Muzikos gerbėjai su nekantrumu klauso populiariausių dainų dešimtukų, kad išgirstų, kokia daina puikuojasi pirmoje vietoje. Tačiau ar mokslas gali nuspėti, kokios dainos taps hitais, o kurios ne?
Mokslininkai nusprendė išsiaiškinti, ar įmanoma atspėti, kurie muzikos kūriniai užkariaus daugelio radijo stočių klausytojų, rašo sciencedaily.com.
Mokslininkai siūlo, kad dainos būsimą populiarumą galima apskaičiuoti naudojant algoritmus, paremtus meno vertinimo kriterijais.
Bristolio universiteto komanda su Tijlu de Bie priešakyje savo tyrimui pasirinko paskutinių 50 metų Didžiosios Britanijos populiariausių dainų 40-tukus. Komandos tikslas buvo išskirti pačių populiariausių dainų penketuką nuo paskutinių dešimt vietų.
Tyrime mokslininkai dainas vertino pagal skirtingus bruožus: tempą, laikotarpį, dainos trukmę, naudojamus garsus. Taip pat buvo apskaičiuojama, kiek harmoniškai daina yra sudėtinga.
Panaudojus visus duomenis buvo išvesta „potencialaus hito formulė“. Naudojant šią išvestinę formulę mokslininkai gali suklasifikuoti dainas į hitus ir ne hitus. Tyrinėtojai patikrino, kad jų formulė tiko 60 proc. nustatyti, ar daina pateks į geriausių dainų penketuką ar ne.
„Muzikos klausytojų skonis keičiasi. Vadinasi, ir mūsų formulė turi keistis. Mes pastebėjome, kad dainos potencialas tapti hitu priklauso nuo laikmačio, kuriame skamba daina. Įtakos gali turėti tuo metu dominuojantis muzikos stilius, kultūra ir aplinka“, - pasakojo T.Bie.
Tyrime pastebėti šie faktai:
Iki aštuoniasdešimtųjų dainos savybė tikti šokiams bebuvo tokia svarbi kūriniui patekti į populiariausių sąrašą. Prasidėjus devintajam dešimtmečiui šokiams skirtos dainos pradėjo populiarėti.
Devintajame dešimtmetyje hitais lengvai tapti pavykdavo lėtoms dainoms, pavyzdžiui, baladėms.
Mokslininkų išvesta formule labiausiai tiko dvidešimt pirmam amžiui.
Iki paskutinio praėjusio amžiaus dešimtmečio pradžios dainos buvo harmoniškai paprastesnės, tačiau nuo tada kaip tik pradėjo populiarėti paprastesni ritmai (pavyzdžiui, 4/4, 2/2).
Naujausi komentarai