Pereiti į pagrindinį turinį

Už medikų emigraciją iš kitų valstybių bus siekiama kompensacijos?

2013-02-15 11:18
Už medikų emigraciją iš kitų valstybių bus siekiama kompensacijos?
Už medikų emigraciją iš kitų valstybių bus siekiama kompensacijos? / Fotodiena/Dmitrijus Radlinskas

Stebėdami ne vienerius metus didėjančius Lietuvos gydytojų emigracijos mastus į geresnes sąlygas jiems siūlančias šalis bei sekdami apklausas, pagal kurias 75 proc. rezidentų medikų svarsto apie emigraciją, Lietuvos politikai iškėlė idėją, kad mūsų valstybė turėtų liautis dykai ruošti specialistus Vakarams. Šalys, į kurias emigruoja mūsų medikai, Lietuvai turėtų kompensuoti valstybės išleistą sumą jų parengimui. Esą joms tai net nebūtų finansiškai labai skausminga, skelbia delfi.lt.

Anot Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojo Antano Matulo, reikėtų suprasti, kad mažoms, palyginti neturtingoms šalims ruošti aukštos kvalifikacijos specialistus Norvegijai, Švedijai, Vokietijai ar Anglijai yra nekorektiška. Kol šios problemos nekelsime, tol niekas mums jokių kompensacijų nepasiūlys. Parlamentaro manymu, valstybės apmokamas studijas baigęs žmogus visgi vienaip ar kitaip turėtų grąžinti valstybės jam išleistu pinigus: Lietuvoje atidirbdamas trejus ar ketverius metus arba grąžindamas pinigus už studijas.

„Tokia idėja buvo kilusi ir anksčiau, tačiau iš Teisingumo ministerijos ir Europos teisės departamento ateidavo išvada, kad tai ribotų laisvą darbo jėgos judėjimą“, – teigė A. Matulas.

Visgi kitų šalių pavyzdžiai rodo, kad galima rasti priimtiną alternatyvą. Pavyzdžiui, žmonės, kurie labai sėkmingai studijuoja, galbūt jie galėtų laisvai rinktis darbo vietą. Tačiau jei žmogus nepapuola į valstybės finansuojama vietą, bet nori baigti studijas, atsiveža rekomendacijas ir garantijas, kad darbo vietą gaus kur nors Biržuose ar Plungėje, tokiems žmonėms taip pat turėtų būti sudaryta galimybė baigti valstybės finansuojamas studijas.

Pasak A. Matulo, šiuo klausimu turėtų susivienyti visos Baltijos valstybės, nes visos jos turi tą pačią problemą, o Lietuvos pirmininkavimas ES – puiki proga, kad Lietuvos balsas būtų išgirstas.

Lietuvos medicinos studentų asociacijos prezidentas Rokas Laurinaitis patikino, kad Lietuvos studentai tikrai bus nusiteikę prieš šią idėją. Anot jo, kiekvienas žmogus turi laisvę ir teisę migruoti ES viduje. Tai buvo viena iš ES idėjų. O kad medikai nemigruotų, turėtų būti sudarytos galimybės jiems likti. Deja, rajonų ligoninės nėra priimtinos jauniems specialistams, kurie norėtų tęsti savo darbą arba studijas Lietuvoje, o siūlomas atlyginimas neadekvatus.

Studento teigimu, jaunų medikų netenkina ir darbo sąlygos rajonuose. Jie ruošiami didžiuosiuose miestuose, yra pripratę prie sudėtingos įrangos, išmokę ja naudotis, o rajonų įstaigos dažnai nieko panašaus neturi, taigi jie negali čia tobulinti savo įgūdžių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų