Vyriausybė, vakar Seime pristačiusi kitų metų biudžeto projektą, viliasi skylėtą valstybės iždą papildyti milijardu litų, ištrauktų iš šešėlio.
Viena svarbiausių to šešėlio dalių – sparčiai didėjanti kontrabanda, kuri pasiekė tokį mastą, kad jau tapo nacionalinio saugumo problema. Įvairiais keliais į Lietuvą iš Rusijos ir Baltarusijos plūsta cigaretės, alkoholis, degalai, maisto prekės, drabužiai ir visa kita, kas tik gali Lietuvoje kainuoti pigiau.
Vyriausybė, neseniai griežtai paraginta Prezidentės, paskelbė karą kontrabandininkams, tačiau ji kol kas labiau primena viešųjų ryšių akciją nei tikrą mūšį.
Premjeras Andrius Kubilius tikina, kad Vyriausybės kovos su kontrabanda planai yra gana konkretūs ir, kaip jis tikisi, bus veiksmingi. Vyriausybės vadovas planuoja kontrabandą, ypač tabako gaminių, pažaboti labiau kontroliuojant vidaus rinką, pasieniečius aprūpinus moderniausiais rentgeno aparatais. Be to, premjerui atrodo įdomi mintis bausti ne tik tuos, kurie pardavinėja kontrabandines prekes, bet ir tuos, kurie jas perka. Planai gal ir konkretūs, bet akivaizdu, kad mažai veiksmingi. Visi premjero išvardyti būdai sumažinti kontrabandą yra kova su padariniais, o ne priežastimis, todėl ši Vyriausybė yra iš anksto pasmerkta pralaimėti.
Ta pati Vyriausybė buvo paprašiusi gyventojų patarimų, kaip kovoti su kontrabanda. Žmonės nepatingėjo ir prisiuntė daug įdomių ir protingų pasiūlymų, kurių esmė – kovoti ne su padariniais, o su priežastimis. Kitaip tariant, sukurti tokią aplinką, kad žmonėms nebereikėtų užsiimti kontrabanda.
Pavyzdžiui, Vyriausybei siūloma mažinti akcizus prekių, kurias patogu gabenti kontrabanda, ir didinti tų, kurias sunku gabenti kontrabanda, mažinti mokesčius, didinti piliečių užimtumą ar net naikinti patentininkų institutą. Visuomenės nuomone, efektyviai kovoti su kontrabanda galima įvedus visuotinį pajamų ir turto deklaravimą bei privalomus kasos aparatus turguose ir kitose prekybos vietose.
Deja, valdžia šiais protingais pasiūlymais nelinkusi pasinaudoti. Ją irgi galima suprasti – norint kovoti ne su padariniais, o su priežastimis, reikia ilgalaikių sprendimų, o ši Vyriausybė laiko neturi: pinigų reikėjo jau vakar, todėl pasirinkta bizūno, o ne meduolio politika.
Dar daugiau: Lietuva, dūstanti nuo kontrabandos, būtent dabar atveria Baltarusijos sieną. Šiandien Minske turėtų būti iškilmingai pasirašytas Lietuvos ir Baltarusijos susitarimas, kuris sudarys sąlygas žmonėms, gyvenantiems 50 km zonoje abipus sienos, keliauti be vizų. Lietuva tikisi, kad šis susitarimas "paskatins prekybinius, kultūrinius ir turistinius mainus". Kaip ten bus su turizmu ir kultūra – neaišku, o štai prekyba pigesnėmis baltarusiškomis prekėmis neabejotinai suklestės. Su Baltarusija besiribojančių rajonų gyventojai laukia nesulaukia, kada galės važiuoti pas kaimynus apsipirkti.
Lietuvoje teise vykti be vizų į Baltarusiją galės pasinaudoti apie 800 tūkst. žmonių, o Baltarusijoje – apie 600 tūkst. gyventojų. Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys tikino, kad šis susitarimas nesukels kontrabandos bumo, nes kiek gi kokia nors močiutė gali ant savęs panešti? Ogi daug ir nereikia nešti. Įsivaizduokite, kad minėtas 1,4 mln. lietuvių ir baltarusių į Lietuvą įneša po butelį pigesnio baltarusiško alkoholio, po pakelį cigarečių ir po litrą degalų. Premjere, dar nepasišiaušė plaukai?
Naujausi komentarai