Pasaulį užvaldė nerimas. Žmonės baiminasi, kad Meksikoje siaučiantis kiaulių gripas gali išplisti po visą planetą ir pareikalauti milijonų gyvybių.
Nesigirdi vaikų juoko
Po praėjusio savaitgalio, per kurį Meksikos sostinė Meksikas atrodė kaip išmirusi, vienas didžiausių pasaulio miestų pirmadienį lyg ir atsigavo. Gatvėse pasirodė 20 mln. gyventojų turinčiam miestui įprastos minios į darbą skubančių žmonių. Vienintelis skirtumas – daugelis jų dėvėjo kaukes.
Tačiau įtampa Meksike buvo justi ne tik dėl to, kad net geri draugai stengėsi sveikindamiesi nespausti vieni kitiems rankų. Keistą jausmą kėlė netgi ne uždarytos bažnyčios ar restoranai, bet tai, kad mieste nebuvo matyti vaikų.
"Suvokti, kad Meksiko parkuose ir žaidimų aikštelėse nesigirdi vaikų keliamo triukšmo ir juoko, tikrai neįprasta", – laikraščio "The Independent" žurnalistei pripažino vienas sostinės gyventojas.
Iš tiesų visi vaikai šiomis dienomis yra priversti likti namuose. Šalyje siautėjantis kiaulių gripas pakerta net labai stiprią imuninę sistemą turinčius žmones, o vaikai – ypač didelės rizikos grupė.
Suaugę Meksiko gyventojai taip pat stengiasi riboti savo išėjimą į miestą. "Aš esu pakeliui į darbą tik todėl, kad negaliu likti namie", – sakė Rosos vardu prisistačiusi 30-metė moteris. Namus padedanti tvarkyti moteris tvirtino, kad žmonės išsigandę.
"Daugiau kaip pusė mano klientų paskambino ir pranešė, kad ateiti nereikia", – sakė ji. Pati Rosa taip pat prisipažino, kad vos ne kas valandą verčia savo vaikus plauti rankas: "Baimė užvaldė žmones. Ir baisiausia tai, kad daugelis jų net nesupranta, kas vyksta. Tiesiog pasidavė panikai ir tiek."
Virusas smogė verslui
"Nors ir baisus tas virusas, bet kažkaip gyventi juk reikia", – įsitikinęs kitas "The Independent" pašnekovas. Restorano savininkas Raúlis Martínezas nusprendė surizikuoti ir atverti savo įstaigos duris.
Tiesa, jis ėmėsi atsargumo priemonių. Kol bus kiaulių gripo pandemijos pavojus, jo restoranas dirbs tik iki 18 val. vakaro, o visi darbuotojai privalės dėvėti kaukes. Duoti ir specialūs nurodymai – jeigu bus pastebėtas klientas, kuriam pasireiškia ligos požymiai, liepta išprašyti jį lauk.
"Lankytojų sumažėjo daugiau nei per pusę", – atvirai prisipažino verslininkas. Tą patį sako ir kitų restoranų darbuotojai. Smukusiomis pajamomis skundžiasi net gatvės prekeiviai. Nusipirkti pyragėlį pakeliui į darbą Meksikoje yra tarsi šventa tradicija, bet dabar žmonės slepia akis nuo savo pažįstamų pardavėjų.
Kiaulių gripas smogė ir laikraščių pardavėjams. "Dabar parduodu 30–40 proc. mažiau nei anksčiau", – tvirtino gatvėje prekiaujantis berniukas. Jo nuomone, pardavimas smuko, nes gatvėse gerokai mažiau žmonių.
"Tėvai nebelydi vaikų į mokyklas, nes jos uždarytos", – priežastį nurodė jaunas verslininkas. Artimiausiu metu jo laukia dar sunkesni išbandymai. Meksiko meras Marcelo Ebrardas dar neatsisakė idėjos kuriam laikui sustabdyti miesto transporto judėjimą.
Kai kurie nepasidavė
Kaip ir visuomet yra tokių, kurie panikai nepasidavė ir stengiasi rodyti pavyzdį kitiems. Dalis vakarais ir rytais išeina pasivaikščioti su šuniu, kiti neatsisako įpročio bėgioti ir kitaip aktyviai leisti laisvalaikį lauke.
"Žiniasklaida sukėlė nereikalingą paniką", – įsitikinęs José vardu prisistatęs vyriškis. Pranešimai apie kiaulių gripo pandemiją ypač turėtų pakenkti Meksikos turizmo sektoriui.
"Mes nemirštame gatvėse. Nėra jokios pandemijos. Tad nereikia apie tai kalbėti", – sakė jis.
Kasdieniai vyriausybės perspėjimai ir papildomos atsargos priemonės, vyro nuomone, irgi tik blogina padėtį: "Pažiūrėkite, žmonės pradėjo bijoti visko, vengia net sveikintis ar pasikalbėti su draugais."
Su juo nesutinka 61 metų Coraliu pasivadinęs vyras. "Vyriausybė daro teisingai. Žmonės privalo būti informuoti apie pavojų. Tiesiog ne visi suvokia, kad tas pavojus nereiškia, jog būtinai turi keisti gyvenimo įpročius, užsidaryti namie ir nieko neįsileisti. Aš, pavyzdžiui, gyvenu kaip ir anksčiau", – sakė pasimėgauti geru oru išėjęs Meksiko gyventojas.
Prezidentas nesusirgo
Nuo naujo gripo viruso Meksikoje jau mirė daugiau kaip 150 žmonių, o šimtai užsikrėtė. Pirmieji atvejai patvirtinti Europoje, Artimuosiuose Rytuose, Azijos ir Ramiojo vandenyno regione. Mėgindamos apsisaugoti nuo mirtino viruso plitimo, valstybės ėmėsi veiksmų. Oro uostuose įmontuota speciali įranga, kuri tikrina keleivių kūno temperatūrą. Visi įtariami sergantys, ypač atvykstantys iš Meksikos, tikrinami papildomai.
Ypač didelį susirūpinimą virusas sukėlė JAV. Kiaulių gripas čia greitai persimetė iš valstybės kaimynės. Nustatyta, jog Jungtinėse Valstijose užsikrėtė daugiau kaip pusšimtis žmonių. Pavojus buvo kilęs netgi iš Meksiko grįžusiam prezidentui Barackui Obamai. Mat Meksikoje mirė prezidentui nacionaliniame muziejuje ekskursiją surengęs žymus archeologas Felipe Solís. Įtarta, kad jis galėjo būti užsikrėtęs kiaulių gripu.
Dar prieš tai, kai Jungtinėse Valstijose buvo užfiksuotas mirties atvejis, Baltieji rūmai ėmėsi visų reikalingų atsargumo priemonių. Žmonės informuojami apie padėti galinčius vaistus, o valstybė kaupia šių vaistų atsargas. Mokslininkai jau kuria vakciną ir aiškinasi, kodėl Meksikoje kiaulių gripas yra pražūtingesnis nei kur nors kitur.
Gripų pandemijos
1918 m. Ispanijos gripas. Tai buvo daugiausia gyvybių nusinešusi šių laikų gripo pandemija. Protrūkio sukėlėjas – virusas H1N1. Teigiama, kad juo buvo užkrėsti apie 40 proc. pasaulio gyventojų. Mirė mažiausiai 50 mln. žmonių, daugelis jų buvo jauni ir stiprūs.
1957 m. Azijos gripas pražudė 2 mln. žmonių. Protrūkį sukėlęs virusas H2N2, anot mokslininkų, atsirado susijungus žmogaus ir laukinių ančių gripo virusams. Pandemiją pavyko greitai sustabdyti dėl bendrų medikų ir vyriausybių veiksmų. Mokslininkų sukurta nauja vakcina buvo greitai išdalyta žmonėms.
1968 m. Honkongo gripo protrūkis nusinešė mažiausiai 1 mln. gyvybių, o susirgo apie 65 mln. žmonių. Pandemiją sukėlė virusas H3N2.
Du klausimai, du atsakymai
Kas yra pandemija?
Gripo virusas nuolat mutuoja, todėl žmonės negali vieną kartą persirgę įgyti imuniteto. Jeigu naujai atsiradusio gripo viruso forma perduodama žmogaus žmogui spaudžiant ranką arba per orą, tada atsiranda realus pavojus, kad kils pandemija – t. y. susirgimų dažnis viršys net epidemijos lygį.
Pandemiją gali paskelbti Pasaulio sveikatos organizacija. Siekianti supaprastinti procedūrą, ši prie Jungtinių Tautų veikianti organizacija nustatė šešias pandemijos paskelbimo stadijas. Dabar jau paskelbta penktoji stadija reiškia, kad kiaulių gripo virusas pradeda laisvai plisti tarp žmonių arba kaip išsireiškė Pasaulio sveikatos organizacijos atstovai, "tai stiprus signalas, kad pasaulis yra prie pandemijos slenksčio ir kad laiko baigti planuoti švelninančias priemones yra nedaug."
Kai paskelbiama pandemija, vyriausybės privalo imtis griežtų veiksmų sustabdyti viruso plitimą. Nepaisant to, kad gali nukentėti tarptautinė prekyba ar įsipareigojimai, vyriausybės nuo viruso nukentėjusias teritorijas gali paskelbti uždaromomis zonomis.
Kodėl Meksikoje daugiau mirčių?
Mokslininkai dar negali paaiškinti fakto, kodėl būtent Meksikoje per šį kiaulių gripo protrūkį buvo daug mirties atvejų. Visur kitur pasaulyje žmonės serga daug lengvesne kiaulių gripo forma. Kai kurie ekspertai atkreipia dėmesį, kad virusas galbūt dar neparodė visos savo jėgos. 1918 m. gripo protrūkis taip pat prasidėjo, atrodytų, nepavojingais susirgimais. Vėliau protrūkis virto pandemija.
Kita vertus, Meksikoje mirčių galėjo būti daugiau, nes nebuvo laiku imtasi būtinų priemonių gydant žmones. Kaip teigia specialistai, šiuo metu pasaulis daug labiau pasirengęs reaguoti į tokius protrūkius ir yra pajėgus sustabdyti viruso plitimą labai greitai. Sukauptos vaistų atsargos leidžia tikėtis, kad net ir išplitęs kiaulių gripas nenusineš daug gyvybių.
Naudinga informacija
Kiaulių gripas – tai respiratorinis susirgimas, kuriuo dažniausiai serga kiaulės. Jo sukėlėjas – A tipo gripo virusas. Jis retai būna mirtinai pavojingas. Tačiau kaip ir žmogaus gripo virusas, kiaulių gripo virusas gali mutuoti.
Žmonės, kurie nekontaktuoja su gyvūnais, dažniausiai neserga kiaulių gripu, nors pavojus susirgti yra. Būta atvejų, kai kiaulių gripas buvo perduodamas žmogaus žmogui. Dažniausiai virusas persiduoda per kvėpavimo takus.
Kiaulių gripo simptomai praktiškai nesiskiria nuo paprasto gripo simptomų. Pagrindiniai: karščiavimas, kosulys, kaulų laužymas, nuovargis ir gerklės skausmas.
Kiaulių gripu negalima susirgti pavalgius kiaulienos. Nustatyta, kad 70 laipsnių Celsijaus temperatūra nužudo gripo virusą.
Sumažinti susirgimo riziką galima dažnai plaunant rankas, vengiant bendravimo su viruso nešiotojais.
Susirgus kiaulių gripu padeda tie patys vaistai, kurie vartojami gydant paprastą gripą.
Kaip plito kiaulių gripas
Kovo 18 d. Meksikos vyriausybė informuoja apie neįprastą skaičių žmonių, susirgusių liga, panašia į gripą.
Balandžio 13 d. pranešta apie pirmą galimą mirtį nuo kiaulių gripo Meksikoje.
Balandžio 21 d. JAV patvirtina du susirgimo atvejus.
Balandžio 24 d. JAV praneša apie septynis naujus ligos atvejus.
Balandžio 25 d. Pasaulio sveikatos organizacija skelbia pavojų, nes įtariamų sergančių skaičius padidėja iki 1455.
Balandžio 26 d. kiaulių gripas plinta. Apie susirgusius praneša Kanada, o Naujoji Zelandija, Australija, Brazilija, Prancūzija, Ispanija, Didžioji Britanija, Izraelis tiria įtariamus kiaulių gripo atvejus.
Balandžio 27 d. Meksika praneša, kad mažiausiai 20 žmonių mirė nuo kiaulių gripo. Ligą patvirtina Didžioji Britanija ir Ispanija.
Balandžio 28 d. Pasaulio sveikatos organizacija padidina pavojaus lygį iki ketvirto punkto. Virusas plinta toliau.
Balandžio 29 d. mirė pirmas kiaulių gripo ligonis JAV. Virusas pasiekia Vokietiją. Lietuvoje pranešta apie įtariamą susirgimo atvejį. Vyras, lankęsis Meksikoje, pasijuto blogai ir kreipėsi į Vilniaus medikus.
Balandžio 30 d. Pasaulio sveikatos organizacija padidina pavojaus lygį iki penkto punkto. Apie patvirtintą susirgimą kiaulių gripu praneša Šveicarija. Taip pat įtariama, kad vienas JAV prezidento Baracko Obamos patarėjų užsikrėtė šiuo virusu.
Gegužės 1 d. Meksikos sostinėje Meksike penkioms dienoms uždaromi kino teatrai ir restoranai, taip pat kai kurios valstybinės įstaigos. JAV taip uždarė 300 mokyklų, kad sustabdytų viruso plitimą.
Naujausi komentarai