Netikėtas konservatorių triumfas Didžiosios Britanijos visuotiniuose rinkimuose yra skaudus smūgis ne tik sutriuškintiems leiboristams, bet ir viešosios nuomonės tyrėjams, kurie prognozavo, kad tarp didžiųjų partijų vyks apylygė kova.
„Viešosios nuomonėms tyrėjams derėtų sustoti ir užduoti sau klausimą, taip pat apklausti vieniems kitus ir išsiaiškinti, kas ir kam melavo“, - trumpai situaciją pakomentavo Londono meras konservatorius Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas).
„Keista, kad 11 apklausų rinkimų išvakarėse galėjo būti tokios netikslios“, - pridūrė jis.
Ne vieną mėnesį pagrindinių viešosios nuomonės tyrėjų apklausos rodė, kad abiejų didžiųjų partijų pozicijos yra apylygės ir jas remia po maždaug 35 proc. rinkėjų.
Dar rinkimų išvakarėse „YouGov“, ICM ir „Survation“ paskelbtose apklausose konservatoriai ir leiboristai žengė koja kojon, o kitose trijose apklausose, kurias atliko TNS, „Opinium“ ir „Comres“, konservatoriai lenkė leiboristus vos 1 procentiniu punktu.
Tačiau kai ketvirtadienį 22 val. (penktadienį 1 val. Lietuvos) laiku užsidarius apylinkėms buvo paskelbti pirmieji balsavusių rinkėjų apklausų rezultatai, daugelį ištiko šokas, nes jie rodė, kad valdantieji konservatoriai gali gauti 27 vietomis daugiau nei leido prognozuoti labiausiai optimistinės priešrinkiminės apklausos, ir 77 vietomis aplenkti leiboristus.
Iš pradžių daug kas nenorėjo tikėti šiais duomenimis, prisimindami 1992-uosius, kai balsavusių rinkėjų apklausos klaidingai rinkimų pergalę prognozavo leiboristams.
Po 1992 metų nesėkmės viešosios nuomonės tyrėjams pavyko pataisyti savo reputaciją, teisingai prognozavus įtemptų 2010-ųjų rinkimų, po kurių į valdžią atėjo konservatorių ir liberalų demokratų koalicija, baigtį.
Tačiau šįmet nemaloni situacija pasikartojo.
„Rinkimų rezultatai kelia rimtų klausimų visiems viešosios nuomonės tyrėjams“, - pripažino visuomenės nuomonės tyrimų agentūra „ Populus“ penktadienį išplatintame pareiškime.
Britų konservatoriai užsitikrino absoliučią daugumą
Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovo Davido Camerono (Deivido Kamerono) Konservatorių partija ketvirtadienį vykusiuose visuotiniuose rinkimuose užsitikrino absoliučią daugumą Bendruomenių Rūmuose, rodo penktadienį paskelbti rezultatai.
Nors dar nepaskelbti nugalėtojai septyniose apygardose, toriai jau užsitikrino 326 vietas, garantuojančias jiems daugumą 650 vietų žemuosiuose parlamento rūmuose ir leidžiančias formuoti vyriausybę neieškant koalicijos partnerių.
Po rinkimų atsistatydina
Nigelas Farage'as (Naidželas Fareidžas) atsistatydino iš populistinės euroskeptiškos Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos (UKIP) pirmininko posto, kai nebuvo išrinktas į Didžiosios Britanijos parlamentą per ketvirtadienį vykusius rinkimus.
„Esu žmogus, branginantis savo žodį“, - penktadienį pareiškė savo šalininkams N.Farage'as, kuris jau anksčiau buvo perspėjęs, kad atsistatydins, jeigu pralaimės.
Tačiau prisiekęs euraskeptikas neatmetė galimybės ateityje vėl kelti savo kandidatūrą.
Liberalų demokratų lyderis Nickas Cleggas (Nikas Klegas) atsistatydino, jo partijai patyrus skaudų pralaimėjimą visuotiniuose rinkimuose.
„Rezultatai triuškinantys“, - kreipdamasis į savo šalininkus pripažino N.Cleggas, kuris penkerius metus ėjo vicepremjero pareigas Davido Camerono (Deivido Kamerono) vadovaujamoje vyriausybėje.
Opozicinės Leiboristų partijos lyderis Edas Milibandas paskelbė atsistatydinsiantis iš centro kairiosios partijos pirmininko posto po triuškinamo pralaimėjimo visuotiniuose rinkimuose.
„Atėjo laikas, kad kas nors kitas stumtų į priekį šios partijos interesus“, – sakė E.Milibandas, kuris liks dirbti parlamente.
„Britanijai reikia stiprios Leiboristų partijos ... kuri galėtų atsikurti po šio pralaimėjimo“, – pridūrė jis.
„Labai apgailestauju, kad man nepasisekė, - sakė jis. - Esame grįžę atgal anksčiau, iš ši partija vėl sugrįš."
E.Milibandas, kuris atrodė sukrėstas ir pavargęs, sakė, kad prisiima „absoliučią ir visišką atsakomybę“ už pralaimėjimą, ir pridūrė, kad jis jau pasveikino savo varžovą, konservatorių lyderį Davidą Cameroną, su pergale.
Anksčiau penktadienį faktiškai pripažindamas pralaimėjimą E.Milibandas pridūrė „giliai apgailestaujantis“ dėl leiboristų nesėkmių kitur Britanijoje, ypač Škotijoje, kur, anot jo, partijos pastangas nustelbė nacionalizmo vajus.
„Aišku, kad ši naktis Leiboristų partijai buvo labai nuvilianti ir sunki“, – E.Milibandas sakė savo šalininkams, kai paaiškėjo, kad jis išsaugojo savo vietą parlamente, kai buvo perrinktas Donkasterio mieste šiaurės Anglijoje.
Naujausi komentarai