Išmanioji ginkluotė Ukrainai: ar tai pakeis karo eigą? Pereiti į pagrindinį turinį

Išmanioji ginkluotė Ukrainai: ar tai pakeis karo eigą?

2025-07-15 10:26

Amerikos prezidentas pažadėjo nusiųsti Ukrainai modernios ginkluotės. Jungtinių Valstijų senatoriai atviresni, teigia, jog per ateinančias dienas Ukrainai bus siunčiama tiek ginkluotės, kiek ji niekada neturėjo, o sankcijos Rusijai ir jos rėmėjams bus triuškinančios.

Išmanioji ginkluotė Ukrainai: ar tai pakeis karo eigą?
Išmanioji ginkluotė Ukrainai: ar tai pakeis karo eigą? / D. Labučio, M. Baranausko / ELTOS nuotr.

Ar išmanūs ir modernūs ginklai galėtų pakeisti karo Ukrainoje eigą, plačiau pakomentavo Europos parlamento narys Petras Auštrevičius.

– Tai pakeis karo eigą ar nebūtinai?

– Reikia pasakyt, kad poreikis yra didžiulis. Bet kokios ginkluotės tiekimas Ukrainai, išlaikant lygį, koks jis buvo, leistų Ukrainai ne pralaimėti. Bet ar jis leis Ukrainai laimėti – štai kur klausimas. Reikia pripažinti, kad ypatingai tam tikros ginkluotės, tai yra tiksliųjų vidutinio tolimojo nuotolio raketų, šaudmenų 135 kalibro, šarvuotos technikos ir, žinoma, naikintuvų poreikis yra didžiulis. Kitaip tariant, kalbame ne apie vieną milijardą, ne apie 5 milijardus, bet, matyt, dešimtimis milijardų karinės paramos padidinimą. Ir ne tik padidinimą, bet ir išlaikymą Ukrainai. Kitaip tariant, tai negali būti vien tik proginis variantas – jeigu jau pasakyta, tai turėtų tapti strategine, ilgalaike politika.

– Kol kas nematote, kad ginklai, kad ir kokie išmanūs jie būtų, galėtų atnešti lūžį?

– Reikia, kad Vakarų politikai laikytųsi, sakyčiau, nuoseklios ir strateginės linijos, kad tai nebūtų vieną dieną taip, vakare – kitaip. Tai negali būti savaitės ar mėnesio sprendimas, tai turi būti metams į priekį. Tuomet galime tikėtis, kad iš tikrųjų tas lūžis ir užtikrintumas įvyks. Žinome, jog ukrainiečių kariai yra puikūs, bet jiems trūksta ginkluotės. Matant, kad Sergejus Lavrovas užsitikrina milijoninius šaudmenų kontraktus Šiaurės Korėjoje, tai įsivaizduokite, kaip turėtume elgtis visi kolektyviniai Vakarai. Labai tikiuosi, kad matome tam tikrą pokytį.

– Ar Europa mokės už tas „Patriot“ sistemas Jungtinėms Valstijoms?

– Panašu, kad mokės europinės NATO šalys. Reikia žvelgti, matyt, būtent šių valstybių link. Vokietija įsipareigojo nupirkti dvi „Patriot“ sistemas – tai yra arti dviejų milijardų ir daugiau dolerių. Norvegija – vieną, nors Volodymyras Zelenskis prašo apskritai dešimties. Tiek jam reikia papildomai, norint apsaugoti dangų virš Ukrainos, bent jau tas strategines vietas, strategines sritis, kurios ypatingai svarbios. Tai yra sostinė ir tam tikri strateginiai objektai.

– Matyt D. Trumpą padažnėjusios rusų atakos galutinai įtikino, kad Vladimiras Putinas nenori jokios taikos.

– „Patriot“ sistemos nebus naudojamos prieš dronus. Jos bus naudojamos prieš tam tikro tipo balistines raketas, kurias galima numušti vien tik „Patriot“ sistema, kuri puikiai veikia. Beje, ukrainiečiai ne tik jas yra išbandę, bet atitinkamai ir įvaldę, ir pritaikė, mano žiniomis, tam tikrų inovacijų, kurios yra naudingos ir amerikiečių ginklų gamintojams. Tai – puiki reklama „Patriot“ sistemai. Bet ukrainiečiams labai daug reikia ir kitos tradicinės ginkluotės. Tai ir „Stinger“ sistemų, ir tam tikrų šaudmenų mobiliosioms grupėms, ir panašiai. Reikia visko.

Todėl jeigu Europos NATO tikrai savyje turi pakankamai finansinių resursų, labai tikiuosi, kad gali, nes tai ne vien tiktai nacionaliniai biudžetai, bet ir vadinamoji sistema „SAFE“ – 150 milijardų. Du komisarai – Andrius Kubilius ir Valdis Dombrovskis – kreipėsi bendru laišku, kad Europos Sąjungos valstybės narės plačiau naudotų tas paskolas, galimas iš „SAFE“ programos, padėti Ukrainai. Nes jeigu mes dedame lyginamąjį ženklą, kad Ukrainos saugumas yra Europos saugumas, tai finansiškai tai reikštų būtent visų galimų finansų panaudojimą šiam tikslui.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Europa jau galės nusiraminti dėl savo gynybos pramonės?

– Ne, aš nematau čia jokio prieštaravimo. Šiuo metu ukrainiečiams reikia tam tikrų raketų priešraketinės gynybos kare, kurias turi amerikiečiai, kurių patys europiečiai stokoja. Bet jiems reikia, kaip minėjau, ir tradicinės ginkluotės – tų pačių tankų, šarvuočių ir amunicijos, kuri milijonais vienetų yra naudojama kiekvieną savaitę ir kiekvieną mėnesį. Europiečiams jokiu būdu negalima nusiraminti. Tai yra vienkartinis šyptelėjimas iš D. Trumpo pusės – reikia tuo pilnai pasinaudoti, bet, žinoma, kurti stiprią, konkurencingą ir į inovacijas žvelgiančią Europos karinę pramonę.

Daugiau naujienų