Vyriausybė, ieškodama papildomų pajamų, gali nuspręsti smarkiai pakelti žemės mokesčio tarifą ir iš to surinkti kelias dešimtis ar net šimtus milijonų litų.
"Tai kur kas geresnė alternatyva nei nekilnojamojo turto ar automobilių mokesčių įvedimas. Didžiąją dalį žemės Lietuvoje valdo apie 10 proc. turtingiausių šalies gyventojų. Jie ir turėtų prisidėti prie sunkmečio įveikimo labiau nei pensininkai, motinos, našliai ar samdomi darbininkai", – įsitikinęs Liberalų ir centro sąjungos atstovas Algis Čaplikas.
Tačiau jis paneigė, kad galimybė padidinti žemės mokestį yra liberalcentristų iniciatyva: "Tai tiesiog per koalicijos diskusiją dėl kitų metų biudžeto deficito mažinimo iškilęs pasiūlymas, kuris vertas dėmesio."
Turi apskaičiuoti ministerija
A.Čaplikas taip pat nenorėjo spėti, kiek galima būtų pakelti žemės mokesčio tarifą. "Tuo turėtų užsiimti Finansų ministerija ir pateikti savo skaičiavimus, kiek galima būtų pakelti tą mokestį, kiek galima būtų iš to surinkti, esmingai nepakenkiant ekonomikai, socialinei sistemai", – kalbėjo politikas.
Šiuo metu žemės mokesčio tarifas siekia 1,5 proc. žemės vertės. Iš jo kasmet surenkama apie 100 mln. litų, kurie keliauja savivaldybėms. Gali būti, kad žemės mokestį bus siūloma padidinti iki 2–3 proc.
Pasak A.Čapliko, jeigu būtų pritarta pakelti žemės mokesčio tarifą ir papildomai surinkti iki maždaug 100 mln. litų, galima būtų atitinkama suma sumažinti valstybės biudžeto dotacijas savivaldybėms ir taip sutaupyti valstybės lėšų, mažinant bendrąjį deficitą.
Premjeras nieko negarantuoja
Tačiau net ir žemės mokesčio didinimas valdančiojoje koalicijoje sutinkamas skeptiškai.
Liberalų sąjūdžio atstovas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas sako tikįs, kad kitąmet kelti mokesčių neprireiks. "Manau, rasime kitų galimybių iki 6 proc. bendrojo vidaus produkto sumažinti biudžeto deficitą, pavyzdžiui, mažindami išlaidas įvairiose srityse", – kalbėjo jis.
Todėl, anot K.Glavecko, "nei žemės, nei kitų mokesčių greičiausiai nereikės didinti". Tuo labiau kad tam nepritaria dalis valdančiosios koalicijos narių.
K.Glaveckas spėja, jog kitais metais mokesčių našta išliks tokia pati, kokia yra šiemet, nes tam, kad būtų padidinti mokesčiai, "elementariausiai nepritars nei koalicija, nei visas Seimas".
Bet premjeras Andrius Kubilius negarantuoja, kad bus sugebėta apsieiti nepadidinus mokesčių ar neįvedus naujų. Vyriausybės vadovas sako, kad "šiandien ir rytoj apie mokesčių kėlimą nekalbama", bet paklaustas apie tolesnę perspektyvą, pavyzdžiui, šių metų rudenį, tik ironiškai pakartoja, jog kol kas šio klausimu nėra apsispręsta.
Visą straipsnį skaitykite ketvirtadienio dienraštyje.
Naujausi komentarai