Ukrainos sąjungininkės Vakaruose įšaldė didžiules Rusijos centrinio banko užsienio valiutų rezervų sumas dėl vasario 24 dieną Maskvos pradėto karo Ukrainoje. Taip pat buvo areštuotos jachtos, dvarai ir meno kūriniai, priklausantys Rusijos oligarchams, kuriems taikomos sankcijos.
Nuo to laiko Europos Sąjungoje ir JAV vis garsiau raginama iš šio turto gautas lėšas panaudoti karo nuniokotai Ukrainai atkurti.
„Esu atviras tarptautinei diskusijai dėl Rusijos centrinio banko turto konfiskavimo, – sakė Ch. Lindneris žurnalistams Berlyne. – Jei to bus pageidaujama, man tai yra politiškai priimtina“.
Tačiau jis sakė, kad konfiskuoti privatų Rusijos asmenų ar bendrovių turtą būtų sudėtingiau dėl skirtingų teisinių aplinkybių.
„Tai būtų ekspropriacija, o tokiu atveju susiduriame su teisinėmis normomis, kurių negalima tiesiog politiškai ignoruoti, – sakė Ch. Lindneris. – Mūsų teisinė sistema gina net ir ne Vokietijos piliečius“.
Praėjusią savaitę Europos Vadovų Tarybos vadovas Charles‘is Michelis pareiškė esąs „įsitikinęs“, kad ES turėtų ne tik įšaldyti Rusijos turtą, kuriam taikomos sankcijos, bet ir „jį konfiskuoti, kad būtų galima panaudoti atstatymui“.
JAV prezidentas Joe Bidenas taip pat pasiūlė „parduoti“ konfiskuotą oligarchų turtą, siekiant „atitaisyti Rusijos padarytą žalą ir padėti atstatyti Ukrainą“.
Tačiau teisės ekspertai įspėja, kad toks konfiskavimas gali pažeisti tinkamo proceso apsaugą ir sukelti sudėtingų teisinių ginčų.
Ukrainos vyriausybė balandį apskaičiavo, kad atstatymas po karo kainuos mažiausiai 600 mlrd. dolerių. Maždaug tiek pat sudaro įšaldyti Rusijos centrinio banko užsienio valiutų rezervai – didžiulis pelnas, gautas pardavinėjant milžiniškus Rusijos energijos išteklius.