Pereiti į pagrindinį turinį

Ar Amsterdamas išgyvens be kvaišalų?

Ar Amsterdamas išgyvens be    kvaišalų?
Ar Amsterdamas išgyvens be kvaišalų? / Shutterstock nuotr.

Europos kvaišalų sostinėje bręsta permainos. Nyderlandų vyriausybė užsimojo sustabdyti „narkotikų turizmą“ ir uždrausti pardavinėti marihuaną užsieniečiams, bet susidūrė su didžiuliu pasipriešinimu.

Kofišopai – traukos centras

JAV laikraštis „The New York Times“ aprašo tipišką vakarą Amsterdame. Kavinėje „420“ prie baro 34 metų norvegė Janne Svensson, pati save vadinanti kanapių pabėgėle, sveria klientams marihuana ir hašišą. Dauguma jų yra užsieniečiai. Jie sėdi tyliai, rūko ir gurkšnoja kavą.

Turistus į Nyderlandų sostinę traukia daug dalykų: draugiški ir atviri žmonės, pasaulinio lygio muziejai, kerinti architektūra ir kanalai. Bet maždaug ketvirtadalis iš 4 mln. turistų, kurie kasmet aplanko Amsterdamą, lankosi kofišopuose, kur leidžiama nedideliais kiekiais pardavinėti marihuaną.

Tačiau Amsterdamo, kaip svaigių atostogų sostinės Europoje, dienos gali būti suskaičiuotos. Premjero Marko Rutte's dešinioji vyriausybė siekia griežtai apriboti prekybą kofišopuose ir uždrausti pardavinėti narkotikus užsieniečiams. Jeigu draudimas įveiks teismines kliūtis ir vietos pareigūnų pasipriešinimą, gegužės 1-ąją jis bus pamažu pradėtas įgyvendinti.

Suklestės nusikalstamumas?

Amsterdame gyvenantis Arjanas van der Helmas nepritaria vyriausybės ketinimams uždrausti parduoti marihuaną užsieniečiams. Jo pagrindiniai motyvai – ekonominiai nuostoliai ir padidėsiančio nusikalstamumo pavojus.

„Lengvų narkotikų legalizavimas miestui davė daug naudos. Jis suteikė galimybę teisėtai nusipirkti lengvų narkotikų nesikreipiant į nusikaltėlius narkotikų platintojus, kurie, beje, siūlo ne tik lengvus, bet ir gerokai pavojingesnius narkotikus, – dienraščiui pasakojo vyras. – Jeigu ši galimybė bus atimta iš užsieniečių, vėl suklestės nelegali prekyba ir nusikalstamumas. Be to, dalis turistų tiesiog nebevažiuos į Amsterdamą, nes galimybė lengvai įsigyti marihuanos jiems yra pagrindinė priežastis čia atvykti. Arba užsieniečiai bus priversti pirkti marihuaną iš nelegalių prekeivių ir paklius į pavojingą padėtį, galbūt susivilios ir stipresniais narkotikais.“

Narkotikai pranoko gėles

Bet valdančiosios Liaudies partijos už laisvę ir demokratiją parlamentaras Ardas van der Steuras tikina, kad būtent vadinamasis narkotikų turizmas sukūrė plačią juodąją rinką. Niekas nežino neteisėto marihuanos eksporto masto, bet manoma, kad jis viršija metinį Nyderlandų gėlių eksportą, kurio vertė siekia beveik 5 mlrd. eurų.

„Dabar esame pagrindinis narkotikų tiekėjas likusiai Europai, – laikraščiui “The New York Times„ sakė A.van der Steuras. – Niekada negalvojome ir nenorėjome tapti vienu stambiausių marihuanos eksportuotojų pasaulyje.“

Politikas pridūrė, kad nemaža dalis kofišopuose parduodamos marihuanos pati yra nelegaliai importuojama iš Afganistano, Pakistano, Libano ir Maroko.

Dvi medalio pusės

Viena vertus, tolerancijos politika buvo sėkminga. Nors lengvi narkotikai lengvai prieinami, olandai jų vartoja gerokai mažiau negu dauguma kitų europiečių arba amerikiečių. Pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose marihuanos vartotojų yra 14 proc., o Nyderlanduose – tik 5 proc. Ekspertai pritaria, kad lengvų kvaišalų legalizavimas padėjo marihuanos rinką atskirti nuo sunkesnių narkotikų, tokių kaip heroinas, rinkos.

Bet yra ir kita medalio pusė. Į Mastrichtą, įspraustą tarp Vokietijos ir Belgijos sienų, kasdien traukia šimtai narkotikų turistų ir taip sudaro didelių eismo problemų.

Pamatę puikią galimybę, nelegalūs prekeiviai pradėjo siūlyti užsieniečiams nusipirkti marihuanos net neišlipant iš automobilio. Net tie vietos gyventojai, kurie pritaria kofišopams, piktinasi vėl pamatę narkotikus gatvėse.

Pasipylė ieškiniai

Pagal vyriausybės planą nuo gegužės 1 d. kofišopai trijose pietinėse šalies provincijose virs uždarais klubais, kurie galės turėti ne daugiau kaip 2 tūkst. narių olandų. Jie turės tvarkyti registrą ir išduoti narystės korteles. Visoje šalyje ši tvarka turėtų įsigalioti 2013 m. sausio 1 d.

Teoriškai, M.Rutte's valdančioji partija su koalicijos partneriais parlamente turi pakankamai balsų, kad įgyvendintų savo planą. Bet abejonių lieka. Kofišopų savininkai teisme jau pralaimėjo vieną bylą prieš draudimą parduoti marihuaną užsieniečiams, bet 680 kofišopų vienijanti Marihuanos pardavėjų asociacija paruošė dar vieną ieškinį. Jis bus pradėtas nagrinėti artimiausiomis savaitėmis.

Vyriausybės ketinimams priešinasi ir vietos valdžia – ji bijo, kad prekyba persikels į gatves ir padidės nusikalstamumas. Kiti argumentuoja, kad Nyderlandai, bandantys sumažinti biudžeto deficitą, negali sau leisti prarasti turistų. Tarp kritikų yra ir Amsterdamo meras Eberhardas van der Laanas, nors jis pritaria priemonėms, kurios padėtų sumažinti narkotikų vartojimą tarp jaunimo. Anot mero, daugiau problemų Amsterdame kyla ne dėl narkotikų, o dėl alkoholio.

Siūlys iš po prekystalio

Kofišopo „420“ vadovas ir Marihuanos pardavėjų asociacijos atstovas spaudai Michaelas Velingas tikisi, kad vyriausybė galiausiai pralaimės teismuose ir šis klausimas bus paliktas spręsti savivaldybėms.

„Bet jeigu įstatymas vis dėlto bus pakeistas, aš nesiruošiu kurti jokio registro, – teigė vyras. – Nesiruošiu nieko diskriminuoti pagal tautybę. Aš diskriminuoju žmones tik pagal elgesį. Pradėsiu vėl prekiauti alkoholiu ir pardavinėsiu žolę iš po prekystalio.“

Jo kavinės lankytojai irgi turi daug abejonių. Amerikiečiai studentai Kenny ir Seanas pripažino, kad galimybė lengvai ir teisėtai gauti marihuanos buvo viena pagrindinių priežasčių, atvedusių juos į Amsterdamą.

„Jeigu rūkai žolę, turi būtinai nuvažiuoti į Amsterdamą. Ši vieta numirs, jeigu jie pakeis žolės įstatymus. Mes žinome, juk studijuojame verslą“, – „The New York Times“ sakė Kenny.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra