Prancūzai švenčia, nes tris mėnesius „Al Qaedos“ įkaitu laikytas jų tautietis ištrūko gyvas, bet terorizmo ekspertai pagrindo džiaugtis nemato: pasaulinis teroristinis tinklas Malyje rado saugų prieglobstį.
Mokslininkas už keturis teroristus
„Gavau antklodę ir buvau laikomas savo kalėjime. Toli nuo visų, visiškai izoliuotas ir vienišas“, - išgyvenimais nelaisvėje dalijosi 61 metų mokslininkas Pierre'as Camatte'as. Dabar tai tėra prisiminimai, vyras yra sveikas ir ketvirtadienį grįžo namo.
Trečiadienį jis pabendravo su Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy, kuris neplanuotai atvyko į Malį, kad susitiktų su išlaisvintu tautiečiu ir padėkotų Malio vadovams.
„Niekada nepaliksime nė vieno savo tėvynainio teroristų rankose. Niekada nepaliksime nė vieno prancūzo bėdoje, kad ir kokią klaidą jis būtų padaręs“, - sakė prezidentas.
„Al Qaedos“ kovotojai praėjusių metų lapkritį pagrobė prancūzą iš viešbučio Malio šiaurinėje dalyje ir nuvežė į dykumą. Pagrobėjai reikalavo, kad šios šalies vyriausybė paleistų iš kalėjimo keturis kovotojus. Reikalavimas buvo įvykdytas, ir islamistai šią savaitę paleido įkaitą.
Šis sandoris įžiebė Alžyro ir Mauritanijos pasipiktinimą, nes iš kalėjimo paleisti teroristai yra atsakingi už savižudžių išpuolių seriją Šiaurės Afrikoje.
Ispanija pasiryžusi mokėti
„Al-Qaeda“ padalinys Šiaurės Afrikoje laiko įkaitais dar mažiausiai penkis europiečius: du italus ir tris ispanus. Italas Sergio Cicala turėjo būti paleistas kartu su P.Camatte'as, tačiau pagrobėjai to kol kas nepadarė. Anksčiau jie atidėjo įkaito egzekuciją iki kovo 1 d.
Ispanijos vyriausybė taip pat diplomatiniais kanalais bando išlaisvinti tris savo piliečius, pagrobtus Mauritanijoje praėjusių metų lapkritį. Žiniasklaida pranešė, kad ji pasiryžusi sumokėti pagrobėjams 5 mln. dolerių. Susitarimas esą buvo pasiektas sausį tarpininkaujant Malio vyriausybei, o pinigus pagrobėjams perduos buvę sukilėliai iš Šiaurės Afrikos tuaregų genties.
Ispanijos valdžia neigia šią informaciją.
Teroristai karaliauja dykumoje
Sahelį, siaurą Afrikos ruošą Sacharos dykumos pietinėje dalyje, ekspertai jau praminė antru Afganistanu. Šiame regione, ypač Malyje, suaktyvėjo „Al Qaedos“ padalinys Šiaurės Afrikoje - „Al Qaeda“ Islamo Magribe“.
Regione grobiami užsieniečiai dažniausiai vežami į Malį. Teroristai kaip prieglobstį pasirinko šios šalies šiaurinę dalį dėl kelių priežasčių. Pirma, šią nykią dykumą sunku kontroliuoti. Antra, joje gyvena arabų gentys. Trečia, Malio valdžia yra silpna ir neturi finansinių išteklių.
„Al Qaeda“ Islamo Magribe“ pelnė vietinių gyventojų paramą, nes dalina vaistus sergantiems vaikams ir perka ožkas už dvigubą kainą. Teroristai taip pat papirkinėja genčių vadovus ir kuria sąjungas per santuokas. „Al Qaedos“ padalinio Šiaurės Afrikoje lyderis Mokhtaras Belmokhtaras yra vedęs keturias moteris iš keturių skirtingų genčių.
Vakarų valstybės supranta, kad Malis savarankiškai nepajėgs susidoroti su teroristais. Po P.Camatte'o išlaisvinimo Prancūzija pažadėjo šiai silpnai Afrikos valstybei savo pagalbą.
Naujausi komentarai