Airijos rinkėjai penktadienį balsuoja lemtingame antrajame referendume dėl Lisabonos sutarties, Europos Sąjungos lyderiams viliantis, kad jo baigtis bus priešinga pernai vykusio balsavimo rezultatams ir neleis Bendrijai nugrimzti į chaosą.
Balsavimo apylinkės bus atidarytos 7 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku. Daugiau nei 3 mln. rinkėjų galės pareikšti savo valią dėl šios sutarties, numatančios reformuoti ES, kad būtų užtikrintas efektyvesnis jos valdymas.
Ministras pirmininkas Brianas Cowenas griežtai įspėjo rinkėjus, kad pakartotinis Lisabonos dokumento atmetimas referendume pakenks Airijos pastangoms atsigauti po gilios recesijos ir susilpnins jos vaidmenį Europos politinėje arenoje.
Europos lyderiai viliasi, kad šis referendumas pagaliau leis Bendrijai išbristi iš konstitucinės aklavietės, kurioje ji atsidūrė praėjusių metų birželį, kai airių rinkėjai 53,4 proc. balsų atmetė Lisabonos sutartį, numatančią supaprastinti sprendimų priėmimų 27 valstybes vienijančiame bloke.
Penktadienį pareikšti savo valią referendume galės 3 078 032 Airijos piliečiai.
Dalis Airijos piliečių, įsikūrusių nuošaliose salose prie Atlanto vandenyno vakarinės pakrantės, jau atidavė savo balsus. Šiose salose balsavimas rengiamas anksčiau, kad dėl oro sąlygų nebūtų vėluojama sugrąžinti balsadėžes į Airiją.
Penkiose salose, vienoje kurių balsavo vos septyni rinkėjai, referendumas įvyko trečiadienį. Dar aštuoniose salose buvo balsuojama ketvirtadienį.
Dėl prasto matomumo trečiadienį nepavyko sraigtasparniais pristatyti balsadėžių į dvi toliausiai esančias salas, todėl jos buvo nugabentos laivu. Pareigūnų vertinimais, salose rinkėjų aktyvumas siekė 40 procentų.
Naujausias viešosios nuomonės tyrimas, kurio rezultatus sekmadienį paskelbė laikraštis "Sunday Business Post", parodė, kad Lisabonos sutartį remia 55 proc. rinkėjų, o 27 proc. respondentų nurodė ketinantys balsuoti prieš šį dokumentą.
Vis dėlto nuogąstaujama, kad kai kurie airių rinkėjai gali pasinaudoti šiuo referendumu kaip galimybe suduoti smūgį nepopuliariai B.Coweno vyriausybei už Airijos, kuri dėl ilgą laiką trukusio spartaus ūkio augimo buvo pavadinta "keltų tigru" ir tapo viena labiausiai išsivysčiusių ir konkurencingų valstybių pasaulyje, ekonomikos žlugimą.
Šiais metais Airijos bendrasis vidaus produktas (BVP) smuks rekordiniais 8 proc., o nedarbo lygis gali viršyti 15 proc. - 2008 metų birželį šis rodiklis buvo tris kartus mažesnis.
Užsienio reikalų Michealas Martinas paragino rinkėjus pritarti Lisabonos sutarčiai ir tokiu būdu padėti šaliai išbristi iš recesijos.
"Pritarimas Lisabonos sutarčiai yra ekonomikos atsigavimo gairės", - sakė jis.
"Mes užėmėme unikalią poziciją kaip šalis, kuri yra ir proeuropietiška, ir palaiko tvirtus ryšius su kitomis pasaulio valstybėmis", - pridūrė ministras.
"Mes buvome tinkama vieta investuoti ne tik dėl to, jog esame Sąjungos nariai, bet todėl, kad dalyvaujame tiek formuojant Sąjungos raidos procesą, tiek jam vykstant", - sakė M.Martinas.
"Airija yra maža šalis su atvira ekonomika, ir mums reikia pasiųsti aiškią žinią, kad norime priklausyti stipresnei, efektyvesnei ES", - kalbėjo Airijos diplomatijos vadovas.
Airija yra vienintelė ES valstybė, kuri pagal savo konstituciją privalo rengti referendumą dėl Lisabonos sutarties, kurią jau ratifikavo 24-ios iš 27-ių Bendrijos narių. Kol kas šio dokumento taip pat dar nėra ratifikavusios Čekija ir Lenkija.
Dublinas sutiko surengti antrąjį balsavimą dėl Lisabonos sutarties, kai gavo garantijas dėl airių rinkėjams itin svarbių etikos, mokesčių bei neutraliteto klausimų kontrolės. Būgštavimai dėl jos praradimo buvo viena svarbiausių priežasčių, paskatinusių airius pernai referendume balsuoti prieš šį dokumentą.
Referendumo biuletenyje rinkėjų anglų ir gėlų kalbomis klausiama: "Ar jūs pritariate siūlymui pataisyti konstituciją, pateiktą žemiau paminėtame įstatymo projekte?" "28-oji 2009 metų įstatymo projekto dėl Konstitucijos (Lisabonos sutarties) pataisa".
Rinkėjai turi pažymėti kryželį langelyje prie atsakymo "taip", jei pritaria sutarčiai, arba padėti kryželį langelyje prie atsakymo "ne", jei nepritaria šiam dokumentui.
Balsų skaičiavimas bus pradėtas šeštadienį; rezultatų tikimasi jau šeštadienį popiet.
Naujausi komentarai