Teismo sprendimas dėl lietuvių kalbos egzamino - kitą savaitę Pereiti į pagrindinį turinį

Teismo sprendimas dėl lietuvių kalbos egzamino - kitą savaitę

2013-06-10 18:34
Teismo sprendimas dėl lietuvių kalbos egzamino - kitą savaitę
Teismo sprendimas dėl lietuvių kalbos egzamino - kitą savaitę / Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) kitą savaitę skelbs sprendimą dėl palengvinto lietuvių kalbos egzamino tautinių mažumų mokyklų abiturientams.

Pirmadienį LVAT išnagrinėjo kelių opozicijos parlamentarų skundą dėl švietimo ir mokslo ministro Dainiaus Pavalkio įsakymo, kuriuo tautinių mažumų mokyklų abiturientams palengvintas lietuvių kalbos brandos egzaminas.

Sprendimas bus skelbiamas birželio 18 dieną.

Pirmadienį išklausyti skundo autoriai bei Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) atstovai.

ŠMM Teisės skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Šerpatauskienė teisme teigė, jog egzaminas tautinių mažumų abiturientams palengvintas, kad jie nebūtų diskriminuojami.

„Kadangi pamokų skaičiaus skirtumas yra didelis, siekiant nediskriminuoti moksleivių, imtasi šių priemonių, tai yra sumažinta rašinio apimtis“, - sakė ji.

Specialistė pabrėžė, kad tautinių mažumų abiturientai per visus dvylika mokymosi metų turėjo 818 valandų mažiau lietuvių kalbos pamokų, palyginti su lietuviškomis mokyklomis.

Tuo metu LVAT ministro įsakymą apskundusių parlamentarų poziciją išdėstęs konservatorius Valentinas Stundys argumentavo, kad dėl skirtingų lietuvių kalbos egzamino reikalavimų tautinių mažumų mokyklų abiturientams moksleiviai atsiduria nelygiavertėse sąlygose.

„Brandos egzaminas yra ir stojamasis egzaminas, todėl vaikai atsiduria nelygiavertėse sąlygose. Egzamino pakeitimas sukūrė visiškai skirtingas sąlygas Lietuvos abiturientams. Ministras įsakymu iš esmės pakeitė egzamino programą, nes keitė rašinio apimties ir turinio dalykus“, - tvirtino V.Stundys.

Sulaukęs klausimo, ar abiturientai lygiomis sąlygomis rengėsi egzaminui, įvertinant mažesnį lietuvių kalbos pamokų skaičių tautinių mažumų mokyklose, V.Stundys pabrėžė, kad tam tikrų palengvinimų, nekeičiančių egzamino esmės, tautinių mažumų mokyklų moksleiviams buvo numatyta anksčiau - leista padaryti daugiau rašymos, skyrybos klaidų ir t.t.

Buvęs švietimo ir mokslo ministras liberalas Gintaras Steponavičius teisme tvirtino, kad įsakymu dėl egzamino palengvinimo ministras nesilaikė galiojančių teisės aktų rengimo ir priėmimo taisyklių.

„Žinodami Švietimo įstatymo nuostatas dėl vienodo turinio pasiekimų patikrinimo, mes teigiame, kad žodžių apimties ir autoriaus skaičių pakeitimas esmingai keičia egzaminų sąlygas“, - sakė G.Steponavičius.

Opozicija teismui apskundė D.Pavalkio įsakymą, kuriuo tautinių mažumų mokyklų abiturientams privalomas žodžių skaičius lietuvių kalbos valstybinio brandos egzamino rašinyje sumažintas nuo 500 iki 400. Lietuvos lenkų rinkimų akcijos siūlymu taip pat padidintas pasirenkamų autorių skaičius.

Teismas skundą pradėjo nagrinėti abiturientams jau pasitikrinus valstybinės kalbos žinias. Vienintelį šiuo metu privalomą lietuvių kalbos egzaminą baigusieji mokyklas laikė prieš savaitę.

LVAT taip pat yra kreipęsis į Vilniaus universiteto, Mykolo Romerio universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto, Lietuvos mokslų akademijos bei Europos teisės departamento teisės ekspertus, prašydamas pareikšti savo nuomonę.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra