Irano prezidento Hassano Rouhani (Hasano Rouhanio) sąjungininkai laimi visas 30 sostinės vietų parlamente, rodo duomenys, gauti iš 90 proc. penktadienį vykusių rinkimų apylinkių, pranešė sekmadienį valstybinė televizija.
Irano piliečiai rinko parlamentą ir vadinamąją Ekspertų asamblėją – įtakingą dvasininkų instituciją, kuri skiria šalies aukščiausiąjį lyderį ir prižiūri jo darbą.
Rinkimai penktadienį įvyko praėjus vos mėnesiui nuo Teherano susitarimo su pasaulio galiūnėmis branduoliniu klausimu, kai Iranui buvo panaikintos sankcijos. Tad rinkimų rezultatai bus laikomi de facto referendumu dėl prezidento H.Rouhani vyriausybės.
H.Rouhanį palaikantis „Vilties sąrašas“, kuriam vadovauja reformistas Mohammadas Reza Arefas (Mohamadas Rėza Arefas), buvęs viceprezidentas, sostinėje nubloškė pirmąjį konservatorių kandidatą Gholam-Ali Hadad Adelį (Golamą Ali Hadadą Adelį) į 31-ąją vietą, laimėdamas „sausu“ rezultatu, rodo pirminiai balsavimo duomenys.
„Vilties sąrašu“ pasivadinusi provyriausybinė koalicija iš nuosaikių ir reformoms pritariančių kandidatų šiuose rinkimuose atstovauja prezidento ambicijoms.
Jų pergalė sostinėje stulbinanti, bet iš provincijos, kur renkami deputatai į 260 parlamento vietų, gaunami įvairūs rezultatai.
Rinkimų į 290 vietų parlamentą rezultatus taip pat turės patvirtinti konservatorių dominuojama Sergėtojų taryba, kuriai pavesta stebėti balsavimą, tad galutinių rezultatų laukiama tik po kelių dienų.
Parlamentarai yra renkami ketveriems metams. Tuo tarpu 88 narių Ekspertų asamblėja, kuri prižiūri aukščiausiojo lyderio ajatolos Ali Khamenei (Alio Chamenėjaus) darbą, renkama aštuonerių metų kadencijai. Jei 76 metų A.Khamenei per tą laiką mirtų, Ekspertų asamblėjos nariai išrinktų jo įpėdinį.
A.Khamenei, kuris turi aukščiausią valdžią šioje islamo respublikoje, buvo tarp pirmųjų savo balsą atidavusių rinkėjų ir ragino 55 mln. balsavimo teisę turinčių iraniečių pasekti jo pavyzdžiu, nes „tai yra ir pareiga, ir teisė“.
Pergalė sostinėje teikia vilčių H.Rouhani ir jo sąjungininkams reformistams grįžti į valdžią po radikalaus prezidento Mahmoudo Ahmadinejado (Mahmudo Ahmadinedžado) ginčijamo perrinkimo 2009-aisiais.
H.Rouhani, kuris dėl savo dvasininko kvalifikacijos ir noro derėtis yra vadinamas „šeichu diplomatu“, buvo varomoji jėga siekiant susitarti su galingomis pasaulio valstybėmis, nepaisant politinio spaudimo namuose.
Šis susitarimas su galiūnėmis, vadovaujamomis Jungtinių Valstijų, kurias Teheranas laiko pagrindinėmis savo priešininkėmis, pakurstė atsigavimo Irane viltis. Tačiau šalies ekonomika pastaruoju metu buvo ištikta stagnacijos, nors 2014-2015 metais pakilo iš didelės recesijos.
Naujausi komentarai