Pereiti į pagrindinį turinį

Vilniaus rajone mokesčius renka, bet šiukšlių neveža

2012-07-12 13:30
Vilniaus rajone mokesčius renka, bet šiukšlių neveža
Vilniaus rajone mokesčius renka, bet šiukšlių neveža / Skaitytojos nuotr.

Vilniaus rajono šiukšlių surinkimo reforma pastatė į keblią padėtį dalį gyventojų: nors atliekų išvežimas pagaliau ir apmokestintas, tačiau jų komunalininkai išvežti nesiteikia.

Naujoji tvarka Vilniaus rajone įsigaliojo nuo gegužės 1 d. Visi iki šiol sutarčių su šiukšlių vežėjais neturėję gyventojai buvo įpareigoti sudaryti jas su Vilniaus rajone veikiančiomis komunalinių atliekų įmonėmis.

Nesulaukė nemokamo konteinerio

Vilniaus rajono Sadūniškių kaime gyvenanti Janina nežino ką turėtų veikti su jos namuose besikaupiančiomis šiukšlėms. Iki šiol daugelį metų moteris jas kraudavo į specialią už namo iškastą duobę, dalį atliekų kraudavo į šiukšlių maišus ir nešdavo padėti prie autobusų stotelėse įrengtų šiukšliadėžių.

„Visi taip darydavo. Už šiukšlių išvežimą mokėti nereikėjo, tiesa jų niekas ir neveždavo. Kai ką į duobę sudėdavome, kai ką sudegindavome, o dalį nešdavome į stotelę, ten kelininkai surinkdavo. Dabar situacija lygiai tokia pati, išskyrus tai, kad gavome sąskaitas už šiukšlių išvežimą. Bet juk šiukšlių niekas kaip nevežė, taip ir neveža“, - piktinosi moteris.

Sutartį dėl šiukšlių vežimo Janina pasirašė dar balandžio pabaigoje. Ir jau gavo beveik 114 Lt sąskaitą už pusmetį. Tačiau taip ir nesulaukė nei žadėto nemokamo konteinerio, nei lygiai taip pat žadėtos šiukšliavežės.

„Jeigu taip bus ir toliau, nešiu šiukšles ir bersiu jiems pakelėj. Tegul patys susirenka. Ir nesiruošiu mokėti nė cento iki to laiko, kol man neatveš konteinerio. Kas per nesąmonė, sąskaitas žino kur siųsti, o iš kur pasiimti šiukšles nežino“, - piktinosi moteris.

Skaičiuoja būsto plotą

Dar viena moterį papiktinusi naujovė – šiukšlių vežimo mokesčio apskaičiavimas pagal būsto plotą. Bemaž 90 kvadratinių metrų name gyvenančiai moteriai, toks mokesčio skaičiavimo būdas atrodo neteisingas.

„Tai kas šiukšlina: namas ar aš?“, - retoriškai klausė ji, - „ar aš kalta, kad tėvas kažkada tokį namą pastatė. Atrodo, kad būtų teisingiau, jei skaičiuotų nuo žmogaus arba bent jau sumažintų tą mokestį. Dabar išeina 17 lt į mėnesį. Manau sąžininga kaina būtų kokie 7 Lt, na daugiausia 10, bet tik ne 17, o dar kai atsiunčia už visą pusmetį ir dar apmokėti reikia į priekį?“.

Nesuteikia galimybės rūšiuoti

Į redakciją besikreipusi kitos Vilniaus rajono gyvenvietės – Nemėžio gyventoja, pristačiusi Marija taip pat reiškė savo pasipiktinimą nauja šiukšlių vežimo tvarka.

„Iki šiol aš turėjau pasirašiusi sutartį su įmone, rūšiavau šiukšles. Pas mus stovėjo spalvoti konteineriai. Dabar pasirodo, viso to nebereikia. Nei rūšiavimo, nei nieko. Viską galima mesti į bendrą krūvą, o išvežimo mokestis užaugo. Skaičiuojama jau nebe nuo šiukšlių kiekio ar nuo žmogaus, bet nuo namo kvadratūros.

Moteris taip pat įžvelgė savivaldybės norą proteguoti savas įmones. Iki naujos tvarkos įvedimo, anot pašnekovės, sutartis galima buvo pasirašyti su įvairiomis įmonėmis, registruotomis ne tik Vilniaus rajone, bet ir pačiame mieste.

„Dabar sutartys yra sudaromos tik su dviem savivaldybės įmonėmis „Nemėžio komunalininku“ ir „Nemenčinės komunalininku“. Nėra konkurencijos ir kainos automatiškai šoktelėjo“, - piktinosi moteris.

Už aplaidumą - 50 proc. nuolaida

Dienraščio kalbintas Vilniaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vladislavas Kondratovičius gyventojų priekaištus sutiko pripažinti tik iš dalies. Valdininkas patikino, kad artimiausiu metu situacija normalizuosis. Tiesa, jis nė nebandė slėpti, kad iki šiol daliai gyventojų nėra pateikti konteineriai, taip pat trūksta ir šiukšliavežių.

„Du mėnesiai ir nesklandumai bus išspręsti. Grafikai jau yra atidirbti, perkama trūkstama technika, įsigyjami nauji konteineriai. Jau šį mėnesį į kelius išriedės ir nauji automobiliai. Jau dabar turime gerų rezultatų. Lyginant šių metų gegužę su praėjusių metų, šiukšlių surinkimas išaugo nuo 2 iki 3 tūkst. tonų. Be to smarkiai sumažėjo autobusų stotelėse paliekamų šiukšlių kiekis“, - teigė V.Kondratovičius.

Anot pašnekovo, iki naujos tvarkos įsigaliojimo, apie du trečdalius gyventojų jau turėjo konteinerius ir buvo pasirašę sutartis dėl šiukšlių vežimo. Šiuo metu problemų dar yra  daugmaž dešimtadaliui Vilniaus rajono gyventojų.

V.Kondratovičius teigė, kad paslaugos neteikimas neatleidžia gyventojų nuo prievolės už šią paslaugą susimokėti. Anot valdininko, paslaugą sudaro ne tik šiukšlių išvežimas, bet ir sąvartynų tvarkymas, rekultyvavimas, jų priežiūra.

„Suprantame gyventojų pasipiktinimą, ir kol jie negavo konteinerių esame pasiryžę padaryti 50 proc. nuolaidą paslaugai. Be to jei nėra konteinerio žmonės galėtų krauti šiukšles į maišus ir dėti ten kur pravažiuoja šiukšliavežė. Viskas bus surinkta“, - pabrėžė administracijos direktorius.

Rūšiavimo tvarkos nepakeis

Nors šiuo metu rūšiuojama yra tik apie 10 proc. visų rajone surenkamų atliekų, V.Kondratovičius žada, kad artimiausiu metu situacija pasikeis iš esmės.

„Jau metų pabaigoje turime planų pradėti rūšiuoti apie 40 proc. atliekų. O po dviejų metų planuojame didžiąją dalį atliekų gabenti į rūšiavimo gamyklą“, - ateities planais dalijosi Vilniaus rajono savivaldybės atstovas.

Taip pat, anot pašnekovo, jau nuo liepos pabaigos privačių namų gyventojai bus skatinami nemesti į bendrus konteinerius tokių atliekų kaip žolė, daržovių, kitų augalų likučiai.

„Šiems dalykams numatome išdalyti kompostavimo dėžes. Iš to bus dviguba nauda. Žmogus turės puikią trašą, o šiukšlių kiekis bus mažesnis. Taip pat ateityje yra planų diferencijuoti šiukšlių kainą. Sudarysime galimybę rūšiuoti ir nuo to, kiek aktyviai žmogus rūšiuoja priklausys ir rinkliavos dydis“, - pastebėjo pašnekovas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų