Europos Parlamento (EP) ir Europos Vadovų Tarybos (EVT) atstovai susitarė sugriežtinti taisykles įmonėms, tvarkančioms ir gabenančioms mikrogranules.
Taip siekiama sumažinti į aplinką patenkančio plastiko kiekį.
„Mikroplastiko, įskaitant plastiko granules, dabar randama visur – mūsų vandenynuose, jūrose ir net maiste, kurį valgome, – sakė Lenkijos apsaugos ministrė Paulina Hennig-Kloska (Paulina Henig Kloska). – ES žengė svarbų žingsnį mažinant granulių taršą.“
Skelbiama, kad susitarimas buvo pasiektas ankstų trečiadienio rytą.
Tai įvyko praėjus savaitei po to, kai ES valstybės narės įnirtingai derėjosi dėl teksto, o kai kurios iš jų apgailestavo, kad pastangos mažinti įmonėms tenkančią administracinę naštą kenkia Bendrijos ekologinei darbotvarkei.
Ginčas kilo dėl to, ar mažosios įmonės turėtų būti atleistos nuo kai kurių prievolių pagal naująjį reglamentą, kuriame reikalaujama, kad bendrovės imtųsi konkrečių priemonių nuostoliams dėl granulių išvengti.
Pagal EK pasiūlymą, vidutiniai ir dideli operatoriai turėtų gauti trečiosios šalies atitikties sertifikatą, o mažiems operatoriams būtų leista patiems pateikti deklaracijas.
Prancūzijos ir Ispanijos vadovaujamos valstybės susitarė, kad sertifikavimo reikalavimas turėtų būti taikomas ir mažoms įmonėms, tačiau tik tuo atveju, jei jos kasmet perdirba daugiau kaip 1 tūkst. tonų granulių.
Tačiau šiam žingsniui griežtai pasipriešino EK ir ją palaikė Graikija, Kipras ir Vokietija.
Iš iškastinio kuro pagamintos granulės sudaro daugumos plastikinių gaminių pagrindą – nuo automobilių bamperių iki salotų dubenėlių, ir dažnai teršia paplūdimius ir vandenynus.
(be temos)