Christine Lagarde: ECB tikisi, kad nesutarimai dėl prekybos bus greitai išspręsti Pereiti į pagrindinį turinį

Christine Lagarde: ECB tikisi, kad nesutarimai dėl prekybos bus greitai išspręsti

2025-07-24 18:10
BNS inf.

Tęsiantis Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinių Valstijų deryboms dėl muitų, Europos Centrinio Banko (ECB) vadovė Christine Lagarde (Kristin Lagard) ketvirtadienį išreiškė viltį, kad nesutarimai dėl tarptautinės prekybos bus greitai išspręsti.

Christine Lagarde
Christine Lagarde / Scanpix nuotr.

Ch. Lagarde spaudos konferencijoje sakė, kad „kuo greičiau bus pašalintas šis neaiškumas dėl prekybos..., tuo mažiau neaiškumų turėsime spręsti“, ir pridūrė, kad, kalbant apie būsimus sprendimus dėl palūkanų normų, ECB tebeužima laukimo poziciją.

ECB ketvirtadienį vykusiame posėdyje nepakeitė pagrindinių palūkanų normų, padaręs pertrauką ilgame normų mažinimo cikle tuo metu, kai pinigų politikos formuotojai bando susiorientuoti nepastovios JAV prekybos politikos sukelto pasaulinio ekonominio neapibrėžtumo aplinkoje ir laukia, kol paaiškės, ar euro zonai bus nustatyti didesni JAV muitai, kuriais grasina prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas).

Po posėdžio paskelbtame pranešime ECB pažymėjo, kad „infliacija šiuo metu yra tikslinio 2 proc. vidutiniu laikotarpiu lygio, o gaunami duomenys iš esmės atitinka Valdančiosios tarybos ankstesnį infliacijos perspektyvos vertinimą“.

Pasak euro zonos centrinio banko, „toliau mažėjo vidaus kainų spaudimas, lėčiau augo darbo užmokestis“, o ekonomika, „esant sudėtingai pasaulinei aplinkai, apskritai kol kas yra atspari“ – „iš dalies dėl to, kad Valdančioji taryba mažino palūkanų normas“.

Tačiau ECB įspėjo, kad „šiai aplinkai vis dar būdingas išskirtinis neapibrėžtumas, ypač dėl prekybos ginčų“.

JAV prezidentas anksčiau šį mėnesį supurtė kelis mėnesius vykstančias derybas su ES ir paskelbė, kad jei iki rugpjūčio 1-osios nebus pasiektas susitarimas, jis 27 valstybių blokui įves 30 proc. muitus.

Tuo tarpu Europos Komisijos (EK) atstovas spaudai ketvirtadienį pareiškė, jog ES mano, kad blokas yra arti prekybos susitarimo su Jungtinėmis Valstijomis.

Ch. Lagarde atsisakė spėlioti, kokia galėtų būti derybų baigtis, tačiau pažymėjo, kad nesutarimų išsprendimą ir su prekyba susijusio neapibrėžtumo sumažėjimą „pasveikintų visi ekonomikos dalyviai, įskaitant mus“.

Anot jos, didesni muitai, koks bebūtų jų galutinis dydis, galėtų „sumažinti infliaciją labiau nei tikimasi“, jei įtampa prekyboje pakurstytų euro kurso kilimą JAV dolerio atžvilgiu.

ECB stebi euro kurso pokyčius JAV dolerio atžvilgiu

Euro kurso kilimui pakursčius nuogąstavimus dėl poveikio euro zonai, Ch. Lagarde ketvirtadienį taip pat pareiškė, kad ECB stebi euro kurso pokyčius JAV dolerio atžvilgiu, bet nėra nustatęs tikslinio bendros euro zonos valiutos kurso.

Po ECB posėdžio surengtoje spaudos konferencijoje ji sakė, kad valiutos kursas yra svarbus centrinio banko infliacijos prognozėms ir centrinis bankas stebi euro kurso poveikį infliacijai, tačiau pridūrė: „Mes nesiekiame jokio konkretaus tikslinio valiutos kurso“.

Dėl stipresnio euro atpigtų importas, o tai dar labiau nuslopintų infliaciją. ECB jau prognozuoja, kad 2026 metais infliacija smuks iki 1,6 proc., bet 2027 metais vėl pasieks tikslinį lygį.

Nuo metų pradžios euro kursas JAV dolerio atžvilgiu pakilo beveik 14 proc., nors bendros valiutos kursas jau yra atsitraukęs nuo pastaruoju metu pasiektų aukštumų.

Infliacija taip pat galėtų sumažėti, jei didesni muitai pakirstų Europos eksporto paklausą, o „šalis, turinčias perteklinius pajėgumus, paskatintų nukreipti eksportą į euro zoną“, sakė Ch. Lagarde.

Tuo tarpu pasaulinės prekybos ir tiekimo grandinių sutrikimas galėtų pakurstyti naują kainų šuolį. Pasak Ch. Lagarde, nesutarimų dėl prekybos sprendimas galėtų „pagerinti nuotaikas ir paskatinti veiklą“, o tai galėtų sumažinti spaudimą kainoms.

Atsižvelgę į šią dilemą, ECB pinigų politikos formuotojai nusprendė nekeisti palūkanų normų, iš esmės užbaigę prieš daugiau nei metus prasidėjusį nuoseklaus palūkanų normų mažinimo procesą.

„Galima teigti, kad esame sustoję. Esame užėmę laukimo poziciją“, – sakė Ch. Lagarde.

„Bet koks sprendimas dėl pinigų politikos ateityje bus priimamas remiantis duomenimis“, – sakė ji ir pridūrė, jog „dar neaišku, kaip greitai bus išsklaidytas neapibrėžtumas“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų