Mirties šypsenos
Po 505 nelaisvėje praleistų dienų šių metų kovą į Izraelį grąžintas Eliya Cohenas tik dabar prabilo apie tai, ką išgyveno „Hamas“ nelaisvėje. Savo istorija jis pasidalijo su Izraelio naujienų kanalu N12.
Vyras detaliai pasakojo apie įvykius muzikos festivalyje „Nova“, kuriame buvo su savo drauge Ziv Abud, akimirką blykstelėjusią mintį, kad šaudo ne teroristai, o fejerverkai, beviltišką tikėjimą, kad netrukus pasirodys Izraelio ginkluotosios pajėgos, kad nuo teroristų pavyks apsisaugoti slėptuvėje, kaip kartu joje buvęs Aneras Shapira gaudė į priedangą hamasiečių mėtomas granatas, kol buvo nušautas.
E. Cohenas pamena keistas beprotiškas grimasas pagrobėjų veiduose: „Niekada nepamiršiu tos šypsenos, niekada. Aš einu miegoti su ta šypsena, aš ja gyvenu. Tai mano pagrobimo šypsena.“
Gazoje E. Cohenas buvo nuvežtas į butą, kur jam leido nusiprausti. Veidrodyje jis pamatė savo kruviną kūną, nusėtą apdegusios odos gabaliukais – žuvusiųjų, su kuriais bandė slėptis, dalimis. „Aš duosiu jiems tai, ko jie nori, ir man viskas bus gerai“, – apie teroristus tuomet naiviai galvojo vyras.
Vėliau gydytoju prisistatęs asmuo pasakė, kad pašalins kulką iš Eliyos kojos, tačiau be anestezijos. „Jokio rėkimo, – tuomet nurodė gydytojas. – Jei civiliai lauke išgirs tave, jie įeis į namą, o aš negaliu tavęs apsaugoti.“
Sunkiausia – badas
Tuneliuose E. Cohenas sutiko kitų įkaitų, kuriuos teroristai lygiai taip pat kankino – pasakodavę apie įkaitus, esą grįžusius namo, nors jie jau buvę negyvi. Vienu sunkesnių išgyvenimų Eliya įvardijo badą. „Gali susitvarkyti su viskuo. Su pažeminimu. Su keiksmais. Su grandinėmis ant kojų. Tačiau badas yra kasdienė kova, nes, be alkio, tu taip pat kovoji už savo gyvybę. Kiekvieną naktį eini miegoti galvodamas, ką darysi rytoj, kad gautum tą pitos gabalėlį“, – pasakojo vyras.
Iš pradžių teroristai įkaitams kasdien duodavo sausą pitą ir du šaukštus pupelių, bet dažnai jų prižiūrėtojai mėgaudavosi stebėdami įkaitų elgesį, kai staiga labai sumažindavo maisto porciją. Teroristai mėgdavę liepti įkaitams nusirengti nuogai, taip esą tikrinę, ar šie ne per stori, ar neverta jiems dar labiau sumažinti maisto davinio.
„Negaliu apibūdinti jausmo, kai staiga pavyksta prisibelsti prie jo (teroristo – red. past.) širdies, ir jis tyliai įeina į kambarį atnešdamas tau truputį pitos, šokoladinio užkandžio ar žemės riešutų batonėlio. Tuo momentu tai yra geriausias dalykas gyvenime, nes tu išgyvenai dar vieną dieną“, – pasakojo vyras.
Jo žodžiais, kai kurie įkaitai mėnesių mėnesiais laikomi surakinti grandinėmis, kurios palaipsniui trumpinamos tiek, kad metalas skausmingai nutrina kūną, nusiprausti jiems leidžiama tik kas du mėnesius.
Dalį laiko buvo laikomas mažose aklinose nišose, primenančiose narvą gyvūnams. Jautrus ir uždaras jaunuolis beveik nekalbėjo, labai ilgėjosi šeimos.
Gyvybės aritmetika
Šiuo metu Gazos ruože teroristai tebelaiko 59 įkaitus, tarp kurių – mažiausiai 35 žuvusiųjų, kurių mirtį patvirtino Izraelio ginkluotosios pajėgos, kūnai.
Sausio–kovo mėnesiais vykdant paliaubų susitarimą „Hamas“ paleido 20 Izraelio civilių, penkis kareivius, penkis Tailando piliečius ir grąžino aštuonių nužudytų belaisvių kūnus. 2023 m. lapkritį teroristai paleido 105 civilius, pirmosiomis karo savaitėmis laisvę atgavo keturi įkaitai. Visi įkaitai iškeisti į maždaug 2 tūkst. kalintų palestiniečių – įvairaus sunkumo bausmėmis nuteistų teroristų, teismo laukusių įtariamų terorizmu ir kt.
Aštuonis įkaitus pavyko išgelbėti gyvus, buvo rastas dar 41 įkaito kūnas – įskaitant tris per klaidą Izraelio kariškių nužudytus, kai jie bandė pabėgti nuo pagrobėjų, ir 2014 m. nužudyto kareivio kūną. Kito 2014 m. nužudyto kario, leitenanto Hadaro Goldino kūną vis dar laiko „Hamas“.
Praėjusį penktadienį „Hamas“ Al-Qassam brigadų atstovas Abu Obeida pareiškė, kad pusė gyvų įkaitų yra zonose, į kurias neseniai bandė įsiveržti Izraelio pajėgos. Taip Izraelis spaudžiamas tęsti derybas, o ne ginkluotą operaciją.
Naujausiais duomenimis, šiuo metu tarpininkaujant Egiptui, deramasi dėl dar penkių įkaitų paleidimo mainais už paliaubų Gazoje atnaujinimą iki po Pesacho šventės ir pradėtas ilgalaikes paliaubas. Anksčiau „Hamas“ aiškino mainais už paliaubų pratęsimą 50 dienų išlaisvinsiantys tik vieną gyvą įkaitą, Edaną Alexanderį, ir grąžinsią keturių dvigubą pilietybę turinčių įkaitų kūnus.
Palikti, bet nepamiršti
Balandžio 7 d. įkaitų šeimų štabas paskelbė naują ataskaitą apie 22 iš 24 gyvų įkaitų, vis dar laikomų Gazos Ruože, sveikatos būklę. Dokumente, perduotame tarptautinėms medicinos organizacijoms ir pristatytame užsienio žiniasklaidai, atskleidžiamos žiauraus fizinio ir psichologinio smurto, kurį jie patiria, detalės.
Ataskaita paremta išgyvenusiųjų nelaisvėje liudijimais, „Hamas“ paskelbtais vaizdo įrašais ir įkaitų šeimos narių pateikta informacija. Turimais duomenimis, apie 20 iš 24 įkaitų gali būti gyvi.
Šiemet vasarį paleisti įkaitai perdavė pirmąją žinią apie iš „Nova“ festivalio pagrobtą 24-erių Aloną Ohelį. Jis patyrė sunkų sužalojimą šrapneliu akies srityje, dešine akimi mato tik siluetus. Sužalojimų šrapneliu rankose, petyje ir kakle turintį vyrą teroristai laiko surakintą grandinėmis, visiškai izoliuotą, be dienos šviesos, jam neduodama pakankamai maisto. Po kitų įkaitų išlaisvinimo jis nelaisvėje liko vienas.
„Mes apsikabinome ir verkėme, sakiau jam, kad būtų stiprus. Pažadėjau jam, kad, nors ir einu į viršų (iš tunelio), tai nereiškia, kad jį pamirštu“, – apie paliktą nelaimės draugą pasakojo E. Cohenas.
Pasak išlaisvintų įkaitų, maisto ir vandens stygių jaučia ir 32-ejų Avinatanas Oras, laikomas Gazos centre. Apie jį turima nedaug žinių, kaip ir apie 34 metų Davidą Cunio, kuris iš Nir Oz kibuco buvo pagrobtas kartu su žmona ir dukrelėmis. Pastarosios laisvę atgavo dar 2023 m. lapkritį. Kad Davidas gyvas, pasakojo šiemet vasarį paleisti įkaitai.
Sunkūs nežinios mėnesiai
Tik šiemet vasarį iš paleisto įkaito šeima sužinojo apie 47 metų Omri Miraną iš Nahal Oz kibuco, su kuriuo jiedu laikyti iki 2024 m. liepos. Vyras ilgus mėnesius kalintas tuneliuose, be dienos šviesos ir švaraus oro, kentėjo nuo stipraus bado ir troškulio. Tik šiemet kovą sužinota, kad gyvas ir 24-erių Eitanas Moras.
Vasarį pirmąją žinią šeima gavo ir apie 24-erių Yosef-Haim Ohaną. Pasak išlaisvintų įkaitų, vyras kenčia nuo rimtų virškinimo problemų, kurias sukėlė sugedęs maistas ir antisanitarinės sąlygos. Y.-H. Ohanas, kuriam iki pagrobimo planuota atlikti operaciją, patiria dažnus vėmimo priepuolius, stiprią diarėją, alpsta.
35-erių Elkaną Bohbotą teroristai pagrobė, kai jis padėjo evakuoti sužeistuosius iš „Nova“ festivalio. Dabar astma ir lėtinėmis kvėpavimo ligomis sergantis vyras greičiausiai yra tunelyje, maždaug 40 m gylyje. Šiemet „Hamas“ paskelbtuose vaizdo įrašuose jis atrodo išsekęs, pavargęs, sunkiai kalba.
24 metų Matanas Zangaukeris buvo pagrobtas kartu su savo partnere, kuri laisvę atgavo 2023 m. lapkritį. Pernai gruodį „Hamas“ paskelbė vaizdo įrašą su Matanu. Jaunuolis pasakoja apie sunkias sąlygas, kuriomis jis laikomas: ilgalaikė izoliacija ir nuolatinė tamsa, labai stinga maisto, vandens ir vaistų, blogos higienos sąlygos, aplink žiurkės ir vorai.
Nuo pat pagrobimo neturima žinių apie 24-erių studentą iš Nepalo Bipiną Joshį, 26-erių Arielį Cunio, pagrobtą kartu su mergina, kuri šiemet vasarį buvo paleista.
Aštrėja senos ligos
37 metų Eitanas Hornas buvo pagrobtas kartu su broliu Yairu. Šiemet vasarį „Hamas“ paskelbė vaizdo įrašą, užfiksavusį Yairo paleidimą. Eitanas jame atrodė labai išsekęs, jo judesiai buvo sulėtėję, ant rankų buvo atvirų pūslių. Eitanas serga lėtine odos liga, kuri žymiai paaštrėjo dėl medicinos pagalbos stokos.
21-erių Roma Breslavskis, festivalyje „Nova“ dirbęs apsauginiu, buvo laikomas kartu su Saša Trufanovu. Žinia apie jį gauta tik šiemet vasarį, kai Saša buvo iškeistas į grupę „Hamas“ nurodytų asmenų. Nuo vaikystės astma sergantis R. Breslavskis neturi nei inhaliatoriaus, nei akinių, nei medikamentų nuo jį kankinančios sunkios alergijos. Be to, jis turi sunkią skoliozės formą ir kenčia lėtinius nugaros skausmus. Iš nuotraukų ir įkaitų liudijimų žinoma, kad jo rankos buvo subintuotos.
Gali susitvarkyti su viskuo. Su pažeminimu. Su keiksmais. Su grandinėmis ant kojų. Tačiau badas yra kasdienė kova, nes, be alkio, tu taip pat kovoji už savo gyvybę.
Paskutinė žinia apie 27-erių Segevą Kalfoną, pagrobtą iš „Nova“ festivalio, gauta šiemet vasarį, kai išlaisvinti kiti įkaitai. Vyras, iki pagrobimo turėjęs kojų operaciją, buvo laikomas surakintas grandinėmis, marinamas badu.
22-ejų Baras Kupershteinas pagrobtas, kai iš „Nova“ festivalio, kuriame dirbo apsauginiu, padėjo evakuoti sužeistuosius. Vaizdo įraše, paskelbtame po pagrobimo, vyras, surištomis rankomis ir kojomis, su virve ant kaklo, prašo suteikti pagalbą sužeistam įkaitui. 2025 m. vasarį išlaisvinti įkaitai pranešė jo šeimai, kad buvo su Baru nelaisvėje ir matė jį gyvą.
Praėjusį šeštadienį „Hamas“ paskelbė propagandinį vaizdo įrašą su Maximu Harkinu ir B. Kupershteinu. Pastarasis atrodė išsekęs, piktas, galbūt net nusivylęs, bet kalbėjo aiškiai, nuosekliai ir logiškai. Ataskaitos ekspertai neabejoja: sunkios nelaisvės sąlygos, medicinos pagalbos ir maisto stoka, smurtas galėjo sukelti rimtų sveikatos problemų.
Sugrąžinti į tunelį
23-ejų iš „Nova“ pagrobtas Guy Gilboa-Dalalas, vieno išlaisvinto įkaito teigimu, pernai birželį buvo patenkinamos fizinės būklės, nuolat patyrė žiaurų fizinį ir psichologinį smurtą. Šiemet vasarį „Hamas“ privertė Guy ir 24-erių Evyatarą Davidą stebėti kitų įkaitų išlaisvinimą ir nufilmavo tai, sakydami jaunuoliams, kad jie liks nelaisvėje. Po šios žiaurios scenos abu vyrai vėl nusiųsti į maždaug 30 m gylyje esantį tunelį. Esama duomenų, kad tunelis yra užminuotas.
Pagal šeimos gautus liudijimus, Guy ir Evyataras laikomi tamsoje, kenčia nuo bado, kartą per mėnesį gali apsiprausti vandeniu iš kibiro. Esama duomenų, kad jų kojos ir rankos buvo surištos, kartais kelioms dienoms jie paliekami su maišu ant galvos. Manoma, kad Guy nelaisvėje patyrė stiprią dehidrataciją, apkurto viena ausimi, Evyataras neturi jo regėjimą koreguojančių akinių.
„Ten apačioje labai drėgna, jie turi būti visiškoje tamsoje ant plono plastikinio kilimėlio, šlapiais drabužiais. Tunelis – ne platesnis nei 1,10 m, gal 11 m ilgio, su skyle gamtiniams reikalams“, – remdamasi kitų įkaitų liudijimais, apie savo sūnų dienraščiui „Standard“ pasakojo Galia David.
Sunkiausia – kariams
21 metų JAV pilietis, į Izraelį be šeimos repatriavęs Edanas Alexanderis, tarnavo „Golani“ brigadoje. Pernai lapkritį „Hamas“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame Edanas kreipiasi į JAV ir Izraelio lyderius, pasakodamas apie kančias nelaisvėje. Fiziškai jis atrodė patenkinamai, bet buvo labai sulysęs. Išlaisvinti įkaitai pasakojo, kad E. Alexanderis buvo laikomas kartu su jais po žeme, „Hamas“ tuneliuose.
Šiemet vasarį „Hamas“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame buvo matyti ir kitas kareivis – 21 metų Matanas Angrestas, teroristų pagrobtas iš degančio tanko Nahal Oz bazėje. Vyras buvo sužeistas, vėliau žiauriai sumuštas teroristų, dėl ko ilgą laiką buvo be sąmonės.
Vaizdo įraše Matanas atrodo traumuotas, išbalęs, su pažeista dešine ranka, deformuotu veidu ir, tikriausiai, sulaužyta nosimi. Išlaisvinti įkaitai pasakojo, kad jis buvo laikomas mažytėse grotuotose kamerose, žiauriai mušamas – veikiausiai dėl jo kario statuso. Pagal šeimai perduotą informaciją, dėl gyvybei grėsmę keliančios būklės teroristai jį keletą kartų buvo perkėlę į antžemines slėptuves.
20-ies Nimrodas Cohenas buvo pagrobtas iš tanko po to, kai jo akivaizdoje buvo nužudyti kiti ekipažo nariai. Karys buvo nuolat tardomas kankinant ir žeminant, dažnai buvo sukaustytas grandinėmis. Dalį laiko buvo laikomas mažose aklinose nišose, primenančiose narvą gyvūnams. Jautrus ir uždaras jaunuolis, kitų įkaitų teigimu, atrodė prislėgtas, beveik nekalbėjo, labai ilgėjosi šeimos. Nimrodas kentėjo nuo negydomo otito. Kaip ir visiems įkaitams, dėl ypač blogų sanitarinių sąlygų jam atsirado odos ligų ir bėrimų. Paskutinė žinia apie jį gauta 2025 m. kovą – „Hamas“ paskelbtame vaizdo įraše šeima jį atpažino iš tatuiruotės.
27-erių dvyniai Zivas ir Galis Bermanai buvo pagrobti iš Kfar Azos kibuco. Abu vyrai laikomi atskirai, kenčia nuo bado, vandens trūkumo ir žiaurių tardymų, nes dėl jų amžiaus „Hamas“ laiko juos kariškiais. Yra žinoma, kad tuoj po pagrobimo Zivas patyrė galvos traumą.
20-metis Tamiras Nimrodis buvo pagrobtas iš Izraelio kariuomenės bazės – jo pagrobimą „Hamas“ nufilmavo. Vaizdo įraše matyti basas, su pižama, be akinių vedamas, vėliau į džipą įsodinamas vyras. „Mes žinome, kad jis pateko ten gyvas, o toliau – tarsi žemė jį būtų prarijusi“, – Izraelio žiniasklaida citavo kareivio tėvą Aloną Nimrodį.
Skaudžios pamokos
Paskelbtas tyrimas apie spalio 7-osios atakas atskleidė skaudžią tiesą: nepaisant nerimo ženklų, festivalis „Nova“ nebuvo atšauktas, o po teroristų atakų nebuvo pasiųsta pakankamai pajėgų jo dalyviams gelbėti.
Nustatyta, jog tiek policija, tiek armija ignoravo ženklus, kad organizuoti tokį festivalį netoli Gazos Ruožo gali būti nesaugu, netinkamai įvertinta grėsmė jau prasidėjus teroristų invazijai. Festivalio išvakarėse saugumą užtikrinti turinčių struktūrų atstovai neaptarė renginio apsaugos strategijos ir veiksmų potencialios krizės atveju. Nors turėta duomenų dėl Gazoje aktyvuotų Izraelio SIM kortelių, armijos pasitarimuose net neužsiminta apie būsimą „Nova“ vakarėlį, kuriame ketino dalyvauti tūkstančiai žmonių.
Tyrime teigiama, kad policija ir kariuomenė nekoordinavo veiksmų reaguodama į „Hamas“ invaziją nei pirmąją valandą, nei antrosios ir trečiosios invazijos bangų valandomis. Vadinasi, pajėgos ir ištekliai buvo naudojami visiškai neefektyviai.
Iš pradžių kariuomenės Gazos divizijos vadas, brigados generolas Avi Rosenfeldas ir Šiaurės brigados vadas pulkininkas Haimas Cohenas nesutiko leisti surengti festivalį. Jie nuogąstavo, kad per Simchat Toros šventę vyksta du dideli renginiai: festivalio „Nova“ organizatoriai išvakarėse rengė „Unit party“, kuriam buvo gavę net ir kariuomenės leidimus.
Abu vadai baiminęsi, kad dėl šventinių laisvadienių sumažintoms kariuomenės pajėgoms teksianti per didelė atsakomybė. Tačiau vėliau pareigūnai nusileido, nes vadovybė priminė kariuomenės politiką leisti visus renginius, nebent būtų įrodymų apie tiesioginę grėsmę. Vėliau abu karininkai atsistatydino iš pareigų.
Galiausiai festivalyje teroristai nužudė 378 izraeliečius: 344 civilius, 34 karius, policininkus ir saugumo tarnybos „Shin Bet“ pareigūnus. 171 žmogus buvo nužudytas festivalio teritorijoje, likusieji – bandydami pabėgti.
Dauguma šių žudynių, kurias įvykdė daugiau nei 100 „Hamas“ įsibrovėlių iš Gazos centre esančio Nuseirato, įvyko tarp 9.15 val. ir 11.30 val. Izraelio teritoriją pradėta apšaudyti raketomis apie 6.30 val., tačiau iki pat 8.12 val. teroristai nesuprato užpuolę festivalį, tad žmonės turėjo daugiau kaip valandą spėti evakuotis. Kita aplinkybė, leidusi išsigelbėti absoliučiai daugumai festivalio dalyvių – vidutinio lygio policijos pareigūno nurodymas nedelsiant evakuotis, vos tik palestiniečiai ėmė šaudyti raketomis.
Iš pradžių į kovą su teroristais festivalio vietoje stojo tik pavieniai kariuomenės būreliai – didelės pajėgos atvyko tik apie 15.30 val.
Festivalio „Nova“ organizatoriai sukritikavo šį tyrimą, esą jis neatspindi to, kas iš tikrųjų įvyko spalio 7-osios rytą. Tyrimu nepatenkinti ir policijos atstovai dėl esą per švelniai vertinamų kariuomenės klaidų.
Kita drama spalio 7-ąją vyko Nahal Ozo karinėje bazėje, kur tarnavo daugiausia šauktinės merginos, turėjusios stebėti Gazos Ruožą. Tyrimas atskleidė, kad penkiolika jų buvo nužudytos vietoje, septynios buvo pagrobtos gyvos. Iš jų tik Ori Megidish buvo išvaduota dar spalį. Noa Marciano buvo nužudyta nelaisvėje. Likusias „Hamas“ sutiko iškeisti tik šiemet sausį.
Anot „Jerusalem Post“, reaguodama į šią tragediją, Izraelio kariuomenė keičia moterų, tarnausiančių stebėtojomis, mokymo programą. Pagal naująsias gaires, jos ne tik bus mokomos naudotis šautuvu M-16, bet ir gaus po asmeninį ginklą. Kariai taip pat praktikuos kravmaga ir savigynos metodus.
Naujausi komentarai