generalinės prokuratūros prašymą ir skyrė suėmimą už akių trims įtariamiesiems Medininkų žudynių byloje - Aleksandrui Ryžovui, Česlavui Mlynikui ir Andrejui Laktionovui.
Dėl jų suėmimo į teismą kreipėsi Generalinė prokuratūra, perkvalifikavusi šiems asmenims įtarimus. Buvę Rygos OMON pareigūnai dabar įtariami nebe Lietuvos pareigūnų nužudymu einant pareigas, o nusikaltimais žmoniškumui.
Teismai paskelbė, kad sulaikius šiuos tris Rusijos piliečius, prokuroras įpareigojamas ne vėliau per 48 valandas pristatyti juos ikiteismino tyrimui teisėjui apklausai dėl suėmimo pagrįstumo.
Teismas nutartyse konstatavo, jog yra pagrįstas pagrindas manyti, kad šie įtariamieji bėgs (slėpsis) nuo ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro ir teismo, kadangi jie įtariami labai sunkaus nusikaltimo padarymu, už kurį Baudžiamasis kodeksas numato labai griežtą laisvės atėmimo bausmę, taip pat laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę, todėl suvokdami griežtos laisvės atėmimo bausmės paskyrimo realumą, įtariamieji gali siekti išvengti baudžiamosios atsakomybės neteisėtais būdais.
"Be to, iš pateiktos ikiteisminio tyrimo medžiagos matyti, kad jie turi ryšių užsienyje, o Lietuvos Respublikoje įtariamieji gyvenamosios ir darbo vietos neturi, taigi, Lietuvoje nėra saistomi jokių stiprių socialinių ryšių", - rašoma pranešime spaudai.
Nutartys dėl suėmimo per 20 dienų gali būti skundžiamos aukštesnės instancijos teismui. Vieno iš įtariamųjų A.Ryžovo gynėjas advokatas Stasys Karvelis žurnalistams po posėdžio sakė kol kas nematąs prasmės skųsti jo klientui paskirtą suėmimą, tačiau, advokato manymu, veikos kvalifikacija neatitinka faktinių aplinkybių.
Generalinės prokuratūros prokuroras Rolandas Stankevičius BNS yra sakęs, kad teismo prašoma tik skirti suėmimą, o jo trukmė bus nustatyta tuo atveju, jei įtariamieji bus sulaikyti ir atgabenti į Lietuvą.
Teismui patenkinus prašymą dėl kardomojo suėmimo, bus išduodamas naujas Europos arešto orderis. Jį maždaug per savaitę turėtų išduoti generalinio prokuroro pavaduotojas.
Prokuroras R.Stankevičius po posėdžio žurnalistams teigė, kad kol kas nematąs pagrindo dar kartą kreiptis į Rusiją dėl įtariamųjų išdavimo, tačiau šis klausimas bus dar svarstomas.
Tris galimai Medininkų žudynėse dalyvavusius Rygos OMON pareigūnus Rusija atsisako išduoti Lietuvai.
Liepos 31-ąją suėjo 20 metų, kai Rygos omonininkai Medininkų pasienyje nužudė septynis Lietuvos pareigūnus. Suėjus senaties terminui, šiuo metu besislapstantys įtariamieji galėjo išvengti bausmės. Tačiau dabar taip nenutiks - nusikaltimams žmoniškumui senaties terminas negalioja.
Medininkų byloje kol kas nuteistas vienintelis buvęs Rygos omonininkas Konstantinas Michailovas (Nikulinas). Gegužės 11 dieną Vilniaus apygardos teismas pripažino jį kaltu dėl 1991 metų liepos 31 dieną Medininkų muitinės poste nužudytų Lietuvos pareigūnų šiems einant tarnybines pareigas. Generalinė prokuratūra siekia, kad jis taip pat būtų pripažintas kaltu dėl nusikaltimų žmoniškumui.
Naujausi komentarai