Pasaulį užvaldė nerimas. Žmonės baiminasi, kad Meksikoje siaučiantis kiaulių gripas gali išplisti po visą planetą ir pareikalauti milijonų gyvybių.
Nesigirdi vaikų juoko
Po praėjusio savaitgalio, per kurį Meksikos sostinė Meksikas atrodė kaip išmirusi, vienas didžiausių pasaulio miestų pirmadienį lyg ir atsigavo. Gatvėse pasirodė 20 mln. gyventojų turinčiam miestui įprastos minios į darbą skubančių žmonių. Vienintelis skirtumas – daugelis jų dėvėjo kaukes.
Tačiau įtampa Meksike buvo justi ne tik dėl to, kad net geri draugai stengėsi sveikindamiesi nespausti vieni kitiems rankų. Keistą jausmą kėlė netgi ne uždarytos bažnyčios ar restoranai, bet tai, kad mieste nebuvo matyti vaikų.
"Suvokti, kad Meksiko parkuose ir žaidimų aikštelėse nesigirdi vaikų keliamo triukšmo ir juoko, tikrai neįprasta", – laikraščio "The Independent" žurnalistei pripažino vienas sostinės gyventojas.
Iš tiesų visi vaikai šiomis dienomis yra priversti likti namuose. Šalyje siautėjantis kiaulių gripas pakerta net labai stiprią imuninę sistemą turinčius žmones, o vaikai – ypač didelės rizikos grupė.
Suaugę Meksiko gyventojai taip pat stengiasi riboti savo išėjimą į miestą. "Aš esu pakeliui į darbą tik todėl, kad negaliu likti namie", – sakė Rosos vardu prisistačiusi 30-metė moteris. Namus padedanti tvarkyti moteris tvirtino, kad žmonės išsigandę.
"Daugiau kaip pusė mano klientų paskambino ir pranešė, kad ateiti nereikia", – sakė ji. Pati Rosa taip pat prisipažino, kad vos ne kas valandą verčia savo vaikus plauti rankas: "Baimė užvaldė žmones. Ir baisiausia tai, kad daugelis jų net nesupranta, kas vyksta. Tiesiog pasidavė panikai ir tiek."
Virusas smogė verslui
"Nors ir baisus tas virusas, bet kažkaip gyventi juk reikia", – įsitikinęs kitas "The Independent" pašnekovas. Restorano savininkas Raúlis Martínezas nusprendė surizikuoti ir atverti savo įstaigos duris.
Tiesa, jis ėmėsi atsargumo priemonių. Kol bus kiaulių gripo pandemijos pavojus, jo restoranas dirbs tik iki 18 val. vakaro, o visi darbuotojai privalės dėvėti kaukes. Duoti ir specialūs nurodymai – jeigu bus pastebėtas klientas, kuriam pasireiškia ligos požymiai, liepta išprašyti jį lauk.
"Lankytojų sumažėjo daugiau nei per pusę", – atvirai prisipažino verslininkas. Tą patį sako ir kitų restoranų darbuotojai. Smukusiomis pajamomis skundžiasi net gatvės prekeiviai. Nusipirkti pyragėlį pakeliui į darbą Meksikoje yra tarsi šventa tradicija, bet dabar žmonės slepia akis nuo savo pažįstamų pardavėjų.
Kiaulių gripas smogė ir laikraščių pardavėjams. "Dabar parduodu 30–40 proc. mažiau nei anksčiau", – tvirtino gatvėje prekiaujantis berniukas. Jo nuomone, pardavimas smuko, nes gatvėse gerokai mažiau žmonių.
"Tėvai nebelydi vaikų į mokyklas, nes jos uždarytos", – priežastį nurodė jaunas verslininkas. Artimiausiu metu jo laukia dar sunkesni išbandymai. Meksiko meras Marcelo Ebrardas dar neatsisakė idėjos kuriam laikui sustabdyti miesto transporto judėjimą.
Kai kurie nepasidavė
Kaip ir visuomet yra tokių, kurie panikai nepasidavė ir stengiasi rodyti pavyzdį kitiems. Dalis vakarais ir rytais išeina pasivaikščioti su šuniu, kiti neatsisako įpročio bėgioti ir kitaip aktyviai leisti laisvalaikį lauke.
"Žiniasklaida sukėlė nereikalingą paniką", – įsitikinęs José vardu prisistatęs vyriškis. Pranešimai apie kiaulių gripo pandemiją ypač turėtų pakenkti Meksikos turizmo sektoriui.
"Mes nemirštame gatvėse. Nėra jokios pandemijos. Tad nereikia apie tai kalbėti", – sakė jis.
Kasdieniai vyriausybės perspėjimai ir papildomos atsargos priemonės, vyro nuomone, irgi tik blogina padėtį: "Pažiūrėkite, žmonės pradėjo bijoti visko, vengia net sveikintis ar pasikalbėti su draugais."
Su juo nesutinka 61 metų Coraliu pasivadinęs vyras. "Vyriausybė daro teisingai. Žmonės privalo būti informuoti apie pavojų. Tiesiog ne visi suvokia, kad tas pavojus nereiškia, jog būtinai turi keisti gyvenimo įpročius, užsidaryti namie ir nieko neįsileisti. Aš, pavyzdžiui, gyvenu kaip ir anksčiau", – sakė pasimėgauti geru oru išėjęs Meksiko gyventojas.
Prezidentas nesusirgo
Nuo naujo gripo viruso Meksikoje jau mirė daugiau kaip 150 žmonių, o šimtai užsikrėtė. Pirmieji atvejai patvirtinti Europoje, Artimuosiuose Rytuose, Azijos ir Ramiojo vandenyno regione. Mėgindamos apsisaugoti nuo mirtino viruso plitimo, valstybės ėmėsi veiksmų. Oro uostuose įmontuota speciali įranga, kuri tikrina keleivių kūno temperatūrą. Visi įtariami sergantys, ypač atvykstantys iš Meksikos, tikrinami papildomai.
Ypač didelį susirūpinimą virusas sukėlė JAV. Kiaulių gripas čia greitai persimetė iš valstybės kaimynės. Nustatyta, jog Jungtinėse Valstijose užsikrėtė daugiau kaip pusšimtis žmonių. Pavojus buvo kilęs netgi iš Meksiko grįžusiam prezidentui Barackui Obamai. Mat Meksikoje mirė prezidentui nacionaliniame muziejuje ekskursiją surengęs žymus archeologas Felipe Solís. Įtarta, kad jis galėjo būti užsikrėtęs kiaulių gripu.
Dar prieš tai, kai Jungtinėse Valstijose buvo užfiksuotas mirties atvejis, Baltieji rūmai ėmėsi visų reikalingų atsargumo priemonių. Žmonės informuojami apie padėti galinčius vaistus, o valstybė kaupia šių vaistų atsargas. Mokslininkai jau kuria vakciną ir aiškinasi, kodėl Meksikoje kiaulių gripas yra pražūtingesnis nei kur nors kitur.
Naujausi komentarai