Seimo narys konservatorius Vitas Matuzas sako nepadaręs nusikaltimų, kuriais jį įtaria Generalinė prokuratūra su Specialiųjų tyrimų tarnyba, o patį prokurorų kreipimąsi su išdėstytomis galimai nusikalstamų veikų aplinkybėmis teigia esant sunkiai suvokiamą.
„Nepadariau aš tų nusikaltimų, apie kuriuos rašo ir skelbia prokuroras, nesubūriau nusikalstamos grupės“, - trečiadienį Seimo laikinajai komisijai, turinčiai teikti rezoliucijos projektą dėl jo neliečiamybės panaikinimo, sakė Seimo narys.
Seimo narys gynėsi, jog prokurorų pateiktoje medžiagoje tik nurodoma, kad jis subūręs bei koordinavęs nusikalstamą grupę, tačiau nepateikiama jokių duomenų, kaip ir kokiu būdu.„Apsiribota bendromis sąvokomis - organizavo, koordinavo. Nėra aišku, kaip aš galėčiau suburti nusikalstamoms veikoms tokią didelę grupę, kai kai kurių iš įvardintų nė nepažįstu, kai kuriuos - tik iš matymo“, - sakė Seimo narys.
Jis taip pat stebėjosi, kad prokurorų rašte Seimui nurodoma, jog jis veikė nepaisydamas Seimo nario apribojimų užsiimti verslu, komercija ar kita pelno siekiančia veikla, taip pat, jog „Seimo nario tarnybine padėtimi piktnaudžiavęs V.Matuzas sukėlė didelę žalą valstybei ir jos institucijoms“.
„Generalinis prokuroras prašo leisti mane patraukti baudžiamojon atsakomybėn, prašymas paremtas, kad remiantis pateiktais duomenimis galima įtarti, kad siekdamas turtinės naudos subūriau grupę nusikalstamoms veikoms daryti. Generalinis prokuroras savo kreipimesi rašo, kad aš tokiu būdu sulaužiau priesaiką, diskreditavau Seimo nario vardą. Manau, kad kreipimasis vertintinas kritiškai ir kreipimasis nepagrįstas. Ne prokuroro kompetencija spręsti, kad Seimo narys sulaužė priesaiką“, - sakė parlamentaras.
Klausiamas, kaip vertina tai, jog dalis įtariamųjų visiškai arba iš dalies pripažįsta padarę nusikalstamas veikas, V.Matuzas tvirtino, jog parodymai išgauti grasinant.
„Žmonės, kurie praėję ir Sąjūdžio laikus, sudėtingą gyvenimą, jie šiandien bijo, nes teigia, kad su jais bus susidorota. Apklausų metu buvo kalbama apie tai, kad pagaliau bus susidorota su Panevėžio miesto konservatoriais. Tai apie kokį galime kalbėti tikrą liudijimą, kai tokiame spaudime duoda žmonės parodymus“, - sakė parlamentaras.
„Aš tikrai puikiai žinau, ką aš dariau ir ko nedariau, manau, kad atsiras iš tų žmonių ir drąsesnių, kurie pasakys, kokiu būdu buvo tie parodymai gaunami“, - kalbėjo Seimo narys. Jis tuo pačiu tvirtino pirmą dieną, kai dėl įtarimų buvo sulaikyta jo žmona, esą sulaukęs pažįstamos žurnalistės skambučio, kaip gyvensiąs, kai kameroje nusižudė jo žmona. Tai parlamentaras irgi nurodė kaip daromą spaudimą.
Jis taip pat kartojo, jog jam mesti įtarimai yra siekis sudoroti su konservatoriais Panevėžyje, nes esą kitais būdais, demokratiškai per rinkimus, tai nepavyksta. Tačiau jis konkrečiai neįvardijo, kokia grupė organizuoja prieš jį puolimą, užsimindamas, jog tai galėtų būti slapto posėdžio medžiaga.Tuo tarpu Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Saulius Verseckas komisijai sakė, jog Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) operatyvinės veiklos metu gautus duomenis dėl parlamentaro V.Matuzo galimai nusikalstamus veiksmus prokurorams pateikė dar praėjusiais metais.
Kaip trečiadienį Seimo laikinosios komisijos posėdyje sakė S.Verseckas, jau tuomet STT siūlė Generalinei prokuratūrai spręsti, ar kreiptis į parlamentą dėl V.Matuzo neliečiamybės, tačiau tuomet nuspręsta minėtus operatyvinės veiklos metu gautus duomenis tikrinti.Komisijos pirmininkas konservatorius Stasys Šedbaras prokuroro klausė, kodėl dėl V.Matuzo neliečiamybės panaikinimo į parlamentą kreiptasi balandžio 26 dieną, nors ikiteisminis tyrimas dėl minėtų veikų pradėtas praėjusių metų lapkritį.
Komisijos vadovas teiravosi, ar toks kreipimasis jau prasidėjus politinei kampanijai nėra susijęs su artėjančiais Seimo rinkimais.„Nei kiek su Seimo rinkimais nesusijęs. Ikiteisminis tyrimas pradėtas 2011 metų lapkričio mėnesį, jau tada Panevėžio STT valdyba kreipėsi su turimais operatyvinės veiklos metu surinktais duomenimis, spręsti, ar iš karto kreiptis į Seimą. Mes, susipažinę su pateiktais duomenimis, siūlėme vykdyti ikiteisminį tyrimą, patikrinti tuos operatyvinės veiklos metu surinktus duomenis, kad būtume įsitikinę tų duomenų tikrumu“, - į klausimą atsakė S.Verseckas.
Prokurorų komisijos nariams pateiktoje medžiagoje teigiama, kaip pacitavo konservatorė Danutė Bekintienė, kad V.Matuzas „parengė ir organizavo nusikalstamos veiklos planą“. Partijos kolegė prokuroro teiravosi, kaip ir kokia forma buvo nustatytas tokio plano egzistavimas.
Atsakydamas parlamentarei GP Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras S.Verseckas V.Matuzą įvardijo kaip galimą nusikalstamos veikos organizatorių.„Nereikėtų suprasti šito pasakymo biurokratiškai - kad surašė protokolą, veiksmų planą, pasirašė visi dalyvavę asmenys ir sutarė veikti pagal pasirašytą planą. Nusikalstamos veiklos planas, mes rašome tokį teiginį, nes nusikalstamos veikos turi etapus - sumanymas, derinimas, organizavimas, realizavimas. Mes darom tokią išvadą, kad mintį, idėją tokių nusikalstamų veikų galėjo sumanyti ir parengti Seimo narys“, - sakė prokuroras.
Seimo laikinoji komisija dėl neliečiamybės panaikinimo parlamentui iki birželio 15 dienos turi pateikti rezoliucijos projektą dėl generalinio prokuroro Dariaus Valio prašymo panaikinti Seimo valdančiosios konservatorių frakcijos nario V.Matuzo neliečiamybę baudžiamojoje byloje.
Generalinis prokuroras D.Valys į Seimą prašydamas V.Matuzą leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę kreipėsi praėjusią savaitę. Parlamentarui norima pateikti įtarimus sukčiavimu, piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir dokumentų klastojimu.
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas V.Matuzas kaltinimus atmeta, jam metamus įtarimus vadindamas priešrinkiminiais bandymais sukompromituoti Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus. Jis taip pat tvirtina, jog parodymus, kuriais pripažįsta kaltę, įtariamieji byloje davė spaudžiami. V.Matuzas sustabdė narystę konservatorių partijoje iki kol Seimas priims sprendimą dėl jo neliečiamybės.
Prokurorai tvirtina, jog ikiteisminio tyrimo metu gauti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad V. Matuzas, žinodamas, jog Seimo nariui draudžiama bet kokia forma užsiimti verslu, komercija ar kitokia privačia veikla, kuria siekiama pelno, organizavo bendrovei „Panevėžio energija“ vadovaujančių ir atsakingų darbuotojų piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, sudarant išskirtines sąlygas „ŽilVyčio kooperatinei bendrovei“ neteisėtu būdu laimėti „Panevėžio energijos“ 2010–2011 metais organizuotus keturis biokuro viešuosius pirkimus, kurių bendra vertė be PVM siekia 17 mln. 503 tūkst. 40 litų.
Taip pat įtariama, kad tuo pačiu laikotarpiu Seimo narys organizavo Panevėžio miškų urėdijos urėdo ir urėdijos viešųjų pirkimų komisijos piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, sudarant išskirtines sąlygas žemės ūkio kooperatyvui „Dobilas“ neteisėtu būdu laimėti dar vieną - miško valymo ūkinių paslaugų - pirkimo konkursą, kurio vertė siekė 63 tūkst. 265 litus.
Anot prokuratūros, yra pakankamas pagrindas įtarti, kad V. Matuzas organizavo „ŽilVyčio kooperatinei bendrovei“ atstovaujančių asmenų veiksmus, 2011 metais apgaule gaunant Europos Sąjungos struktūrinio fondo ir Lietuvos valstybės biudžeto paramos lėšas - iš viso 680 tūkst. litų.Be to, Seimo narys įtariamas organizavęs Nacionalinės žemės tarnybos Panevėžio žemėtvarkos skyriaus vedėjos piktnaudžiavimą tarnyba, sudarant išskirtines sąlygas nesilaikant teisės aktų reikalavimų „ŽilVyčio kooperatinei bendrovei“ išsinuomoti 73 valstybinės žemės ūkio paskirties sklypus Panevėžio rajone.
Taip pat įtariama, kad dalyvaudamas Panevėžio miškų urėdijos organizuojamose profesionaliose medžioklėse, V. Matuzas piktnaudžiavo Seimo nario tarnybine padėtimi nemokėdamas už jas privalomų mokesčių bei klastojo dokumentus apie sumedžiotus žvėris ir sumokėtus mokesčius.Generalinis prokuroras teigė, kad įtarimai šioje byloje pateikti jau 22 asmenims, pasak D.Valio, dauguma įtariamųjų, visiškai arba iš dalies, duodami parodymus pripažino savo kaltę.Įtarimai piktnaudžiavus tarnyba dėl galimai neskaidrių „Panevėžio energijos“ viešųjų pirkimų šioje byloje yra pareikšti Seimo nario žmonai Danutei Matuzienei.
Naujausi komentarai