Vieno iš įtariamųjų Medininkų žudynių byloje Aleksandro Ryžovo gynėjas advokatas Stasys Karvelis mano, kad kaltinimai jo ginamajam buvo netinkamai kvalifikuoti, todėl jis prieštarauja suėmimo sankcijai.
''Jis (A.Ryžovas - BNS) buvo tik vykdytojas ir vykdė tam tikrų asmenų nurodymus - arba Pugo, arba Kriučkovo, arba grupės vado Mlyniko", - penktadienį žurnalistams po teismo posėdžio dėl suėmimo skyrimo sakė advokatas S.Karvelis.
Vladimiras Kriučkovas iki 1991 metų rugpjūčio mėnesio buvo Rusijos KGB vadovas. Borisas Pugo 1990-1991-aisiais ėjo Sovietų Sąjungos vidaus reikalų ministro pareigas.
Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas penktadienį išnagrinėjo Generalinės prokuratūros prašymą už akių skirti kardomąjį suėmimą trims įtariamiesiems Medininkų žudynių byloje - A.Ryžovui, Česlavui Mlynikui ir Andrejui Laktionovui.
Nuo teisėsaugos besislapstantys įtariamieji posėdyje nedalyvavo, jiems atstovavo valstybės paskirti trys Lietuvoje praktikuojantys advokatai.
A.Ryžovo interesams atstovavęs S.Karvelis mano, kad jo ginamajam perkvalifikuotas įtarimas neatitinka faktinių aplinkybių.
''Ar pats Ryžovas nusprendė tai padaryti svetimoje valstybėje? Jis kaip karys turėjo vykdyti įsakymą. Aš nesakau, kad nekaltas, tačiau jo veikos kvalifikacija neatitinka faktinių aplinkybių", - sakė advokatas.
Jis teigė, kad A.Ryžovo interesams atstovavo ir prieš dvejus metus, kai tada buvo pateiktas įtarimas ir skirtas suėmimas dėl tyčinio Lietuvos pareigūno nužudymo.
Advokatas tada teigė ginamojo suėmimui neprieštaravęs. Tačiau dabar, kai įtarimai perkvalifikuoti, advokatas su tokia sankcija nesutinka.
Rusijos žiniasklaida pranešė, kad šiemet birželį A.Ryžovas buvo nuteistas Sankt Peterburge 15 metų laisvės atėmimo už nusikalstamos gaujos organizavimą ir ginkluotus plėšimus.
Advokatas S.Karvelis teigė savo ginamojo niekada nematęs, o pastarasis niekada neieškojo jokių kontaktų su juo ir nebendravo apie Medininkų bylą.
Tuo metu kito ginamojo A.Laktionovo advokatė Kazimira Kanišauskienė BNS sakė, kad jos ginamasis ikiteisminiame tyrime nedalyvauja, o užsienio valstybė jo neišduoda.
"Tokiu atveju gynyba nemato pagrindo prieštarauti suėmimui", - BNS sakė K.Kanišauskienė.
Č.Mlyniko advokatė Elena Mikalauskaitė BNS taip pat teigė, kad, kaip ir jos kolegė K.Kanišauskeinė, esant tokioms aplinkybėms nemačiusi pagrindo prieštarauti prokuroro prašymui.
Prašymas dėl suėmimo dalyvaujant trims įtariamųjų advokatams penktadienį nagrinėtas už uždarų durų. Teismo sprendimas bus paskelbtas antradienį, rugpjūčio 9 dieną.
Kokia bebūtų teismo nutartis, Lietuvos generalinė prokuratūra jos Rusijos generalinei prokuratūrai nesiųs, nes to daryti neįpareigoja įstatymai. Rusijai tik bus nusiųstas raštas dėl jos piliečiams perkvalifikuotų įtarimų.
Vilniaus miesto 1-osios apylinkės teismo ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartis dar galės būti skundžiama aukštesnės instancijos teismui.
Prokuroro teigimu, suėmimą įtariamiesiems skirti būtina, nes jie gali slapstytis nuo teisingumo. Tą daro ir dabar.
Praėjusią savaitę teismas trims buvusiems Rygos OMON pareigūnams leido perkvalifikuoti inkriminuojamus nusikaltimus ir pripažino juos įtariamaisiais dėl tarptautinės teisės draudžiamo elgesio su žmonėmis.
Įtariamiesiems jau anksčiau buvo skirtas suėmimas, kai jie kaltinti tyčiniu nužudymu.
Generalinės prokuratūros prokuroras Rolandas Stankevičius BNS yra sakęs, kad teismo prašoma tik skirti suėmimą, o jo trukmė bus nustatyta tuo atveju, jei įtariamieji bus sulaikyti ir atgabenti į Lietuvą.
Teismui patenkinus prašymą dėl kardomojo suėmimo, bus išduodamas naujas Europos arešto orderis.
Europos arešto orderius pakeisti būtina, nes pakeisti įtarimai: įtariamųjų veika dėl Medininkų muitinės posto pareigūnų nužudymo perkvalifikuota iš tyčinio nužudymo sunkinančiomis aplinkybėmis einant tarnybines pareigas į tarptautinės teisės draudžiamą elgesį su žmonėmis.
Baudžiamojo kodekso 100 straipsnis numato, kad tas, kas tyčia, vykdydamas ar remdamas valstybės ar organizacijos politiką dideliu mastu arba sistemingai užpuldinėti civilius, juos žudė arba sunkiai sutrikdė jų sveikatą; sudarė tokias gyvenimo sąlygas, kad jos lėmė žmonių žūtį, pavergė žmones; deportavo ar prievarta perkėlė gyventojus, neteisėtai įkalino ar kitaip apribojo fizinę žmonių laisvę pažeidžiant tarptautinės teisės normas (...) baudžiamas laisvės atėmimu nuo penkerių iki dvidešimties metų arba laisvės atėmimu iki gyvos galvos.
Tris galimai Medininkų žudynėse dalyvavusius Rygos OMON pareigūnus Rusija atsisako išduoti Lietuvai.
Liepos 31-ąją suėjo 20 metų, kai Rygos omonininkai Medininkų pasienyje nužudė septynis Lietuvos pareigūnus. Suėjus senaties terminui, šiuo metu besislapstantys įtariamieji galėjo išvengti bausmės. Tačiau dabar taip nenutiks - nusikaltimams žmoniškumui senaties terminas negalioja.
Pernai Seimas priėmė Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kurios sudaro galimybę prokurorams atlikti tyrimą "už akių".
Medininkų byloje kol kas nuteistas vienintelis buvęs Rygos omonininkas Konstantinas Michailovas (Nikulinas). Gegužės 11 dieną Vilniaus apygardos teismas pripažino jį kaltu dėl 1991 metų liepos 31 dieną Medininkų muitinės poste nužudytų Lietuvos pareigūnų šiems einant tarnybines pareigas. Generalinė prokuratūra siekia, kad jis taip pat būtų pripažintas kaltu dėl nusikaltimų žmoniškumui.
Naujausi komentarai