Seimo pirmininkė Irena Degutienė mano, kad aptrupėjusi valdančioji koalicija galėtų būti sustiprinta bent atskirais Seimo nariais. I.Degutienė skundžiasi, kad valdantiesiems jau dabar sunku dirbti.
"Kuo toliau, tuo sunkiau"
Šiuo metu Seime yra 139 parlamentarai iš 141, numatytų Konstitucijoje. Viena Seimo nario vieta laisva, nes vasarą mirė Algis Rimas. O Seimo narė Asta Baukutė yra išėjusi gimdyti ketvirto vaiko. Į Seimą ji žada grįžti dar iki Naujųjų metų.
Valdančiosios keturių centro dešinės partijų koalicijos gretose dabar formaliai yra tik 69 Seimo nariai, tai yra mažiau nei pusė visų parlamentarų.
Pasak vienos iš valdančiosios Tėvynės sąjungos lyderių I.Degutienės, tokia situacija nėra gera, "nors ir ne tragiška". Seime, anot jos, nusistovėjusi pusiausvyra, kuri, vis dėlto, "nėra labai naudinga nei koalicijai, nei Lietuvai".
Dėl to, I.Degutienės nuomone, "dirbti Seime darosi kuo toliau, tuo sunkiau".
Pastarosios dienos įrodė, kad valdantieji nesugeba surinkti balsų, kad priimtų savo ginamus sprendimus. Pavyzdžiui, antradienį Seimas nepritarė Švietimo ir mokslo ministerijos siūlymui nuo Naujųjų metų įgyvendinti naujos redakcijos Mokslo ir studijų įstatymo nuostatą dėl akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus tarnybos įsteigimo.
Slidi politinė situacija
Valdančiuosius vis dar remia trys opozicine pasiskelbusios Valstiečių liaudininkų sąjungos (VLS) atstovai Seime. Jie pavasarį pasirašė susitarimą su valdančiąja koalicija dėl atsisakymo dalyvauti opozicijos inicijuojamose interpeliacijose premjerui Andriui Kubiliui ar atskiriems ministrams, taip pat, kaip sakė valstiečių liaudininkų lyderis Ramūnas Karbauskis, "kituose politiniuose žaidimuose".
"Taip, tie trys kol kas yra, tačiau politinė situacija, sakyčiau, yra gana slidi", – pareiškė I.Degutienė.
Tai, kad situacija "gana slidi", patvirtina ir naujausi R.Karbauskio pareiškimai. Jis pagrasino, kad VLS nutrauks paramą valdantiesiems, nes Vyriausybė esą nevykdo savo duotų pažadų.
Anot partijos pirmininko, premjeras A.Kubilius žadėjo iki rugsėjo 30-osios priimti keletą žemdirbiams itin svarbių sprendimų, bet,atrodo, kad pažado neįvykdys. Vienas svarbiausių valstiečių liaudininkų keltų reikalavimų – dėl tiesioginių išmokų žemdirbiams išmokėjimo.
Sprendimą dėl paramos valdantiesiems šiandien turėtų priimti VLS taryba. Vis dėlto, R.Karbauskis pabrėžė, kad nutarus nutraukti rėmimo sutartį, per 15 dienų Vyriausybė dar gali įvykdyti VLS reikalavimus. Tuomet sutartis liktų galioti.
Premjeras dar antradienį pareiškė, kad tiesioginės ES išmokos žemdirbiams šiemet bus didesnės nei pernai, o pinigai ūkininkams tikriausiai bus pradėti mokėti spalio viduryje, tai yra būtent per tas 15 dienų nuo VLS diskusijų, ar nutraukti paramą valdantiesiems.
Nenori naujų derybų
Nei I.Degutienė, nei A.Kubilius nesitiki, kad Seimo opozicija bus konstruktyvi ir netrukdys valdančiajai koalicijai dirbti. Todėl galvojama praplėsti valdančiąją koaliciją.
Pasak I.Degutienės, nebūtų labai sveikintinas atskiros opozicinės partijos prisijungimas. "Tokiu atveju kiltų klausimų dėl koalicinės sutarties, kuri yra sudaryta tarp keturių dabartinių valdančiųjų partijų. Sutartyje dar 2008 m. pasiskirstyta atsakomybe, pasiskirstyta portfeliais, numatyti svarbiausi darbai ir tikslai. Jeigu dabar prie koalicijos prisijungtų dar viena politinė jėga, sutartį reikėtų perrašyti, prieš tai ilgokai derėtis. Tai atimtų nemažai brangaus laiko, kai reikia realius darbus dirbti, o ne užsiimti politinėmis derybomis dėl portfelių pasiskirstymo", – svarstė Seimo pirmininkė.
Parlamento vadovė tikisi, kad aptrupėjusias valdančiųjų gretas gali papildyti pavieniai dabartinės opozicijos atstovai.
"Neturiu žinių, kad į Tėvynės sąjungos frakciją kas nors norėtų jungtis. Bet į vadinamąjį liberalų flangą – Liberalų sąjūdžio arba Jungtinę Liberalų ir centro sąjungos bei Tautos prisikėlimo partijos frakciją – galbūt kas nors ir ateis", – sakė I.Degutienė.
Vis dėlto I.Degutienė prognozuoja, kad net ir esant dabartinei sudėtingai politinei padėčiai, Seime bus sugebėta priimti kitų metų biudžetą.
Naujausi komentarai