Pereiti į pagrindinį turinį

Įpykusios ES partnerės ketina parodyti Vengrijos premjerui „geltonąją kortelę“

2024-07-10 06:34 diena.lt inf.

Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano asmeninė diplomatinė iniciatyva Ukrainos atžvilgiu kelia susierzinimą partnerėms iš ES, o Briuselis tokius jo veiksmus vadina „kenkėjišku tvarkos drumstimu“.

Viktoras Orbanas
Viktoras Orbanas / Scanpix nuotr.
Turinys

Šalių pyktį dar labiau kursto tai, kad Vengrija ką tik rotacijos tvarka perėmė ES pirmininkavimą, o praėjusią savaitę įvykęs dvišalis V. Orbano vizitas Rusijoje buvo jo paties ir prezidento Vladimiro Putino klaidingai nušviestas kaip surengtas po Europos Sąjungos vėliava.

Vengrijos sąjungininkės savo nusiskundimus išsakys trečiadienį, kai Briuselyje įvyks eilinis ES ambasadorių susitikimas, taip pat galimai šią savaitę Vašingtone vykstančiame NATO viršūnių susitikime, kuriame dalyvauja ir pats V. Orbanas.

„Daugelis ES valstybių narių jaučia pakankamai didelį ir gilų nepasitenkinimą pastaraisiais V. Orbano vizitais ir veiksmais“, – naujienų agentūrai AFP pasakė vienas ES diplomatas.

„V. Orbanas „trolina“ ir žaidžia žaidimus... Norime parodyti jam geltonąją kortelę ir pasakyti, kad kiaurai perregime jo žaidimus“, – teigė kitas.

„Įtampa yra didelė“, – jiems pritarė dar vienas diplomatas, kaip ir jo kolegos panorėjęs likti nežinomu, kad galėtų laisviau kalbėti.

Vengrijos partnerius papiktino tai, kad V. Orbanas dvišalių kelionių į Kyjivą, Maskvą ir Pekiną metu naudojosi ES pirmininkės logotipu, dėl sulaukdamas griežto Briuselio papeikimo.

„Viktoras Orbanas tikrai neatstovauja ES ar ES pozicijoms“, – socialiniame tinkle „X“ rašė Estijos ministrė pirmininkė ir kandidatė užimti naujojo šalių bloko užsienio politikos vadovo postą Kaja Kallas.

„Jis naudojasi pirmininkavimo ES pozicija, kad sėtų sąmyšį“, – rašė K. Kallas.

Tačiau, nepaisant visos šios rūstybės dėl asmeninių V. Orbano veiksmų, ES institucijos ar pačios valstybės narės nedaug ką gali padaryti šiuo atžvilgiu – nebent viešai pasmerkti Budapeštą ar ignoruoti jo iniciatyvas.

„Keletas valstybių narių, pavyzdžiui, Lenkija, Vokietija, Baltijos šalys nori nubrėžti ribas ir (arba) pasiūlyti dar keletą dalykų, tačiau nieko konkretaus“, – paaiškino vienas diplomatas, pridurdamas, kad gali būti „boikotuojami“ kai kurie Vengrijos pirmininkaujami posėdžiai.