Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) šeštadienį papriekaištavo Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui (Emaniueliui Makronui) už raginimą sustabdyti ginklų tiekimą Izraeliui.
Prancūzų lyderis šeštadienį paragino „nutraukti ginklų tiekimą kovai Gazoje“ Izraeliui, kritikuojamam dėl veiksmų palestiniečių teritorijoje, kviesdamas „grįžti prie politinio sprendimo“.
Transliuotojui „France Inter“ savaitės pradžioje įrašytame interviu jis pridūrė, kad Prancūzija nesiunčia jokių ginklų Izraeliui.
Savaitgalį E. Macronas taip pat kritikavo B. Netanyahu sprendimą siųsti karius į antžemines operacijas Libane.
„Izraeliui kovojant su Irano vadovaujamomis barbariškomis jėgomis, visos civilizuotos šalys turėtų tvirtai stoti Izraelio pusėn. Tačiau prezidentas E. Macronas ir kiti Vakarų lyderiai dabar ragina įvesti ginklų embargą Izraeliui. Gėda jiems“, – sakoma B. Netanyahu pareiškime, kurį paskelbė jo biuras.
Prezidentas E. Macronas ir kiti Vakarų lyderiai dabar ragina įvesti ginklų embargą Izraeliui. Gėda jiems.
B. Netanyahu teigė, kad Izraelis kariauja keliais frontais su grupuotėmis, kurias remia aršus priešas Iranas.
„Ar Iranas taiko ginklų embargą „Hezbollah“, husiams, „Hamas“ ir kitiems savo įgaliotiniams? Žinoma, kad ne“, – sakė jis. Visas tris grupuotes remia Teheranas ir jos yra vadinamosios Irano „pasipriešinimo ašies“ prieš Izraelį dalis.
„Ši teroro ašis stoja išvien. Tačiau šalys, kurios tariamai priešinasi šiai teroro ašiai, ragina įvesti ginklų embargą Izraeliui. Kokia gėda!“ – teigė B. Netanyahu.
Premjeras sakė, kad Izraelis laimės net ir be jų paramos.
„Tačiau jų gėda išliks dar ilgai po to, kai karas bus laimėtas, – teigė jis. – Būkite tikri, kad Izraelis kovos tol, kol mūšis bus laimėtas – dėl mūsų ir dėl taikos bei saugumo pasaulyje.“
Vėliau, šeštadienį, E. Macrono biuras atsakė savo pareiškimu.
Prancūzija yra „tvirta Izraelio draugė“, sakoma pranešime, kuriame B. Netanyahu reakcija apibūdinama kaip „perdėta ir atitrūkusi nuo Prancūzijos ir Izraelio draugystės“.
Eskalacija Libane
Kataras, svarbus tarpininkas derybose dėl ugnies nutraukimo Gazos Ruože, teigė, kad E. Macrono raginimas yra „svarbus ir vertinamas žingsnis siekiant sustabdyti karą“.
Jordanija palankiai įvertino Prancūzijos lyderio pastabas ir pabrėžė „visiško draudimo eksportuoti ginklus į Izraelį“ bei „realių pasekmių“ už šios šalies veiksmus svarbą.
E. Macronas taip pat sakė, kad prioritetas yra vengti eskalacijos Libane.
„Libanas negali tapti naujuoju Gazos Ruožu“, – pridūrė jis interviu.
Šeštadienį jis grįžo prie šios temos sakydamas kalbą prancūzakalbių tautų konferencijoje Paryžiuje.
E. Macronas teigė, kad nors ir Paryžius, ir Vašingtonas buvo raginę sudaryti paliaubas, „apgailestauju, kad ministras pirmininkas Netanyahu priėmė kitą sprendimą ir prisiėmė atsakomybę, konkrečiai už antžemines operacijas Libano teritorijoje.“
Jis pridūrė, kad 88 Tarptautinės frankofonijos organizacijos (OIF) narės, įskaitant Prancūziją ir Kanadą, paragino sudaryti „neatidėliotinas ir ilgalaikes“ paliaubas Libane.
Tačiau E. Macronas dar kartą patvirtino Izraelio teisę į savigyną ir teigė, kad pirmadienį susitiks su Gazos Ruože įkaitais laikomų prancūzų kilmės izraeliečių artimaisiais.
Pirmadienį Izraelis paminės „Hamas“ spalio 7-osios išpuolio, kuris išprovokavo karą Gazos Ruože ir dabar apėmė kaimyninį Libaną, pirmąsias metines.
Patvirtinta, kad per tą išpuolį žuvo 1 205 izraeliečiai, dauguma jų – civiliai, rodo naujienų agentūros AFP skaičiavimai, pagrįsti oficialiais Izraelio duomenimis, į kuriuos įtraukti ir nelaisvėje nužudyti įkaitai.
Pasak kovotojų grupuotės „Hamas“ valdomos palestiniečių teritorijos sveikatos apsaugos ministerijos, per nesiliaujantį Izraelio puolimą Gazos Ruože iki šiol žuvo mažiausiai 41 825 žmonės, dauguma jų – civiliai. Jungtinės Tautos teigė, kad šie skaičiai yra patikimi.
Naujausi komentarai