Kadaise viename Kauno pašte stebėjau vaizdelį: žmogus prie greitųjų kreditų langelio bandė pasiskolint 1 000 litų. Duosit? – klausia. Duosim, sako. O tai iš ko aš jums grąžinsiu? – krizena žmogelis, gi neturiu iš ko. Vis tiek davė.
Po to įsisuka drakoniški procentai, grąžinti vis tiek reikia, imi naują paskolą, kad grąžintum šią. Ir t.t. Be to, dar viso ko prisiperki. Panaši istorija nutiko ir Graikijai, kur, atrodo, visi tik šoko sirtakį ir negalvojo apie skolintų pinigų švaistymo padarinius. Taip, dabar šalis yra visiškoje gaidžio uodegoje ir priklausoma nuo ES, bet man ne itin gaila. Štai kokių faktų rado ES ekspertai.
Graikija turi daugiausia apsišaukėlių ilgaamžių, turinčių 110 metų. Mirusieji dažniausiai neišregistruojami ir toliau gauna pensijas. Yra mirusių 1953 m., ir vis dar gaunančių pensijas.
40 tūkst. vienišų merginų iki gyvos galvos skiriama mėnesinė 1 000 eurų renta, nes jų mirę tėvai buvo funkcionieriai. Tai valstybei kainuoja 550 mln. eurų per metus. Už širdies stimuliatorius graikų ligoninės mokėjo 400 kartų brangiau negu britai.
Graikijoje daugybė dirbančiųjų pasinaudojo išankstine pensija, vyrai – 55 metų, moterys – sulaukusios 50-ies, nes dirbo pagal vieną iš 600 pavojingų, sunkiems darbams priklausančią darbo kategoriją, pvz., kirpėjai (kenksmingi plaukų dažai), pučiamųjų muzikantai (pūsti fleitą sunku), televizijos pranešėjai (kenkia mikrofonas).
4 mln. dirbančiųjų Graikijoje tenka 1 mln. funkcionierių. Daugiau negu 25 proc. dirbančiųjų privačiame sektoriuje nemoka nė cento mokesčių.
Vidutinis geležinkelyje dirbančių atlyginimas yra 66 tūkst. eurų per metus. Vienodus atlyginimus gauna ir valytojos, ir dirbantieji kitą darbą. Beveik nemokamai vežantis Atėnų metro per metus parduoda bilietų už 90 mln. eurų, o jo išlaikymas kainuoja 500 mln. eurų.
Prancūzai gauna 51 proc. buvusio atlyginimo pensiją, japonai – 34 proc. O graikai – 96 proc. Graikijoje dirba keturis kartus daugiau mokytojų negu Suomijoje, kuri laikoma geriausiai paruošianti mokinius, graikų mokytojai, turėdami mažiausiai mokinių ir gaudami didžiausią pasaulyje atlyginimą, priklauso blogiausiai mokinius parengiančiųjų grupei.
Ir už visą šitą bardaką dabar turės sumokėti kitos Europos šalys, taip pat ir Lietuva. Vargu ar Lietuvai gresia bankrotas, mūsų mentalitetas kiek kitoks, bet kai šitaip klesti greitųjų kreditų bendrovės ir daugėja asmeninių bankrotų, galvoju, kad ne itin kitoks. Laikas susimąstyti.
Naujausi komentarai