Pereiti į pagrindinį turinį

Buvę Didžiosios Britanijos ministrai sumanė prekiauti politiniais ryšiais

Buvę Didžiosios Britanijos ministrai sumanė prekiauti politiniais ryšiais
Buvę Didžiosios Britanijos ministrai sumanė prekiauti politiniais ryšiais / AFP nuotr.`

Artėjant rinkimams Didžiosios Britanijos premjeras patyrė dar vieną smūgį. Keli aukšti leiboristai susipurvino mundurus ir buvo pašalinti iš partijos.

„Taksistas“ nurodė tarifą

Privačių bendrovių atstovais apsimetę Didžiosios Britanijos žurnalistai susitiko su buvusiais ministrais Geoffu Hoonu, Stephenu Byersu bei Patricia Hewitt ir paprašė jų padėti, pasinaudojant ryšiais vyriausybėje. Už paslaugas tariami lobistai siūlė piniginį atlygį. Pokalbiai buvo įrašomi slapta vaizdo kamera.

Buvęs prekybos ir transporto ministras S.Byersas gyrėsi pašnekovui, kaip pasinaudojęs savo ryšiais vyriausybėje padėjo bendrovei „National Express“ be baudų atsikratyti nuostolingos frančizės. Mokesčių mokėtojams tai atsiėjo šimtus milijonų svarų sterlingų. Politikas taip pat prisipažino, kad paprašytas stambaus prekybos centrų tinklo „Tesco“ įtikino verslo reikalų ministrą Peterį Mandelsoną sušvelninti prekių ženklinimo reikalavimus.

S.Byersas sakė, kad gali organizuoti klientams susitikimą su buvusiu ministru pirmininku Tony Blairu. Pajuokavęs, kad jaučiasi lyg samdomas taksistas, jis įvardijo savo paslaugų tarifą: 5 tūkst. svarų sterlingų per dieną.

Kolegų apetitas - mažesnis

Buvusios sveikatos ministrės P.Hewitt ir buvusio gynybos ministro G.Hoono apetitas buvo kiek mažesnis. Jie už paslaugas prašė 3 tūkst. svarų sterlingų per dieną.

„Jeigu turite klientą, kuris nori, kad būtų pašalintos tam tikros taisyklės, mes galime perduoti tai ministrui“, - dėstė P.Hewitt. Politikė teigė, kad už 3 tūkst. svarų sterlingų per dieną gali padėti klientui gauti postą vyriausybės patarėjų grupėje.

G.Hoonas siūlė surengti klientams susitikimus su ministrais ir prasitarė norįs išnaudoti savo žinias ir ryšius, kad uždirbtų pinigų.

Per slaptą tyrimą, kurį surengė laikraštis „The Sunday Times“ ir televizija „Channel 4“, žurnalistai susitiko ir pabendravo su 13 leiboristų ir septyniais konservatoriais. Iš jų padėti už atlygį taip pat pasisiūlė leiboristų parlamentarė Margaret Moran, kuriai anksčiau jau teko grąžinti į biudžetą 22,5 tūkst. svarų sterlingų, kuriuos buvo netinkamai panaudojusi. Ji sakė, kad gali suburti „moterų grupę“, kuri padėtų klientui. Iš šios grupės politikė paminėjo buvusią vidaus reikalų ministrę Jacqui Smith, savivaldos ministrę Hazel Blears bei Leiboristų partijos pirmininko pavaduotoją Harriet Harman.

Iš vandens išlips sausi?

Pokalbiams iškilus į viešumą, Didžiojoje Britanijoje kilo didžiulis skandalas. Keturi skandalo herojai, kurie šiuo metu yra parlamento deputatai, buvo laikinai pašalinti iš Leiboristų partijos, bet jos lyderis, premjeras Gordonas Brownas nesutiko pradėti tyrimo.

Skandalo kaltininkai ginasi, kad nepadarė nieko neteisėto, o tiesiog kalbėdami privačiai šiek tiek perdėjo. Teisingumo ministras Jackas Straw šlykštėjosi jų elgesiu, bet pripažino, įkalčių tyrimui pradėti nepakanka.

Opozicijos lyderis, konservatorius Davidas Cameronas neslėpė pasipiktinimo: „Visi, kas žiūrėjo šiuos įrašus, pajuto pasišlykštėjimą. Vyriausybė tiesiog privalo atlikti nuodugnų tyrimą.“

Jeigu G.Brownas nesiryš jo pradėti, D.Cameronas žada pats inicijuoti tyrimą, kai ateis į valdžią po gegužę įvyksiančių parlamento rinkimų. Taip užtikrintai kalbėti jam leidžia apklausos, rodančios vis didėjantį konservatorių populiarumą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų