Pereiti į pagrindinį turinį

Britų žvalgyba: nuodai šnipui pagaminti Rusijoje

2018-04-08 06:00
BNS, ELTOS, DMN inf.

Pasikėsinimo į dvigubą agentą Sergejų Skripalį ir jo dukterį istorijoje verčiamas naujas puslapis. Didžioji Britanija turi įrodymų, kad nervus paralyžiuojanti medžiaga "Novičiok" buvo pagaminta konkrečioje Rusijos karinėje bazėje.

 

 

 

Sergejus Skripalis
Sergejus Skripalis / Scanpix nuotr.

Įvardijo karinę bazę

Didžiosios Britanijos žvalgybos duomenimis, buvusį Rusijos GRU pulkininką ir jo dukrą vos nepražudę nuodai buvo pagaminti karinėje tyrimų bazėje Saratovo srities Šichanų mieste. Tai nustatyta remiantis žvalgybos duomenimis ir mokslinės analizės būdu.

Apie tai, anot laikraščio "The Times", Jungtinės Karalystės žvalgybos tarnybų darbuotojai specialiame pasitarime informavo sąjungininkus.

Kaip rašo "The Times", 800 km nuo Maskvos nutolusioje bazėje esančių "Novičiok" atsargų yra per mažai, kad būtų panaudoti cheminės karinės atakos atveju, tačiau pakankami tikslinėms žmogžudystėms vykdyti. Rusija anksčiau tikino, kad šioje bazėje buvusios "Novičiok" atsargos sunaikintos 2017-aisiais.

Laikraščio šaltinis britų armijoje sakė, kad ženklų, jog Skripalių nuodyti panaudota medžiaga galėjo būti atgabenta iš kitų buvusios SSRS šalių – Ukrainos ar Uzbekistano, nėra.

Prašo gerbti privatumą

Kol abiejų šalių diplomatai žaidžia žodžių karą, žudikų taikiniais tapęs 66 metų S.Skripalis ir jo 33 metų duktė Julija vis dar  ligoninėje. Apie vyrą naujienų nėra – oficialūs šaltiniai teigia, kad jis vis dar kritinės būklės, merginos sveikata, regis, sparčiai taisosi.

Britų policijos perduotame laiške J.Skripal sako sveikstanti ir paprašė gerbti jos privatumą. "Pabudau jau prieš savaitę ir džiaugiuosi galėdama pasakyti, kad kasdien jaučiuosi vis stipresnė, – ketvirtadienį išplatintame pranešime cituojama J.Skripal. – Esu dėkinga už domėjimąsi manimi ir daugybę geranoriškų pranešimų, kuriuos gavau."

"Turiu padėkoti daugybei žmonių už savo pasveikimą, ypač norėčiau paminėti Solsberio gyventojus, kurie atėjo man į pagalbą, kai aš ir mano tėvas buvome neveiksnūs. Be to, norėčiau padėkoti Solsberio apygardos ligoninės personalui už jų rūpestį ir profesionalumą", – sakė J.Skripal ir pastebėjo, kad tai, kas jai nutiko, buvo "kažkas painaus".

Mistinė pusseserė

Neturėdama žinių apie britų preigūnų surinktus įkalčius, Rusija toliau žaidžia informacinį karą, į kurį vis aktyviau įtraukia ir Skripalių gimines. Rusijos valstybinė televizija ketvirtadienį paskelbė esą J.Skripal ir jos pusseserės Viktorijos telefoninio pokalbio įrašą.

"Rossija-1" televizijos pokalbių laidos "60 minučių" vedėjai teigė gavę įrašą iš J.Skripal giminaitės, tačiau paaiškino, kad jie negalėjo patvirtinti įrašo autentiškumo.

Tame įraše J.Skripal prisistačiusi moteris sakė besitikinti, kad ją greitai išrašys iš ligoninės, ir kad jos tėvas Sergejus jaučiasi gerai. "Skambina Julija Skripal", – prieš trumpą pokalbį rusiškai prisistatė moteris.

"Mano tėvui viskas gerai. Dabar jis ilsisi, miega. Mūsų sveikatai  nepataisomos žalos nepadaryta. Greitai būsiu išrašyta. Viskas gerai", – pridūrė ji.

Rusijoje gyvenanti jos pusseserė atsakė, kad kitą savaitę norėtų ją aplankyti Didžiojoje Britanijoje.

"Vika, niekas tau neišduos vizos", – sakė J.Skripal prisistačiusi moteris.

J.Skripal pusseserė keletą kartų viešai kalbėjo apie apnuodijimą. Trečiadienį ji dalyvavo vienoje pokalbių laidoje kartu su Andrejumi Lugovojumi ir Dmitrijumi Kovtunu – pagrindiniais įtariamaisiais dėl buvusio Rusijos šnipo Aleksandro Litvinenkos nužudymo, įvykdyto 2006 m. Didžiojoje Britanijoje.

Šią savaitę ji sakė Rusijos žiniasklaidai, kad S.Skripalis ir jo duktė negalėjo būti apnuodyti savo namuose, kaip įtaria britų policija, nes jų naminiai gyvūnai taip pat būtų nukentėję.

Susikibo diplomatai

Prieš pasirodant "The Times" publikacijai, ketvirtadienį vietos laiku, Niujorko būstinėje įvyko Maskvos reikalavimu sušauktas Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos posėdis, kuriame Rusijos atstovai dar kartą pareikalavo pateikti informaciją apie S.Skripalio apnuodijimo tyrimą.

Pasitelkęs sunkiąją žodžių artileriją Rusijos ambasadorius JT Vasilijus Nebeznia pareiškė, kad Londonas žaidžia su ugnimi, Vakarų valstybes apkaltino sukūrus "Novičiok", o žiniasklaidą – fašistinės propagandos metodais. Kaip ir minėta J.Skripal pusseserė, diplomatas pasidomėjo Skripalių naminiais gyvūnais – dviem katėmis ir dviem jūrų kiaulytėmis. "Kas nutiko šiems gyvūnams? Kodėl niekas jų nemini? Jų būklė yra svarbus įrodymas", – sakė ambasadorius.

Kaip vėliau pranešė britų vyriausybės atstovė, abi jūrų kiaulytės nugaišo, o katė buvo ištikta šoko, tad ji buvo užmigdyta. Antros katės pareigūnė nepaminėjo.

Į kolegos priekaištus Jungtinės Karalystės atstovė Karen Pierce atsakė, kad reikalavimas leisti rusų tyrėjams dalyvauti aiškinantis pasikėsinimo aplinkybes panašus į padegėjo pašymą leisti dalyvauti tiriant padegimą. Dar prieš prasidedant posėdžiui, ambasadorė prisiminė detektyvą "Šerloko Holmso nuotykius". "Leisti Rusijos mokslininkams, kurie atsakingi už šį nusikaltimą, prisijungti prie tyrimo būtų tas pat, kaip pakviesti profesorių Moriartį į Skotland Jardą", – sakė ji žurnalistams.

"Neklausysiu jokių pamokslų apie moralę arba mūsų pareigas iš šalies, kuri, kaip vakar svarstyta šioje taryboje, labai daug prisidėjo blokuojant tinkamą tyrimą dėl cheminių ginklų panaudojimo Sirijoje", – vėliau posėdyje pareiškė K.Pierce.

Britų diplomatė patikino, kad Londono veiksmai pagrįsti tarptautine teise, o tyrimą atlieka 250 tyrėjų, cheminių ginklų specialistų, kurie išanalizavo 5 000 valandų vaizdo įrašų, 1 300 daiktinių įrodymų, apklausė 5 000 liudininkų.  Nuodų mėginiai, rasti apnuodytųjų organizmuose ir jų namuose, pateikti Cheminio ginklo draudimo organizacijos ekspertams.

Jos teigimu, Londonas svarsto Rusijos reikalavimą leisti jos konsulinės tarnybos darbuotojams aplankyti J.Skripal.

Palaikydama britų poziciją, JAV ambasadorė JT Kelly Curry apkaltino Rusiją bandant išnaudoti organizaciją savo politiniams kėslams.

Kuria alternatyvią versiją

Skripalių byloje svarbu ne vien buvusio šnipo ir jo dukters sveikatos reikalai. Kremliaus retorika, ypač po Rusijos prezidento Vladimiro Putino metinio pranešimo kovo pradžioje, laisvajam pasauliui nepalieka kito pasirinkimo kaip tik patikėti, kad rusai pajėgūs nunuodyti pusę Londono.

Viena vertus, Kremliuje nuolat kartojami grasinimai, kita vertus, tos pačios jėgos reikalauja pateikti įrodymus, o tik po to – kaltinimus. "Jeigu reklamuoji savo gebėjimus žudyti, turi būti pasirengęs išgristi kaltinimus nužudžius nesulaukus nusikaltimo įrodymo", – sako Londono universitetinio koledžo bendradarbis, politologas Vladimiras Pastuchovas.

Rusijoje, kur valdžia nuolat kalba viena, o daro kita, jos retorika nevertinama rimtai, tačiau ne Vakaruose. "Pasaulis tiki sunkiu rusų žodžiu ir teisia pagal žodžius", – samprotauja BBC bendradarbis.

Sena britų patarlė sako: jei kažkas plaukioja kaip antis, karksi kaip antis ir yra panašus į antį, tai veikiausiai ir yra antis. Jei S.Skripalis buvo pabėgėlis iš Rusijos, pardavinėjęs Vakarams karines paslaptis, jei jis buvo nunuodytas nuodais, anksčiau gamintais Rusijoje, jei kažkas panašaus prieš gerą dešimtmetį atsitiko su kitu rusų pabėgėliu Aleksandru Litvinenka, – greičiausiai tokį nusikaltimą iš tikrųjų ir įvykdė Rusija.

"Jei kažkas Kremliuje nėra patenkintas tokia logika ir nori, kad Rusijos atžvilgiu būtų taikomi testai, sudėtingesni nei vadinamasis anties testas, jam reikia labai daug padirbėti dėl savo reputacijos", – sako V.Pastuchovas.

Maskva siekia žūtbūt sužinoti, kokius įrodymus yra surinkę britai, kad galėtų sudaryti krizės sprendimo planą – pateikti alternatyvią versiją. Sprendžiant iš Rusijos žiniasklaidai nutekinamos informacijos, veikiausiai tai bus versija apie neįvardijamų trečiųjų asmenų naudotus nuodus, kurie prieš du dešimtmečius buvo pavogti iš Rusijos karinės mokslinės laboratorijos. Tačiau kad ši istorija atrodytų įtikinama, ji turi būti matematiškai tiksli ir puikiai tikti britų surinktų duomenų schemai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų