Prieš kelias dienas prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) pritarė 38 mlrd. dolerių (34 mlrd. eurų) karinės pagalbos Izraeliui paketui ir dalyvavo Izraelio buvusio prezidento Shimono Pereso (Šimono Pereso) laidotuvėse Jeruzalėje, bet dabar Baltieji rūmai sukritikavo trijų šimtų būstų statybas žemėje, „daug artimesnėje Jordanijai nei Izraeliui“.
Perspėjęs, kad šis sprendimas kelia pavojų ir taip tolimai Artimųjų Rytų taikos perspektyvai bei paties Izraelio saugumui, spaudos sekretorius Joshas Earnestas (Džošas Irnestas) sakė, kad iškilo abejonių dėl premjero Benjamino Netanyahu (Benjamino Netanjahaus) žodžio.
„Mes tikrai gavome viešus Izraelio vyriausybės patikinimus, kurie prieštarauja šiam pranešimui, – sakė jis. – Manau, kalbant apie tai, kaip elgiasi geri draugai, visa tai kelia rimtą susirūpinimą.“
Griežtesni nei paprastai komentarai buvo pareikšti Baltiesiems rūmams svarstant paskutinės minutės pastangas taikos procesui atgaivinti iki B. Obama sausio mėnesį baigs savo kadenciją.
Nors rimtos derybos neatrodo tikėtinos, JAV pareigūnai aptarinėja svarbios kalbos apie taikos parametrus galimybę.
Taikos pastangos yra įstrigusios nuo 2014 metų balandžio, kai žlugo dar viena amerikiečių iniciatyva.
Griežtesnis tonas dėl gyvenviečių dabar galėtų padėti įspėti Izraelį, kad ryšiams ateityje iškilo pavojus, ir pelnyti Vašingtonui didesnį palestiniečių ir jų sąjungininkų arabų pasitikėjimą.
Amžina okupacija
Panašiame pareiškime Valstybės departamentas nurodė, kad planuojami būstai „yra dar vienas žingsnis į realų vienos valstybės amžinos okupacijos įtvirtinimą“.
Šiuo planu ne tik pakertamos taikos su palestiniečiais viltys – jis yra „iš esmės nesuderinamas su Izraelio, kaip žydų ir demokratinės valstybės, ateitimi“, – sakė atstovas Markas Toneris.
Vašingtonas seniai nepritaria Izraelio politikai statyti žydų gyvenvietes tose Vakarų Kranto žemėse, kurių palestiniečiai norės pagal bet kokį suderėtą taikos susitarimą dėl dviejų valstybių.
JAV pareigūnai pastarosiomis savaitėmis laikėsi griežtesnio tono B. Netanyahu vyriausybės atžvilgiu ir kaltino ją beatodairišku statybų spartinimu, nekreipiant dėmesio į tarptautinį susirūpinimą.
Vadinamasis Artimųjų Rytų ketvertas – JAV, Rusijos, Europos Sąjungos ir Jungtinių Tautų kontaktinė grupė – liepos mėnesį paskelbė ataskaitą, kurioje Izraelis raginamas sustabdyti gyvenviečių statybas.
Tačiau po to statybos tik paspartėjo, pritariama naujiems būstams, keičiamos administracinės ribos, atgaline tvarka tvirtinami neteisėti avanpostai, sako Vašingtonas.
Nauja gyvenvietė
Trys šimtai būstų, apie kuriuos kalbėjo Baltieji rūmai, būtų nauja gyvenvietė Vakarų Kranto širdyje, maždaug pusiaukelėje tarp palestiniečių miestų Ramalos ir Nabulaus, nurodo gyvenvietes stebinti organizacija „Peace Now“.
Izraelio užsienio reikalų ministerija neigė, kad planuojami būstai prilygsta naujai gyvenvietei, ir tvirtino, kad jie bus pastatyti jau egzistuojančioje gyvenvietėje. „Peace Now“ nurodo, kad ta vieta yra maždaug už kilometro.
„Izraelis lieka įsipareigojęs dėl dviejų valstybių dviem tautoms sprendinio, kai demilitarizuota palestiniečių valstybė pripažįsta Izraelio žydų valstybę“, - nurodė ministerija.
Vašingtonas pasmerkė kruvinų pastarojo meto palestiniečių išpuolių prieš Izraelio civilius ir policiją bangą, taip pat paragino palestiniečių lyderius susilaikyti nuo kurstymo ar provokuojamos kalbos.
B. Obama ir B. Netanyahu santykiai pastaruosius aštuonerius metus buvo itin sunkūs.
Baltieji rūmai įniršo, kai Izraelio lyderis sutiko kreiptis į respublikonų dominuojamą JAV Kongresą ir spausti nepritarti B. Obamos susitarimui su Iranu.
Nauja įtampa kilo, kai B. Netanyahu, kuris tuo metu siekė perrinkimo, pareiškė, kad jam vadovaujant palestiniečiai niekada negaus savo valstybės.
Kai kas tai laikė pataikavimu dešiniojo sparno rinkėjams, bet kiti sakė, kad B.Netanyahu parodė savo tikrąjį veidą.
Per Sh. Pereso laidotuves praėjusią savaitę B. Obama kalbėjo apie „neužbaigtą taikos reikalą“.
„Jis tikėjo, kad sionistinė idėja bus geriausiai apsaugota, kuomet palestiniečiai turės savo valstybę“, - sakė JAV lyderis, kalbėdamas apie velionį Nobelio taikos premijos laureatą.
„Žinoma, mes susirenkame čia žinodami, kad Shimonas niekada nepamatė savo taikos svajonės išsipildymo“, – pridūrė B. Obama.
Naujausi komentarai