Pereiti į pagrindinį turinį

Naujos superefektyvios energijos šaltinis... mediena?

2011-09-28 14:44
Naujos superefektyvios energijos šaltinis... mediena?
Naujos superefektyvios energijos šaltinis... mediena? / Linos Gervinskaitės nuotr.

Medieną naudoti kaip kurą, pasirodo, nėra atgyvena. Naujos medienos deginimo technologijos gali padėti taupyti energiją, sumažinti jos kainą ir netgi prisidės prie kovos su globaliniu atšilimu.

Vien JAV mediena galėtų tiekti „milžinišką kiekį energijos, lyginant su hidroelektrinių tiekiama energija“, teigimama naujoje studijoje, kuri buvo išspausdinta mokslo žurnale „Science“.

Šiuo metu patobulintos medžio deginimo technologijos jau naudojamos apšildyti JAV koledžus ir kai kuriuos Europos miestelius. Pvz. Joensee (Suomija) miestelio „oro taršos lygis labai pagerėjo“. Tai tikrai „švari“ technologija",  teigia Suomių miškininkystės tyrimų instituto ekspertas Antii Asikainen. 

58 tūkst. gyventojų miestelis apšildomas specialiu kuru: medienos ir durpių briketais, tačiau įprastos krosnys tam netinka. Specialiose deginimo krosnyse, kuriose itin tiksliai kontroliuojama degimo aplinka, pasiekiama, kad praktiškai visa kure esanti anglis būtų išskaidoma į dujas. Dujos vėliau deginamos ir energija panaudojama šilumai ar elektrai gaminti. Krosnių kaminuose įtaisyti modernūs filtrai, kurie efektyviai išvalo dūmus nuo kenksmingų dalelių. Tokiu būdu maksimaliai sumažinamas teršalų kiekis patenkantis į aplinką.

Mediena yra „žalia“?

Praeitą mėnesį tokia moderni krosnis buvo atidaryta ir Middlebury koledže, Vermonto valstijoje (JAV). Koledžo darbuotojas Jackas Byrne'as džiaugėsi: „naujoji krosnis išskiriamo į aplinką anglies dvideginio kiekį sumažino apie 40 proc.“ 

Ar tokių technologijų populiarėjimas neatves prie kitų problemų? Ar nuo to ateityje nenukentės miškai?

„Medieną mes galime gauti iš miško. Tereikia jį protingai prižiūrėti. Naujausios miškininkystės mokslo žinios jau leidžia planuoti tokius ūkio darbus, kurie padaro miškui minimalią žalą arba netgi nepadaro jokios“, - įsitikinęs suomis A. Asikainen.

Naujos kartos medienos deginimo krosnys Middlebury koledže

Be to, nevisa mediena privalo būti gaunama iš miško. Vien JAV tvarkant miestų parkus ir gatves surenkama apie 30 mln. tonų medienos. Ši galėtų būti gabenama į krosnis, o ne į sąvartynus. St. Paul miestelis (Minesotos valstija, JAV) būtent taip ir daro: per metus sudegina per 250 tūkst. tonų medienos surenkamos tvarkant miesto medžius. 

Padeda sutaupyti

Straipsnio bendraautorius, Duke universiteto (JAV) miškų ekologijos profesorius Danas Richteris teigia, kad naujų medienos deginimo krosnių naudojimas naudingas ir ekonomiškai.  

„Iškastinis kuras kažkada baigsis, ateityje bus vis sunkiau juo apsirūpinti, be to jo kainos nuolat svyruoja“, - įsitikinęs D. Richteris.

Middlebury koledžas paskaičiavo, kad naujos krosnies dėka per metus sutaupys apie 600 tūkst. JAV dolerių (~ 1,47 mln. Lt), taip pat koledžiui nebereikės ir vieno milijono barelių skysto kuro, kuris gaminamas iš naftos ir yra labai kenksmingas aplinkai.

„Esame įsitikinę, kad investicijos atsipirks per maždaug 13 metų, o krosnis mums teiks energiją dvigubai tiek“, - pasakojo J. Byrne'as.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų