"Kylanti šalis turėtų suprasti senos gęstančios imperijos apmaudą", – pabrėžė kinų žiniasklaida po šalies premjero Li Keqiango viešnagės Didžiojoje Britanijoje.
Kinijos pasitikėjimas savimi neturėtų stebinti. Didžiausia pasaulio pramoninė šalis, neabejotinai po kurio laiko tapsianti didžiausia pasaulio ekonomika. Klausimas – kada?
Britams kinų komentarai, žinoma, nepatinka. Laikanti save globalia jėga, Didžioji Britanija didžiuojasi būdama viena stipriausių pasaulio valstybių. Kita vertus, realus konkurentas Kinijai yra nebent visa Europos Sąjunga, o ne pavienės Bendrijos valstybės.
Kalbėdami apie tai, kad trauksis iš ES, britai mažų mažiausiai blefuoja. Bet kuriuo atveju, jei dar nori konkuruoti tarptautinėje erdvėje, britai turi likti ES, nes tik vieninga Europa dar gali mesti iššūkį kitoms pasaulio galioms: Kinijai, Indijai, Jungtinėms Valstijoms.
Antras argumentas: be ES Didžioji Britanija prarastų bet kokią įtaką procesams žemyninėje Europoje, ko Londonas visuomet bijojo.
Negalėdami paveikti Vokietijos augimo, britai atsidurtų visiškoje izoliacijoje. Kontinentinės Europos galios augimas Didžiosios Britanijos netenkina. Tačiau, viena vertus, britai dažnai argumentuoja, kad jiems ne pakeliui su kontinentu, kita vertus, realijos juos verčia su kontinentu palaikyti tvirtus santykius.
Kalbant apie Kiniją, Pekinas kuo toliau, tuo dažniau demonstruos savo diplomatinius, ekonominius, gal net karinius ir ateityje – technologinius raumenis. Anksčiau buvusi gan pasyvi, kinų diplomatija jau dabar yra vis labiau matoma tarptautinėje erdvėje.
Ir tikėtina, kad Kinijos dalyvavimas formuojant pasaulio politinę darbotvarkę bus vis aktyvesnis.
Naujausi komentarai