Be grotų, spygliuotų tvorų, o durys turi rankenas. Taip po kapitalinio remonto atrodo ligoninės skyriai, kur gydomi psichikos ligoniai. Respublikinė Klaipėdos ligoninė, gerokai atnaujinusi Psichiatrijos filialą, stengiasi keisti nuo sovietinių laikų užsilikusį neigiamą požiūrį į šią sritį.
Įkūrė naujus skyrius
Beveik dvejus metus skirtingose uostamiesčio vietose buvo remontuojami Respublikinės Klaipėdos ligoninės (RKL) Psichiatrijos filialo pastatai.
Po rekonstrukcijos Psichiatrijos filiale įkurti du nauji skyriai – Ūmių psichikos sutrikimų Bangų gatvėje ir Diferencijuotos kompleksinės psichiatrinės pagalbos vaikui ir šeimai. Pastarasis atidarytas Bokštų gatvėje.
Kardinaliai pasikeitę ligoninės skyriai dabar toli gražu neprimena nesenų laikų, kai psichikos ligomis sergantys pacientai valgykloje ar užsiėmimų kambariuose sėdėdavo su paltais, o prašalaičiams siaubą keldavo grotos.
Psichiatrijos filialo medikai iš pacientų bei jų artimųjų sulaukia nuostabos šūksnių, kai pamato šviesias bei jaukias palatas. Kai kurie jų prisipažįsta, kad jei būtų žinoję apie įvykusius pokyčius, būtų greičiau kreipęsi pagalbos.
Mat daugeliui psichiatrijos ligoninė asocijuojasi su grotuotais langais ir spygliuotomis tvoromis. Neigiamas požiūris į šią gydymo įstaigą išlikęs nuo sovietinių laikų.
Prilyginami pasmerktiesiems
Pasak RKL Psichiatrijos filialo vadovo Algirdo Narinkevičiaus, rekonstrukcija ir dviejų skyrių įkūrimas leis švelninti visuomenės stigmą – psichiatriją.
„Norime, kad psichinėmis ligomis sergantys žmonės nebūtų ignoruojami ir kad jie taptų lygiateisiais mūsų visuomenės nariais“, – apie ligoninės siekį pasakojo A.Narinkevičius.
RKL vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai Zigmas Juzumas neslėpė, jog iki remonto dabartinis Ūmių psichikos sutrikimų skyrius buvo šaltas ir niūrus. Prieš tai šiose patalpose rinkdavosi Dienos užimtumo centro lankytojai.
Pasak Z.Juzumo, nuo sovietinių laikų psichiatrija – užleista sritis, o psichikos ligoniai buvo prilyginami pasmerktiesiems.
„Tačiau šie pacientai niekuo nesiskiria nuo kitų. Pažiūrėkite, šios ligoninės skyriai atrodo taip pat kaip ir bet kurio kito stacionaro“, – rodydami patalpas aiškino medikai.
Taikys retą gydymą
Ūmių psichikos sutrikimų skyrius įsikūręs per tris aukštus. Jame yra 31 lova. Pirmajame aukšte gydomi pacientai paūmėjus ligai.
Į naująjį skyrių guldomi ligoniai dėl šizofrenijos, organinių ir simptominių psichikos sutrikimų, psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant psichoaktyvias medžiagas, nuotaikos, asmenybės ir elgesio sutrikimų.
Po rekonstrukcijos specializuotame skyriuje įkurtos dvivietės ir vienvietės palatos, grupinių terapijų kabinetai, poilsio kambariai, modernūs slaugytojų postai, kur pacientai stebimi kompiuterio monitoriuje.
Intensyvaus stebėjimo palata aprūpinta specialia medicinine įranga.
Skyriuje įstiklinti nedūžtantys langai, sumontuota speciali santechnika, o palatose stovi psichiatrijos skyriui pritaikytos lovos.
Ligoninėje pradėtas taikyti dar gana retas Lietuvoje gydymo būdas – elektroimpulsinės terapijos būdas. Jis skirtas sergantiems sunkia šizofrenijos forma.
Gydo ir aplinka
Gerokai pasikeitė ir kitas Psichiatrijos filialo pastatas Bokštų gatvėje, kur pagalba teikiama psichikos sutrikimų turintiems vaikams. Čia dažniausiai patenka paaugliai iš probleminių šeimų ir globos namų, turintys elgesio ir emocijų sutrikimų, keliantys pavojų sau ir aplinkiniams, nenorintys mokytis ar dirbti.
Kaip pasakojo Vaikų skyriaus vedėja Marija Rūta Karpavičienė, šiems pacientams svarbiausia – ne medikamentinis gydymas, o psichoterapija, socialinė pagalba, visiškas užimtumas. Jiems taip pat taikomos įvairios terapijos.
Medikai pastebi, kad vadinamiesiems probleminiams vaikams kartais daug nereikia, tik perkelti į kitą aplinką, kad jų elgesys pasikeistų.
Probleminių vaikų daugėja
Sporto salėje vaikai gali išleisti susikaupusią energiją kamuoliukų baseine, ant treniruoklių, prie stalo teniso ar biliardo stalo.
Po kapitalinio remonto buvusioje karo ligoninėje įrengtos jaukios palatos, modernus slaugytojų postas, kambarys bendrauti su socialiniais darbuotojais ir šeimomis, biblioteka ir kompiuterių bei mokymosi salė.
Poilsio ir užimtumo salė aprūpinta reikiama technika: televizoriumi, muzikiniu centru, projektoriumi su sieniniu ekranu, patogiais relaksaciniais foteliais. Įsigyta nauja moderni gydymo įranga, kuri pagerins ligų diagnostiką ir gydymo kokybę.
Skyriuje per metus gydoma apie 250 vaikų. Kaip pastebi medikai, kasmet daugėja elgesio ir emocijų sutrikimų turinčių vaikų, kuriems prireikia pagalbos.
Naujausi komentarai