Jos artimieji, turėję atvykti atsiimti apdovanojimo, buvo sustabdyti Irano valdžios institucijų, tad jis įteiktas M. Amini šeimai atstovaujančiam advokatui bei dviem moterų teisių aktyvistėms.
Šis apdovanojimas, taip pat skirtas pasauliniam judėjimui „Moteris, gyvybė, laisvė“, yra naujausias tarptautinis pripažinimas moterims, metančioms iššūkį Irano teokratijai, po to, kai įkalintai aktyvistei Narges Mohammadi (Narges Mohamadi) buvo skirta Nobelio taikos premija.
M. Amini motina, tėvas ir brolis neatvyko į ceremoniją Prancūzijos Strasbūro mieste esančioje EP būstinėje, nes, kaip pranešama, Irano valdžios institucijos konfiskavo jų pasus ir uždraudė skristi atsiimti Andrejaus Sacharovo premijos – aukščiausio apdovanojimo, kasmet skiriamo žmonėms, reikšmingai prisidėjusiems prie kovos už žmogaus teises ar demokratiją.
M. Amini motina Mojgan Eftekhari (Modžgan Eftekchari) savo kalboje, kurią perskaitė šeimos advokatas Salehas Nikbakhtas (Salehas Nikbachtas), teigė, kad iš jų buvo atimta galimybė dalyvauti pažeidžiant visus teisinius ir žmogiškuosius standartus.
Ji sakė, kad jos dukters vardas „tapo slaptu laisvės kodu ir paskleidė laisvės svajonę iš jos gimtojo Kurdistano po visą Iraną, Artimuosius Rytus ir pasaulį“.
„Jos gyvybė buvo atimta neteisingai, jie manė, kad atimdami jos gyvybę sustabdys jos buvimą ir tapimą“, – sakoma kalboje.
22 metų kurdų kilmės iranietė mirė 2022-ųjų rugsėjo 16-ąją, kai buvo sulaikyta vadinamosios Irano moralės policijos už tai, kad, kaip įtariama, pažeidė griežtą šalies moterų aprangos kodą.
Jos mirtis sukėlė masinius protestus Irane ir pasaulinį judėjimą „Moteris, gyvybė, laisvė“, raginantį nutraukti musulmonų dvasininkų valdymą šiitiškoje respublikoje bei Teherano įvestą prievolę moterims dėvėti galvos apdangalus.
Irano saugumo pajėgos nuslopino šalies viduje kilusius protestus: už įtariamą dalyvavimą protestuose, kuriuos pareigūnai pavadino riaušėmis, šimtus žmonių nužudė ir įvykdė dešimtis mirties bausmių.
Mes stovime čia visų moterų vardu ir esame pavargusios nuo Irano režimo.
Irano vyriausybės atsisakymas leisti M. Amini šeimai dalyvauti ceremonijoje sukėlė europarlamentarų pasipiktinimą. Pasak jų, Teheranas siekia užgniaužti žuvusios merginos šalininkus.
„Nespausti jiems rankų“
„Toks elgesys yra dar vienas pavyzdys to, su kuo kasdien susiduria Irano žmonės“, – sakė parlamento pirmininkė Roberta Metsola (Roberta Mecola).
„Norėčiau pasakyti, kad Irano moterų drąsa ir tvirtumas kovojant už teisingumą, laisvę ir žmogaus teises nebus sustabdyti. Jų balsai negali būti nutildyti, ir nors šiandien jų čia nėra, jų buvimas bus jaučiamas“, – pridūrė ji.
Dvi žymios Irano aktyvistės, gyvenančios tremtyje, Afsoon Najafi (Afsun Nadžafi) ir Mersedeh Shahinkar (Mersedė Šachinkar), atsiėmė apdovanojimą judėjimo „Moteris, gyvybė, laisvė“ vardu.
A. Najafi sesuo žuvo per antivyriausybinius protestus, kurie apėmė Iraną po M. Amini mirties. Tuo tarpu M. Shahinkar susidūrė su Irano saugumo pajėgų brutalumu, kai jai buvo šauta į akį.
„Mes stovime čia visų moterų vardu ir esame pavargusios nuo Irano režimo, – spaudos konferencijoje kalbėjo pastaroji. – Islamo Respublika neatstovauja Irano žmonėms. Aš ir žmonės, kurie protestuoja, esame Irano žmonių garsas ir balsai.“
Briuselis dėl represijų prieš demonstrantus yra įvedęs sankcijas daugybei Irano pareigūnų.
A. Najafi teigimu, daug iraniečių vis dar kenčia ir yra kankinami šalies valdžios institucijų.
„Islamo Respublika, darydama spaudimą Irano žmonėms, neleidžia jiems nieko daryti“, – sakė ji bei paragino tarptautinę bendruomenę dar labiau izoliuoti Teheraną.
„Atėjo laikas politikams nustoti juos remti arba nespausti jiems rankų“, – pridūrė aktyvistė.
Naujausi komentarai