Nuo 2022 metų vasario, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Maskvai buvo paskelbta virtinė tarptautinių sankcijų, kuriomis siekiama daryti ekonominį spaudimą ir priversti Kremlių sustabdyti karą.
Tačiau šių metų vasarį pasirodžiusi A7A5 Rusijos įmonėms ir asmenims, norintiems išvengti sankcijų prekiaujant su užsienio partneriais, atvėrė alternatyvų mokėjimo būdą, teigiama Jungtinėje Karalystėje (JK) įsikūrusio nevyriausybinio Informacinio atsparumo centro (CIR) ataskaitoje.
A7A5 yra stabilizuotoji virtualioji valiuta, tai yra, kriptovaliuta, užtikrinta tradiciniu turtu, o šiuo atveju – susieta su rubliu, todėl Vakarų institucijoms ją sunkiau stebėti nei JAV doleriu pagrįstas alternatyvas.
Ją, kaip „pirmąją istorijoje su rubliu susietą stabilizuotąją virtualiąją valiutą, išleido prorusiškas Moldovos oligarchas ir Rusijos valstybinis bankas, naujienų agentūrai AFP sakė George‘as Voloshinas (Džordžas Vološinas) iš pinigų plovimo prevencijos grupės ACAMS.
Nors ji dar nėra plačiai naudojama, ekspertai teigia, kad jos sukūrimas yra svarbus Rusijos žingsnis Maskvai siekiant mažinti priklausomybę nuo didžiųjų kriptovaliutų bendrovių, kurių daugelis bendradarbiauja su Vakarų vyriausybėmis.
Rusijos stabilizuotoji virtualioji valiuta
Nuo tada, kai Rusija buvo atjungta nuo tarptautinės bankų sistemos SWIFT, buvo įšaldytas jos turtas ir nustatyta draudimų investuoti, Maskva jau atsigręžė į kriptovaliutas, siekdama apeiti JAV ir jos sąjungininkų nustatytus finansinius apribojimus.
Stabilizuotosios virtualiosios valiutos yra ypač patrauklios, nes jų kursas yra yra mažiau svyruojantis nei kitų kriptovaliutų.
Pasak kelių analitinių bendrovių, pavyzdžiui, „Elliptic“, žmonės taip pat naudojo kriptovaliutas, kad galėtų tiesiogiai aukoti pinigus ir Ukrainos kariuomenei, ir Rusijos karinėms pajėgoms.
Tačiau Rusija susidūrė su problema: populiariausia stabilizuotoji virtualioji valiuta USDT yra susieta su JAV doleriu ir kontroliuojama bendrovės „Tether“, kuri bendradarbiauja su JAV ir Europos institucijomis.
Anksčiau šiais metais „Tether“ užblokavo 28 mln. JAV dolerių vertės (23,9 mln. eurų) USDT žetonus, laikytus kriptovaliutų piniginėse didžiausioje Rusijos kriptovaliutų biržoje „Garantex“, kuri buvo uždaryta po to, kai pasaulyje buvo imtasi veiksmų prieš neteisėtas operacijas.
Rusijai „tai buvo tikras įspėjamasis signalas“, sakė CIR vyresnioji tyrėja Elise Thomas (Eliz Tomas).
„Tai juos privertė pagalvoti, kad jiems reikia savo stabilizuotosios virtualiosios valiutos, jiems reikia kažko, ką jie gali kontroliuoti“, – pridūrė ji.
Prieš pat „Garantex“ uždarymą iš USDT į A7A5 buvo perkelta dešimtys milijonų JAV dolerių, rodo kriptovaliutų stebėjimo įmonės „Global Ledger“ duomenys.
Kaip tai veikia
A7A5 yra užtikrinta indėliais Rusijos banke „Promsviazbank“, kuriam yra paskelbtos sankcijos dėl jo ryšių su vyriausybe ir kariuomene.
Kriptovaliuta prekiaujama kriptovaliutų biržoje „Grinex“, kuri įsikūrusi Kirgizijoje – šalyje, laikoma palankesne Rusijos interesams ir mažiau pažeidžiama Vakarų spaudimo prasme.
Kirgizijoje, o ne Rusijoje, A7A5 taip pat registruota dėl to, kad ši Vidurinės Azijos šalis siūlo kriptovaliutoms palankią teisinę aplinką ir yra atsparesnė „sankcijų bei kitokiam ekonominiam spaudimui“, internete paskelbtame interviu sakė A7A5 projekto direktorius Leonidas Šumakovas.
Praėjus mažiau nei šešiems mėnesiams nuo A7A5 išleidimo, šios kriptovaliutos žetonuose dabar laikoma apie 150 mln. JAV dolerių (128 mln. eurų).
Šios operacijos nebūtinai yra neteisėtos, tačiau jos gali sukelti problemų, jei jomis naudosis sankcijų jau sulaukę asmenys ar subjektai, siekiantys vėl prisijungti prie pasaulinės finansų sistemos, įspėjo ACAMS atstovas G. Voloshinas.
Už A7A5 sukūrusios grupės A7 stovi Ilanas Shoras (Ilanas Šoras), Moldovos verslininkas ir politikas, šiuo metu gyvenantis Rusijoje.
Tyrėjai nustatė ryšius tarp A7A5 ir I. Shoro politinės veiklos Moldovoje, įskaitant interneto svetaines, kurios yra susijusios ir su kriptovaliuta, ir su verslininku, ir kurioms naudojamas tas pats IP adresas.
Šie duomenys leidžia manyti, kad kriptovaliuta gali būti naudojama kaip politinės įtakos priemonė.
I. Shoras ir jo įmonė jau yra sulaukę Jungtinės Karalystės, o neseniai – ir Europos Sąjungos sankcijų. ES juos apkaltino bandžius kištis į Moldovos 2024 metų prezidento rinkimus ir referendumą dėl prisijungimo prie ES ir visa tai darius palaikant artimus ryšius su Maskva.