Pereiti į pagrindinį turinį

Baltarusijoje prasidėjo Vakarų nesąžiningais laikomi prezidento rinkimai

Baltarusijoje sekmadienį, nesant realios konkurencijos, prasidėjo Vakarų nesąžiningais laikomi prezidento rinkimai, turintys pratęsti paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamo Aliaksandro Lukašenkos tris dešimtmečius trunkantį valdymą.

Baltarusijoje prasidėjo Vakarų nesąžiningais laikomi prezidento rinkimai
Baltarusijoje prasidėjo Vakarų nesąžiningais laikomi prezidento rinkimai / AP nuotr.

70 metų A. Lukašenka savo uždaroje šalyje, Rusijos sąjungininkėje, valdo nuo 1994 metų ir po šių „rinkimų“ valdys septintą kadenciją.

Rinkimų apylinkės buvo atidarytos 8 val. vietos (7 val. Lietuvos) laiku.

Balsavimas vyksta praėjus puspenktų metų po 2020-ųjų rinkimų, sukėlusių visoje šalyje masinius protestus dėl kaltinimų klastojimu. Tuomet autoritariškasis A. Lukašenka brutaliai nuslopino beprecedenčius protestus prieš jo valdymą.

2020-aisiais Baltarusijos centrinė rinkimų komisija pareiškė, kad A. Lukašenka rinkimus laimėjo surinkęs 80 proc. balsų.

Vakarai ir opozicija pasmerkė tą balsavimą, teigdami, kad jis nebuvo nei laisvas, nei sąžiningas.

Griežtas susidorojimas su opozicija tęsiasi iki šiol, už grotų vis dar laikoma daugiau kaip tūkstantis kitaminčių.

Visi A. Lukašenkos politiniai oponentai yra arba kalėjime – kai kurie jų laikomi be jokio ryšio su išoriniu pasauliu, – arba pabėgo į užsienį, kaip ir dešimtys tūkstančių kitų baltarusių, išvykusių nuo 2020 metų.

„Visi mūsų oponentai ir priešai turėtų suprasti: nesitikėkite, mes niekada nepakartosime to, kas pas mus vyko 2020-aisiais“, – penktadienį per kruopščiai surežisuotą ceremoniją viename Minsko stadionų pareiškė A. Lukašenka.

Tikisi, kad „nebus karo“

Dauguma žmonių Baltarusijoje vargiai beprisimena gyvenimą iki A. Lukašenkos atėjimo į valdžią ar išvis yra gimę po to, kai jis pradėjo valdyti būdamas 39-erių ir laimėjęs pirmuosius rinkimus po šalies nepriklausomybės paskelbimo byrant Sovietų Sąjungai.

Autoritarinio lyderio kritika Baltarusijoje yra uždrausta. Dauguma žmonių, su kuriais naujienų agentūros AFP žurnalistai kalbėjosi Minske ir kituose Baltarusijos miestuose, reiškė paramą jam, bet vis tiek bijojo viešinti savo pavardes.

Siekiant sudaryti demokratijos įspūdį, buvo parinkti keli kiti kandidatai, bet nedaug kas žino, kas jie tokie.

„Balsuosiu už Lukašenką, nes padėtis pagerėjo nuo to laiko (1994-ųjų), kai jis tapo prezidentu“, – sakė 42-ejų ūkininkas Aliaksejus iš Gubičių kaimo Baltarusijos pietryčiuose.

Jis pardavinėja pieną ir uždirba maždaug 300 eurų per mėnesį.

Tačiau, kaip ir daugelis kitų baltarusių, jis nerimauja dėl karo kaimyninėje Ukrainoje.

2022-aisiais A. Lukašenka  leido Maskvai pasinaudoti Baltarusijos teritorija Ukrainos užpuolimui. Rusijos kariuomenė į Ukrainą įžengė iš kelių pusių, taip pat ir iš Baltarusijos. 2023-iaisiais Rusija Baltarusijoje dislokavo taktinių branduolinių ginklų.

Aliaksejus sakė norintis, kad šalyje nebūtų karo.

Vyriausybė kartoja, kad A. Lukašenka užtikrina taiką ir tvarką Baltarusijoje, o 2020 metų gatvių protestų lyderius kaltina chaoso kėlimu.

Farsas

Jungtinės Tautos apskaičiavo, kad nuo 2020-ųjų iš maždaug 9 mln. gyventojų turinčios Baltarusijos išvyko apie 300 000 žmonių, daugiausia į Lenkiją ir Lietuvą.

Jie balsuoti negalės, nes Baltarusija atsisakė balsavimo užsienyje.

Lietuvoje gyvenanti baltarusių opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja sausį interviu AFP balsavimą Baltarusijoje pavadino farsu.

Jos vyras Siarhejus Cichanouskis kalinamas, jokios žinios apie jį nėra beveik metus.

S. Cichanouskaja paragino disidentus pasirengti galimybei keisti savo šalį, bet pripažino, kad toks metas dar neatėjęs.

Prieš rinkimus A. Lukašenka suteikė malonę maždaug 200 politinių kalinių, bet keli buvę kaliniai AFP sakė, kad paleistuosius atidžiai stebi saugumo tarnybos, jie negali gyventi normalaus gyvenimo.

Tarp Baltarusijos kalėjimuose tebelaikomų politinių kalinių yra Nobelio premijos laureatas Alesis Bialiackis.

Priklausoma nuo Rusijos

Kažkada A. Lukašenka atidžiai balansavo tarp Europos Sąjungos ir Rusijos, bet nuo 2020-ųjų tapo politiškai ir ekonomiškai priklausomas nuo Maskvos.

Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadovė Kaja Kallas (Kaja Kalas) šeštadienį socialiniame tinkle „X“ balsavimą Baltarusijoje pavadino apsimestiniais rinkimais ir sakė, kad A. Lukašenka neturi jokio teisėtumo.

A. Lukašenkos valdomoje Baltarusijoje išliko daug Sovietų Sąjungos tradicijų ir infrastruktūros. Ne taip, kaip Rusijoje, Baltarusijos saugumo agentūra KGB išlaikė savo bauginamą pavadinimą, šalis vis dar taiko mirties bausmę.

Šalies ekonomika didžiausia dalimi yra planuojama valstybės. Praėjusio amžiaus 10-ajame dešimtmetyje A. Lukašenka atsisakė Baltarusijos baltos ir raudonos spalvų vėliavos, kuri pastaraisiais metais tapo opozicijos simboliu.

A. Lukašenka didžiuojasi tuo, kad valstybės rankose išlaikė sovietinių laikų pramonę ir žemės ūkio įmones.

Penktadienį savo kalboje jis nemažai dėmesio skyrė „piatiletkai“ – penkerių metų planui. Šis ekonomikos terminas būdavo vartojamas Sovietų Sąjungoje.

Pasmerkė „apsimestinius“ rinkimus

ES užsienio politikos vadovė Kaja Kallas pavadino šiuos rinkimus „apsimestiniais“.

Balsavimo rezultatas žinomas iš anksto – autoritarinis lyderis A. Lukašenka bus paskirtas septintajai kadencijai.

A. Lukašenka „laikėsi įsikibęs valdžios“ 30 metų, teigė K. Kallas savo įraše platformoje „X“.

„Jis vėl save paskirs per dar vienus apsimestinius rinkimus. Tai akivaizdus demokratijos paniekinimas, – rašė ji. – Lukašenka neturi jokio legitimumo.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Meluot nustokite

Kai 2015 už Lukasenka balsavo 83% visi sake,kad tai demokratiška ir visu pripažistama. Kai 2020 balsavo 80% jau buvo nedemokratiška visi nepripažistam. Situacija pasikeite.
1
0
Rinkėjas

Baltarusijoje vyksta pasaulyje skaidriausi ir sąžiningiausi rinkimai kuriuose bus išrinktas Baltarusijos teisėtas PREZIDENTAS ALEKSANDRAS LUKOŠENKA, pagarba BATKAI ir šaunuolis !!!!
2
0
Visi komentarai (2)