Pereiti į pagrindinį turinį

Kosminių šiukšlių pavojus: 5 garsiausi atvejai

2011-09-12 18:59
Kosminių šiukšlių pavojus: 5 garsiausi atvejai
Kosminių šiukšlių pavojus: 5 garsiausi atvejai / NASA iliustr.

Artimiausiosmis savaitėmis, vienas iš NASA palydovų nukris ant Žemės. Kur ir kada nežinoma.

Pasmerktasis palydovas  UARS buvo skirtas viršutiniams atmosferos sluoksniams tirti. Paleistas į orbitą 1991 m., o 2005 m. buvo išjungtas ir tapo dar viena pavojinga kosmine šiukšle skriejančią aplink Žemę. 

NASA darbuotojai konferencijoje apie kosminių šiuklšlių pavojų teigė, kad neverta perdaug baimintis, nes dar nei karto dėl jų nenukentėjo žmonės ar turtas, nors jau penkis dešimtmečius į kosmosą kyla raketos.

Spėjama, kad Žemę jau yra pasiekę per 6000 tonų žmogaus sukurtų kosminių šiukšlių. Bent kartą per dieną į Žemę atsitrenkia viena iš tų šiukšlių. Kitos krentančios būna per mažos ir sudega atmosferoje.

Nors patys stambiausi kosminiai įrengimai buvo nuleisti į Žemę su dideliu atsargumu (pvz. rusų MIR kosminė stotis buvo „palaidota“ mažai aktyvioje Ramiojo vandenyno dalyje), visgi kartais nutinka ir netikėtų dalykų.

5 garsiausi kosminių šiukšlių atvejai

2011 m. kovo mėnesį vienas turistas Kolorado valstijos (JAV) kalnuose rado kraterį su dar karštu metaliniu daiktu. Karinių oro pajėgų vadovybės toks radinys nesudomino ir piliečiui buvo liepta kreiptis į vietinį šerifą. Po didelių vargų informacija pasiekė ir NASA. Tai buvo Zenit-3 rusų raketos kuro bakas. Tai buvo viena iš nedaugelio rusų kosminių laivų dalių nukritusi JAV teritorijoje.

1997 m. Oklahomoje (JAV) vėlam pasivaikščiojimui išėjusi moteris netikėtai pamatė danguje žybsnį ir staiga pajuto, kad kažkas praskriejo prp šalį ir tik vos vos palietė jos petį. Moteriai pasisekė. Tai buvo vienintelis registruotas kartas, kada kosminė šiukšlė palietė žmogų, dar keli centimetrai ir susidūrimas su nuolauža galėjo baigtis mirtinai. Maždaug tuo pačiu metu kitoje JAV pusėje visai šalia gyvenamos sodybos nukrito nemažas 260 kg metalo gabalas. spėjama, kad nuolauža kliudžiusi moterį buvo atskilusi nuo šio nukritusio raketos kuro bako.

1979 m. Sovietų Sąjungos palydovas „Kosmos 954“ nukrito šiaurės Kanadoje. Kelių tūkstančių kvadratinių mylių plote pabiro radioaktyvios dalelės (palydovas naudojo branduolinį reaktorių). Kanados valdžios organizuota operaciją surinkti nuolaužas baigėsi nesėkme. Spėjama, kad viso labo buvo surinkta vos 0,1 proc. visų nuolaužų.  
Laimingai baigėsi sovietų kosminės stoties „Salut-7“ kritimas. Sovietų Sąjungos kosmonautikos specialistai bandė stotį paskandinti Atlanto vandenyne, bet dėl techninių kliūčių kosminė stotis įeidama į atmosferą subyrėjo į gabalus ir buvo nusitaikę nukristi ant vieno Argentinos miesto. Laimei visos nuolaužos sudegė atmosferoje. „Salut-7“ buvo vienas didžiausių žmogaus sukurtų kosminių kūnų kurie krito į Žemę, jo svoris - beveik 40t.

2000 m. Teksaso valstijos (JAV) gyventojai Karibų jūros paplūdimyje rado keistą daiktą. Radėjai buvo neturtingi gyventojai todėl iškarto panoro įrenginį išardyti ir parduoti, tačiau NASA pavyko apie tai sužinoti ir įtikino radėjus perduoti jiems radinį taikiai. Pasirodo tai buvop neseniai paleistos „Ariane 5“ raketos atskilusi dalis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų