M. Martinas pripažino, kad abiejų šalių santykiai „pastaruoju metu buvo įtempti ir patirdavo iššūkių“. Nesutarimus ypač kurstė po „Brexito“ nustatytas prekybos su Šiaurės Airija, kuri yra JK provincija, specialusis režimas.
B. Johnsonas pasitraukė iš torių lyderio pareigų po virtinės skandalų ir dešimčių jo kabineto narių atsistatydinimų. Vis dėlto jis liks vadovauti vyriausybei, kol konservatorių deputatai ir paprasti partijos nariai išrinks jo įpėdinį.
„Dabar turime galimybę grįžti prie tikrosios partnerystės ir abipusės pagarbos dvasios, reikalingos paremti Didžiojo penktadienio susitarimo laimėjimams“, – sakoma M. Martino pranešime.
Ši 1998 metų taikos sutartis užbaigė dešimtmečius trukusį kraujo liejimą Šiaurės Airijoje, bet pastaruoju metu įtampa didėjo dėl „Brexito“.
„Mūsų bendra atsakomybė dėl Didžiojo penktadienio sutarties valdymo, tai pat dėl platesnių mūsų dvišalių ryšių puoselėjimo reikalauja, kad dirbtume vadovaudamiesi pagarbos, pasitikėjimo ir partnerystės dvasia“, – pažymėjo Airijos lyderis.
„Mūsų dienomis tai svarbiau nei bet kada, ir dar kartą raginčiau atsitraukti nuo vienašališkų veiksmų – tiek tvarkantis su praeities palikimu, tiek su žmogaus teisėmis, tiek su Šiaurės Airijos protokolu“, – pridūrė M. Martinas.
„Negerbtina figūra“
JK susitarė su Europos Sąjunga dėl specialaus protokolo, pagal kurį Šiaurės Airija lieka ES bendrosios rinkos ir muitų sąjungos dalis.
Tačiau praeitą mėnesį Britanijos vyriausybė pristatė teisės akto projektą, kuriuo numatoma vienašališkai panaikinti kai kuriuos susitarimo dėl Šiaurės Airijos punktus.
Šis žingsnis buvo atliktas Šiaurės Airijai patekus į politinę aklavietę, kai junionistų partijos, sakančios, kad protokolas kelia grėsmę provincijai kaip Jungtinės Karalystės teritorijai, po neseniai įvykusių rinkimų atsisakė sugrįžti į dalijimosi valdžia struktūras, jeigu susitarimas nebus pertvarkytas.
Protokolas, kuris buvo atskirai pasirašytas kaip platesnio JK ir ES prekybos susitarimo dalis, numato prekių, atvežamų iš Anglijos, Škotijos ir Velso į Šiaurės Airiją, patikrinimus, kad būtų galima sekti produktus, galinčius patekti į bloką per Airijos Respubliką.
Dėl to atsiranda muitų siena Airijos jūroje, išlaikanti Šiaurės Airiją ES muitų orbitoje, kad būtų išvengta politiškai skaudžios realios sienos tarp šios JK provincijos ir ES narės Airijos.
Tačiau probritiškos partijos Šiaurės Airijoje sako, kad taip varomas pleištas tarp Londono ir Belfasto, ir nesutinka dalyvauti provincijos dalijimosi valdžia vyriausybėje, kol protokolas nepakeistas.
Ketvirtadienį išrinktoji Šiaurės Airijos vyriausioji ministrė Michelle O'Neill (Mišel O'Nil) iš airių nacionalistų partijos „Sinn Fein“, laimėjusios istorinę pirmąją pergalę per gegužę vykusius rinkimus, apkaltino B. Johnsoną mėginant „sabotuoti“ taiką provincijoje.
„Visiškas absurdas, kad žmonės čia buvo pavaldūs Borisui Johnsonui bet kokios trukmės laikotarpį“, – per „Twitter“ parašė ji prieš premjerui oficialiai paskelbiant apie savo atsistatydinimą.
„Jis yra visiškai negerbtina figūra. Bet kas, mėginantis sabotuoti mūsų taikos susitarimus, ketvirtadalio šimtmečio pažangą ir mūsų bendrą ateitį, iš tikrųjų nėra joks mūsų draugas“, – rašė M. O'Neill.
B. Johnsonas, planuojantis likti vadovauti vyriausybei dar bent porą mėnesių, kol bus išrinktas jo įpėdinis, ketvirtadienį paskelbė naują valstybės sekretorių Šiaurės Airijos reikalams.
Naujai paskirtas ministras Shaileshas Vara (Šailešas Vara) perims postą iš Brandono Lewiso (Brendono Luiso) – vieno iš daugiau kaip 50 JK vyriausybės narių, atsistatydinusių, kad padidintų spaudimą B. Johnsonui atsisakyti valdžios.
Sh. Vara 2018 metais yra dirbęs viceministro pareigose JK Šiaurės Airijos reikalų ministerijoje.
Naujausi komentarai