Žiniasklaida: „greitukių“ reformą temdo viešųjų pirkimų pažeidimai Pereiti į pagrindinį turinį

Žiniasklaida: „greitukių“ reformą temdo viešųjų pirkimų pažeidimai

2025-05-16 08:31
BNS inf.

Vienai iš bendrovių apskundus Greitosios medicinos pagalbos tarnybos (GMPT) rengtą viešąjį pirkimą dėl pavėžėjimų, prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą, penktadienį skelbiama LRT naujienų portale publikuotame Tyrimų skyriaus straipsnyje.

Žiniasklaida: „greitukių“ reformą temdo viešųjų pirkimų pažeidimai
Žiniasklaida: „greitukių“ reformą temdo viešųjų pirkimų pažeidimai / P. Peleckio / BNS nuotr.

Pasak nacionalinio transliuotojo, pirkimą dėl pavėžėjimų apskundus bendrovei „Amber Motors“, ikiteisminį tyrimą pradėjo Kauno apygardos prokuratūra. Įmonė skundą teikė ir Seimo Sveikatos reikalų komitetui.

LRT duomenimis, „Amber Motors“ skunde prokurorams ir Seimui nurodė, kad klausimų jiems kelia pirkimo procedūros ir jo skaidymas į daugybę dalių.

Anot LRT, didžiąją dalį pirkimų be specialiųjų poreikių ir planuotam iš anksto pavėžėjimui laimėjo mažoji bendrija „Martada“, kuri įsipareigojo aptarnauti 42 savivaldybių pacientus pasirašiusi 106 sutartis už 22,1 mln. eurų.

Kita įmonė „Amber Motors“ konkurse laimėjo 53 sutartis, kurių vertė siekia 8,1 mln. eurų, ir paslaugas turėjo teikti 13 savivaldybių. Abi įmonės įsipareigojo paslaugas teikti trejus metus.

Kaip rašo LRT Tyrimų skyrius, „Martada“ buvo įsteigta 2023 metais, jos pagrindinė veikla yra miškininkystė ir medienos ruoša, kraštovaizdžio tvarkymas.

„Amber Motors“ skunduose teigia turinti reikiamos patirties ir mananti, jog tokios neturinti „Martada“ nesugebės vykdyti įsipareigojimų.

Greitosios pagalbos tarnyba LRT nurodė pirkimus kiekvienai savivaldybei atskirai organizavusi atsižvelgiant į savivaldybių ir nevyriausybininkų išsakytus lūkesčius, o dėl pavėžėjimo paslaugos naujumo esą sunku nustatyti jos kainas.

„Martados“ vadovas Darius Griežtaragis nacionalinio transliuotojo Tyrimų skyriui sakė žinantis apie skundus ir manantis, kad juos konkurentai galėjo teikti iš pavydo.

Jis pažymėjo, kad transportas yra geresnė, mažiau nuo sezoniškumo priklausoma sritis negu aplinkos tvarkymas.

Kaip gegužės pradžioje skelbė Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), įvertinus keturis GMPT vykdytus viešuosius pirkimus nespecializuoto pacientų pavėžėjimo paslaugoms įsigyti ir 164 sutarčių vykdymą, nustatyta reikšmingų pažeidimų, turinčių įtakos skaidrumui vykdant pirkimų procedūras.

Didžiojoje dalyje atvejų nustatyta, jog sutartys vykdytos netinkamai: paslaugos teiktos ne su pasiūlymuose nurodytomis transporto priemonėmis, už kurias tiekėjai gavo papildomus kokybinius balus, ar su į perkančiajai organizacijai tiekėjų pateiktus sąrašus neįtrauktomis transporto priemonėmis ir vairuotojais, kurių dokumentai nebuvo pateikti ar buvo negaliojantys.

Tarnybos teigimu, pirkimo dokumentų trūkumai lėmė netinkamą sutarčių vykdymą. GMPT žadėjo įgyvendinti VPT rekomendacijas dėl pacientų pavėžėjimo sutarčių.

Kaip rašė BNS, pacientų pavėžėjimo paslauga Lietuvoje teikiama nuo 2024-ųjų liepos. Tuometis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sakė, kad 2025 metais planuojama suteikti 70 tūkst. pavėžėjimų.

Pavėžėjimas skirstomas nespecializuotą ir specializuotą. Pastarojo metu dalyvauja medicininį išsilavinimą turintis asmuo, paslauga teikiama greitosios medicinos pagalbos automobiliu, jos metu stebima paciento būklė. Nespecializuoto pavėžėjimo metu medikas pacientų nelydi.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų