Lyderis regione
Mažylės Yasminos triumfo akimirka truko viso labo keliolika sekundžių, kol gimė naujas egiptietis ir buvo peržengta 100 mln. gyventojų riba.
Gyventojų skaičiaus augimas – dešimtmečius skaičiuojanti Egipto problema.
XX a. aštuntąjį dešimtmetį šalis tapo visiškai priklausoma nuo maisto produktų importo. Maždaug tuo metu pirmą kartą pabandyta sutramdyti gyventojų skaičiaus augimą. Pastangos atsipirko ir vienai statistinei egiptietei ilgainiui teko jau ne penki, bet trys vaikai.
Tačiau nuo 2000-ųjų kreivė vėl ėmė kilti ir kasmet šalyje pasaulį išvysta apie 1,5 mln. mažųjų egiptiečių. Prieš tris dešimtmečius Egipte gyveno 57 mln. žmonių, 2017 m. gyventojų surašymas parodė, kad čia gyvena apie 95 mln. piliečių.
Apie 10 mln. egiptiečių yra išvykę į užsienį. Dauguma ekonominių emigrantų gyvena Persijos įlankos regiono valstybėse, siunčia pinigus gimtinėje likusiems artimiesiems ir tokiu būdu neakivaizdžiai dalyvauja Egipto ekonomikos apytakos rate.
Šiandien Egiptas – trečia Afrikos šalis pagal gyventojų skaičių, atsiliekanti tik nuo Etiopijos ir Nigerijos, bei daugiausia gyventojų turinti arabų valstybė.
Centrinės viešosios mobilizacijos ir statistikos agentūros duomenimis, Egipte maždaug kas 17,9 sek. gimsta naujas kūdikis.
Grėsmė saugumui
2017 m. priimta valstybinė programa "Dviejų pakanka" turėtų įtikinti egiptiečius kontroliuoti šeimos gausėjimą. Tendencija vyriausybei suteikia vilties, nors ir labai nedaug – 2018 m. vienai moteriai teko jau ne 3,4, bet 3,1 vaiko.
Centrinės viešosios mobilizacijos ir statistikos agentūros duomenimis, Egipte maždaug kas 17,9 sek. gimsta naujas kūdikis. Jei gyventojų gretos ir toliau gausės tokiais tempais, kai mažylė Yasmina bus dešimties, Egipte gyvens 120 mln., o 2050 m. – 150 mln. žmonių.
Dabar gyventojų augimas nustelbia ekonomikos augimą. Šalyje, kur daugiau nei trečdalis žmonių gyvena žemiau skurdo ribos, stinga žemės naudmenų, gyvenimui tinkančio ploto, vandens.
Ką valstybei reiškia nevaldomai gausėjančios gyventojų gretos, 2017-aisiais gana drastiškai suformulavo prezidentas Abdelfattahas al-Sisi. Egipte, kur 95 proc. gyventojų turi sutilpti vos 4 proc. šalies ploto užimančiose teritorijose palei Nilo upę ir deltą – ten susitelkę apie 97 proc. šalies vandens išteklių, žmonių skaičiaus didėjimas esąs tokia pati didelė problema kaip ir terorizmas.
Kita vertus, abi problemos turi ir sąlyčio taškų.
Skaičius, kuriuo džiaugtųsi bet kuri Senojo žemyno šalis, baugina Egiptą: du trečdaliai gyventojų – jaunesni nei 30-ies. Kasmet turi būti sukurta bent 700 tūkst. naujų darbo vietų, kad būtų įdarbinti nauji darbingą amžių pasiekę egiptiečiai. Kai to nėra, sąlygas ima diktuoti nedarbas: kad pragyventų, jaunuoliai pasiryžę užsiimti veikla, nebesirinkdami pajamų šaltinio legalumo ir kimės.
Atsidūrę už darbo rinkos ribų, jaunuoliai netrunka atsidurti ir tamsiausiuose visuomenės paribiuose, kur, be tradicinio nusikalstamumo, sau ištikimų pėstininkų ieško islamiškojo terorizmo lyderiai.
Neatsitiktinai ir Egipto premjeras Mostafas Madbouly neseniai pripažino, kad "gyventojų skaičiaus augimas yra pats didžiausias iššūkis, su kuriuo susiduria valstybė ir kuris daro poveikį nacionaliniam saugumui".
Bando perauklėti
2018 m., parėmus JAV ir ES, Egipte pradėti vykdyti Egipto šeimos planavimo programa ir projektas "Tavo teisė planuoti". Jų pagrindas – informacijos apie apsisaugojimo priemones sklaida ir jų prieinamumo didinimas.
Esama ir ne tokios humaniškos dedamosios – trečiasis šeimos vaikas negauna valstybės paramos. Be to, skirtingai nei, pvz., sekuliariuose kraštuose, Egipte tenka aiškinti, kad gimstamumo kontrolė ir religija yra suderinamos. Juolab„ propaguoti, kad požiūris, jog vyro vertę galima išmatuoti jo atžalų skaičiumi, yra pasenęs.
Kad gimstamumo kontrolės programos gali būti sėkmingai įgyvendintos, byloja kad ir Bangladešo, islamiškosios, bet gana sėkmingą analogišką programą vykdančios šalies pavyzdys. Po Ajatolos Chomeinio mirties Irane pradėta vykdyti dviejų vaikų šeimos programa taip pat davė vaisių: gimstamumas nukrito iki mažiau nei 1 proc. per metus ir, pvz., 2007 m. siekė 0,7 proc.
Kaimiškuosiuose Egipto regionuose, kur vaikų šeimose auginama daugiausia, turėti daug vaikų skatina labai merkantilinės priežastys: čia jie laikomi pigia darbo jėga. Jei šeimoje augtų du ar trys, tektų samdytis papildomų darbo rankų.
Nuogąstaujama, kad informacinė kampanija nebus tokia sėkminga, kaip norėtųsi, ir todėl, kad jos tikslinė auditorija – jaunos šeimos. Seksualinis jaunuolių ir paauglių švietimas Egipte vis dar yra tabu.
Naujausi komentarai