Istorijos verpetuose susiklostydavo ne viena situacija kada asmeniui, grupei žmonių ar organizacijai reiktų paslėpti savo turtą. Užkariautojai, plėšikai, pavydūs konkurentai, giminaičiai ar bet koks prašalaitis gali pamesti protą dėl turtų. Ypač dėl didelių turtų.
Panašu, kad tokioje situacijoje buvo atsidūrę ir vadinamo Varinio ritinio kūrėjai. 1952 m. į rytus nuo Jeruzalės, šiaurės vakariniame Negyvosios jūros krante Kumran vietovėje (koordinatės: 31° 44′ 27″ N, 35° 27′ 31″ E) buvo rastas iš vario pagamintas (99 proc.vario ir 1 proc. alavo lydinys) ritinys su tekstais. Ritinys priskiriamas Negyvosios jūros ritinių rinkiniui, kurie buvo rasti vakarinėje jūros dalyje, bet šis kai kuo ypatingas - visi kiti 971 ritinių kolekcijos tekstai yra religiniai, varinis ritinys pasakoja apie vietas kuriose paslėpti milžiniški lobiai.
Varinis ritinys buvo suvyniotas kaip tikras pergamentas, bet jo radimo metu buvo smarkiai paveiktas erozijos, todėl jo paprastai išvynioti nebuvo įmanoma. Vietoj to, ritinys buvo supjaustytas mažais gabalėliais ir sudėliotas. Nesunku buvo perskaityti jo tekstą, nors kalbiniu požiūriu jo kilmė taip pat įdomi.
Varinio ritinio fragmentas. Ritinys buvo supjaustytas į 23 gabalėlius, nes išvynioti jo buvo neįmanoma.
Istorikai pripažino, kad radinys autentiškas ir datuojamas apie 100 – 50 m. pr. Kr., taigi tai tai yra seniausias pasaulyje žinomas lobių „žemėlapis“.
Tekstuose minimos 63 vietovės išmėtytos po Izraelį, kuriose paslėpti aukso ir sidabro lobiai. Spėjama, kad turtai galėjo būti paslėpti nuo užkariautojų romėnų. Dešimtys profesionalių ir šimtai mėgėjų ekspedicijų bandė rasti bent vieną iš lobių, tačiau nesėkmingai. Tebevyksta ir ginčai dėl lobio vertės – skaičiai svyruoja nuo kiek daugiau nei 7 mln. iki fantastiškų 3 mlrd. JAV dolerių, nors istorinė jo vertė būtų neįkainuojama.
Ritinio 6 fragmentų (matomų apačioje) reprodukcija. Viršuj dešinėje: ritinio, koks jis buvo rastas, nuotrauka.
Vieni tyrinėtojai teigia, kad tai ne tik seniausias lobių „žemėlapis“,bet ir seniausias pasaulio pokštas ar apgaulė susijusi su tuo, ir teigia, kad neverta nuvertinti mūsų protėvių humoro jausmo tokiais klausimais – juk ir dabar atsiranda daug apgaulingų „naujienų“ apie lobius. Tačiau kiti jiems oponuoja, kad pagaminti tokį ritinį tik dėl apgaulės būtų buvę per brangu ir pernelyg sudėtinga.
Skeptiškiau nusiteikę istorikai šypteli, kad lobių medžiotojai pavėlavo beveik 2000 metų. Jų manymu romėnai vos užkariavę Izraelį galėjo lobį rasti, nes pasižymėdavo pavydėtinai uoliu plėšikavimu. Ne viena gentis ar valstybė jau buvo bandžiusi slėpti savo turtus nuo romėnų, tačiau jų užkariavimus lydėję žiaurūs tardymai ir kankinimai išpešdavo jiems reikalingus atsakymus.
Trumpa dokumentika apie lobį:
2009 m. startavo ambicingas "Varinio ritinio" projektas. Projekto sumanytojų užmačios buvo plačios, bet po kelių mėnesių veiklos, tiek jų video reportažai "Youtube", tiek oficialiame tinklapyje paslaptingai nutrūko. Darviena apgaulė? O gal paslaptingos organizacijos darbas?
Naujausi komentarai