Pereiti į pagrindinį turinį

D. Trumpas plukdo JAV prezidento instituciją į pavojingus vandenis

2017-05-10 11:43
BNS inf.

Netikėtai atleidęs Federalinio tyrimų biuro (FTB) direktorių Jamesą Comey (Džeimsą Komį), Donaldas Trumpas stumia prezidento instituciją į menkai išžvalgytą teritoriją.

D. Trumpas plukdo JAV prezidento instituciją į pavojingus vandenis
D. Trumpas plukdo JAV prezidento instituciją į pavojingus vandenis / Scanpix nuotr.

Antradienį paskelbtas sprendimas kertasi su daug dešimtmečių Amerikos prezidentų rodyta pagarba aukščiausiai valstybės teisėsaugos institucijai ir jos nepriklausomumui.

Jo dėka D.Trumpas nuo šiol bus vadinamas pirmuoju prezidentu po Richardo Nixono (Ričardo Niksono), atleidusiu pareigūną, vadovavusį tyrimui, susijusiam su vyriausiuoju ginkluotųjų pajėgų vadu.

Be to, šis žingsnis aiškiai parodo, kad jį atliko žmogus, siekiantis dramatišku būdu mesti iššūkį institucijoms, kurios buvo sukurtos užtikrinti prezidento atskaitomybę.

„Būtent todėl tai yra beprecedentis atvejis, – sakė istorikas Michaelas Beschlossas (Maiklas Bešlosas), laikomas JAV prezidento institucijos ekspertu. – Jis parodė nepuoselėjantis didelės pagarbos sistemai, atliekančiai tą tyrimą.“

Tačiau D.Trumpas nemenkai rizikuoja. Jei jo tikslas buvo nuslopinti FTB tyrimą dėl galimo jo rinkimų komandos susimokymo su Rusija per pernai vykusius prezidento rinkimus, J.Comey atleidimas gali duoti priešingą efektą. Įsiutę demokratai suskubo reikalauti paskirti nepriklausomą prokurorą. Kai kurie susirūpinę respublikonai pareiškė , kad juos taip pat sutrikdė prezidento sprendimas.

„Man didelį susirūpinimą kelia direktoriaus J.Comey atleidimo laikas ir priežastys“, – sakė senatorius Richardas Burras (Ričardas Beras). Šis respublikonas iš Šiaurės Karolinos vadovauja vienam iš Kongrese atliekamų tyrimų dėl numanomo Rusijos kišimosi į prezidento rinkimus.

Senatorius respublikonas iš Arizonos Jeffas Flake'as (Džefas Fleikas) sakė ne vieną valandą praleidęs apmąstymuose, ieškodamas „ tinkamo paaiškinimo“ D.Trumpo sprendimui.

„Tiesiog negaliu to padaryti“, – sakė jis.

D.Trumpas Baltųjų rūmų šeimininku tapo po ne vieną dešimtmetį versle praleistų metų, per kuriuos jis buvo atskaitingas tik pats sau. Taigi, jį nervina konstitucijoje numatyti suvaržymai prezidentui.

Jau pirmosiomis savo darbo prezidento poste dienomis D.Trumpas netikėtai atleido generalinio prokuroro pareigas ėjusią Sally Yates (Sali Jeits). Ši Teisingumo departamento karjeros valstybės tarnautoja posto neteko po to, kai atsisakė ginti kontroversišką prezidento įsaką uždrausti į šalį atvykti imigrantams.

Kai federaliniai teismai taip pat blokavo šį įsaką, D.Trumpas agresyviai užsipuolė atskirus teisėjus ir apkaltino juos politikavimu bei pareiškė, jog teismai negali varžyti prezidento politikos.

Nepriklausomai nuo to, kuris prezidentas juos paskiria (J.Comey paskyrė Barackas Obama 2013 metais), FTB direktoriams tradiciškai leidžiama išdirbti visą dešimties metų kadenciją – net pareigas pradėjus eiti naujam valstybės vadovui. Billas Clintonas (Bilas Klintonas) iki šiol buvo vienintelis prezidentas, atleidęs FTB vadovą. Tai buvo padaryta iškilus klausimų dėl FTB orlaivio naudojimo agentūros direktoriaus asmeniniais tikslais.

Baltieji rūmai J.Comey atleidimo priežastimi įvardijo jo netinkamą vadovavimą pernai vykusiam tyrimui dėl Hillary Clinton (Hilari Klinton) privataus elektroninio pašto serverio naudojimo tarnybos reikalais. Akivaizdu, kad J.Comey pats prisidėjo prie savo pažeidžiamumo.

Jis buvo smarkiai kritikuojamas už griežtus ir didelio atgarsio sulaukusius sprendimus šiame tyrime. Vienas tokių žingsnių buvo jo sprendimas likus dešimčiai dienų iki rinkimų nusiųsti Kongresui laišką, kuriame pranešė, kad FTB nagrinėja naują informaciją, susijusią su šiuo tyrimu.

J.Comey sakė, kad nauja informacija susijusi su elektroniniais laiškais, rastais vienos artimiausių H.Clinton padėjėjų Humos Abedin vyro, nešlovę užsitraukusio buvusio kongresmeno Anthony Weinerio (Entonio Vinerio), nešiojamajame kompiuteryje.

Tąsyk D.Trumpas gyrė J.Comey už „parodytą drąsą ir už tai, kad pasielgė teisingai“. Tačiau tokie pareiškimai smarkiai komplikuoja bandymus dabar pagrįsti FTB direktoriaus atleidimą jo netinkamais sprendimais.

D.Trumpas apie J.Comey atleidimą paskelbė šiam vėl sulaukus kritikos už tai, kad pasakė įstatymų leidėjams, jog H.Abedin persiuntė „šimtus ar tūkstančius“ elektroninių laiškų į minėtą nešiojamąjį kompiuterį. Antradienį, likus kelioms valandoms iki žinios apie J.Comey atleidimą paskelbimo, FTB informavo įstatymų leidėjus, kad direktorius suklydo – H.Abedin persiuntė tik „nedidelį skaičių“ elektroninių laiškų.

Nors demokratai kaltina J.Comey dėl H.Clinton nesėkmės rinkimuose, panašu, kad jie nepasitenkins D.Trumpo pateiktu paaiškinimu, kodėl jis atleistas.

Prezidentas ne kartą yra atmetęs kaip „pramaną“ įtarimus, kad jo rinkimų komandos nariai buvo slapta susimokę su Rusija, o Kongreso atliekamus tyrimus dėl numanomo Maskvos kišimosi į JAV rinkimus yra pavadinęs mokesčių mokėtojų pinigais finansuojamu „beprasmiu erzeliu“.

FTB aiškiai nurodžius, kad tyrėjai domisi prezidento rinkimų komanda ir su juo susijusiais asmenimis, D.Trumpas tvirtino, kad jis pats asmeniškai nėra tyrėjų taikiklyje. Antradienį prezidentas taip pat pažymėjo, kad J.Comey jį tris kartus informavo, kad dėl jo nėra atliekamas joks tyrimas.

„Tai panašu į R.Nixono atvejį“, – sakė senatorius demokratas iš Pensilvanijos Bobas Casey (Bobas Keisis).

Teisės profesorius, buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas Jimmy Gurule (Džimis Gurulė), į šias pareigas paskirtas prezidento George'o H.W. Busho (Džordžo H.V.Bušo), sakė, kad D.Trumpo sprendimas atleisti iš pareigų J.Comey „kelia grėsmę mūsų demokratijai ir pakerta FTB tyrimo sąžiningumą“.

R.Nixono sprendimas išprovokavo grandininę reakciją jo administracijoje: užuot vykdę prezidento nurodymus, iš pareigų pasitraukė generalinis prokuroras ir jo pavaduotojas.

D.Trumpo žingsnis nesulaukė jokio panašaus atsako iš prezidento patarėjų ir kitų aukščiausių administracijos pareigūnų.

„Iki šiol neišgirdome nė vieno šį sprendimą smerkiančio D.Trumpo administracijos atstovo“, – sakė Rice'o (Raiso) universiteto istorikas Douglasas Brinkley (Daglasas Brinklis).

„Manau, dabar svarbiausias klausimas – ar įtakingiausi respublikonai iškiš galvas iš smėlio ir parodys drąsą?“ – sakė jis.

Iškart po to, kai D.Trumpas paskelbė apie J.Comey atleidimą, daugelis respublikonų, regis, buvo linkę palaikyti prezidento sprendimą, savo poziciją motyvuodami tuo, kad jiems patiems susirūpinimą kėlė jo vadovavimas FTB.

Nė vienas iš susirūpinimą reiškusių respublikonų neskubėjo lyginti šios situacijos su R.Nixono – vienintelio atsistatydinusio JAV prezidento – atveju. Tačiau, regis, ir jiems D.Trumpo sprendimas sukėlė nerimą ir nuogąstavimus, kad Baltieji rūmai gali kištis į tyrimą, su kuriuo susijęs prezidentas.

J.Comey „atleidimas iš pareigų būtent šiuo konkrečiu laikotarpiu iškels klausimų“, sakė senatorius respublikonas iš Tenesio Bobas Corkeris (Bobas Korkeris).

Pasak jo, itin svarbu, kad šiuo metu atliekami tyrimai būtų nuodugnūs ir apsaugoti nuo bet kokio politinio įsikišimo.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų