Ant revoliucijos slenksčio Pereiti į pagrindinį turinį

Ant revoliucijos slenksčio

2009-06-15 23:59
Protestai: M.H.Mousavi šalininkai mano, kad rinkimų rezultatai buvo suklastoti.
Protestai: M.H.Mousavi šalininkai mano, kad rinkimų rezultatai buvo suklastoti. / "Reuters" nuotr.

Tokio masto protestų Iranas nėra matęs nuo pat 1979 m. revoliucijos. Nepatenkinti penktadienio rinkimų rezultatais pralaimėjusio kandidato šalininkai Teherane savaitgalį sukėlė riaušes.

"Pavojinga apgaulė"?

Šaukdami "Mirtis diktatoriui!", "Kas nutiko mūsų balsams?", "Mes taip pat esame iraniečiai", "Mousavi yra mūsų prezidentas", pralaimėjusio kandidato Miro Hosseino Mousavi šalininkai šeštadienį ir sekmadienį bandė rengti gatvės protestus. Nuraminti protestuotojų nesugebėjo netgi aukščiausias šalies lyderis ajatola Ali Khamenei. Jo raginimams pripažinti dabartinio prezidento Mahmoudo Ahmadinejado pergalę reformų trokštantis jaunimas nepakluso.

Protestuotojai nesutinka su rinkimo rezultatais, kuriuos pralaimėjęs kandidatas pavadino "pavojinga apgaule". Pats M.Ahmadinejadas, per televiziją kreipdamasis į šalies gyventojus, pareiškė, kad rinkimai buvo laisvi ir sveiki. "Tai – didi pergalė", – tikino jis.

Vidaus reikalų ministras, M.Ahmadinejado sąjungininkas Sadeqas Mahsouli patvirtino, kad prezidentas buvo perrinktas 62,6 proc. balsų. M.H.Mousavi, anot jo, surinko 33,7 proc. balsų.

Riaušininkus tramdė dujomis

Policija visoje sostinėje tramdė protestuotojus guminėmis lazdomis ir ašarinėmis dujomis. Demonstrantai policininkus apmėtė akmenimis. Irane buvo išjungtas pagrindinis mobiliojo ryšio tinklas, blokuojama interneto bendruomenė "Facebook".

Po šeštadienio susirėmimų Irane buvo areštuota mažiausiai 10 dviejų reformų šalininkų organizacijų lyderių. Oficialioji naujienų agentūra IRNA pranešė, kad du areštuoti lyderiai dalyvavo režisuojant masinius šeštadienio protestus Teherane. Tačiau protestai ir be jų tęsėsi sekmadienį.

Tarp areštuotų lyderių yra buvusių vyriausybės aukšto rango narių, dirbusių valdant buvusiam prezidentui, reformų šalininkui Mohammadui Khatami. Jo dvi kadencijos truko nuo 1997 iki 2005 m.

Atsargi reakcija

Vakarų šalys, tarp jų ir Jungtinės Valstijos, šeštadienį atsargiai reagavo į Irano rinkimus. JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton tik išreiškė viltį, kad Irano rinkimų rezultatai atspindės rinkėjų valią. "Jungtinės Valstijos susilaikė nuo rinkimų Irane komentarų. Akivaizdu, jog tikimės, kad rezultatai atspindi tikrą Irano liaudies valią ir troškimą", – sakė ji.

ES išreiškė susirūpinimą dėl įtariamų pažeidimų per rinkimus ir smurto po jų. Briuselio pareiškime išreiškiama viltis, kad prezidento rinkimų rezultatai suteiks galimybę atnaujinti dialogą branduoliniu klausimu.

Po rinkimų Teherane kilę protestai yra retas tiesioginis iššūkis šiitiško Irano valdžiai. Smurtas Irane iškėlė naujų klausimų dėl šios šalies politikos krypties dabar, kai JAV prezidentas Barackas Obama nori pagerinti ryšius su Teheranu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų