Daugelis žiniasklaidos priemonių pabrėžė argentiniečio pontifiko žemišką būdą ir reikšmingus politikos pokyčius.
Toliau apžvelgiame, ką apie šį įvykį rašė Europos spauda.
Britanija
Jungtinės Karalystės (JK) leidinys „The Guardian“ pavadino Pranciškų „novatorišku Katalikų Bažnyčios vadovu“, raginusiu savo kolegas dvasininkus būti nuolankius.
„Būtų klaidinga (...) Pranciškaus pontifikatą vertinti kaip liberalų, tačiau svarbiose srityse jis darė didelę progresyvią įtaką už Bažnyčios ribų, ypač kalbant apie kritinę klimato padėtį ir elgesį su žmonėmis, migruojančiais iš vienos šalies į kitą“, – rašoma laikraštyje.
Pasak dienraščio „The Times“, Pranciškus buvo „iš prigimties kovotojas, kuriuo piktinosi senoji gvardija, bet kurį mylėjo masės“, o jo tarptautinės kelionės „sustiprino jo, kaip gaivaus oro gūsio, įvaizdį“.
Bulvarinis laikraštis „The Daily Telegraph“ pavadino jį „drąsiu ir nuoširdžiu visuotinės lygybės šalininku“ ir pridūrė, kad jo „humoras ir įžvalgumas turėjo didingą poveikį“.
Ispanija
Ispanų dienraštis „El Pais“ apgailestavo dėl „socialinio ir reformatoriško pontifikato pabaigos“, o kitas nacionalinis dienraštis „El Mundo“ gyrė „popiežių, kuris sukrėtė Bažnyčią ir norėjo suteikti balsą atstumtiesiems“.
Vokietija
„Jorge Mario Bergoglio buvo neįprastas pontifikas, kuriam patiko žmonės. Žmonės jį taip pat mėgo“, – rašė žurnalas „Der Speigel“, nurodydamas Pranciškaus tikrąjį vardą.
„Bet ar to pakako, kad jis išgelbėtų itin kritikuojamą bažnyčią? Vokietijoje ir kitose Vakarų valstybėse daugybė tikinčiųjų tikėjosi, kad popiežius įvykdys tikras reformas“, – priduriama straipsnyje, paminint tokius dalykus kaip leidimas moterims būti įšventintoms į kuniges.
Dienraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ pritarė, sakydamas, kad „palyginti su savo pirmtakais, Pranciškus atrodė beveik kaip revoliucionierius. Tačiau daugelio šios šalies katalikų požiūriu jis per mažai ką pakeitė“.
Lenkija
Lenkijos laikraštis „Rzeczpospolita“ apgailestavo, kad popiežiaus mirtis yra „dar vienas veiksnys, didinantis nestabilumą mūsų pasaulyje“, ypač paminėdamas karą Ukrainoje ir Donaldo Trumpo perrinkimą JAV prezidentu.
Kitas dienraštis „Gazeta Wyborcza“ pažymėjo, kad savo įvairiais pareiškimais apie Maskvos 2022 metų invaziją į Ukrainą „jis atsiribojo ir nuo ukrainiečių, ir nuo rusų, o Vatikanas neturi jokios įtakos tam, kaip baigsis šis konfliktas“.
Portugalija
Portugalų dienraštis „Publico“ pirmajame puslapyje išspausdino straipsnį, pavadintą „Pranciškus – liaudies ir ateistų mėgstamiausias popiežius“.
Straipsnyje teigiama, kad jo išrinkimas 2013 metais sukėlė „precedento neturintį entuziazmo cunamį (...) tiek katalikų, tiek nekatalikų pasaulyje“.
Anot kito leidinio „Jornal de Noticias“, popiežius buvo Bažnyčios „revoliucijos daigas“ ir „dvasinės transformacijos globėjas“.
Naujausi komentarai