Pereiti į pagrindinį turinį

Italijos politinė krizė: kas bus toliau?

2019-08-21 12:13

Italijos prezidentas Sergio Mattarella trečiadienį pradėjo derybas su pagrindinių politinių partijų lyderiais, bandydamas išspręsti šalies politinę krizę praėjus dienai po to, kai premjeras Giuseppe Conte atsistatydino.

Giuseppe Conte
Giuseppe Conte / Scanpix nuotr.

G. Conte atsistatydino iškart po kalbos Senate, kur jis griežtai kritikavo kraštutinių dešiniųjų pažiūrų vidaus reikalų ministrą Matteo Salvini dėl to, kad šis, žlugdydamas valdančiąją koaliciją, rūpinosi tik savo interesais.

S. Mattarella, kaip Italijos prezidentas, gali paleisti parlamentą, sušaukti išankstinius rinkimus ir parinkti premjerą.

Pateikiame kelis galimus šios politinės krizės scenarijus:

Mažai tikėtina koalicija

Derybos tarp itin susiskaldžiusių Italijos partijų bus labai sudėtingos, tačiau kuluaruose aptariamas galimas šiuo metu valdančiojoje koalicijoje esančio, populistinio „Penkių žvaigždžių judėjimo“ (M5S) ir centro kairės demokratų partijos (PD) aljansas.

Tokia koalicija visiškai sužlugdytų M. Salvini planus surengti išankstinius rinkimus ir tapti premjeru. Naujoji Vyriausybė tokiu atveju būtų sudaryta be M. Salvini „Lygos“.

Anksčiau PD ir M5S koalicija atrodė visiškai neįmanoma, tačiau buvęs PD partijos lyderis ir šalies premjeras Matteo Renzi, bandydamas paskatinti tokios koalicijos sudarymą, tvirtino joje nedalyvausiantis.

Daugelis populistinių partijų M. Renzi vertina kaip elito atstovą, todėl toks buvusio premjero sprendimas gali atverti kelius šiai koalicijai.

Proeuropietiška koalicija

Romano Prodi, buvęs centro kairės premjeras ir Europos Komisijos (EK) pirmininkas, pasiūlė suformuoti naująją valdančiąją koaliciją iš M5S, PD ir Silvio Berlusconi centro dešiniųjų partijos „Forza Italia“.

Toks scenarijus iš esmės suformuotų „antisalvinišką“ koaliciją.

Po daugiau nei metus trukusius M. Salvini antieuropietiškos retorikos, R. Prodi teigimu, naujoji koalicija leistų „iš naujo integruoti Italiją, kaip aktyvią narę, į ES“.

Ši Vyriausybė, tikėtina, būtų labai laukiama Briuselyje.

Išankstiniai rinkimai

S. Mattarella yra atsakingas už naujos valdančiosios koalicijos patvirtinimą.

Jei prezidentas manys, kad naujos Vyriausybės suformuoti neįmanoma, jis gali nuspręsti sušaukti išankstinius rinkimus, kurie galėtų įvykti jau spalio pabaigoje.

Toks scenarijus išpildytų M. Salvini norą, nes visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad jo vadovaujama „Lyga“ ir kitos dešiniųjų partijos rinkimus laimėtų.

M. Salvini tokiu atveju galėtų tapti premjeru, suformavęs koaliciją su prieš imigraciją ir LGBT pasisakančia „Italijos brolių“ partija bei S. Berlusconi vadovaujama „Forza Italia“.

Technokratų Vyriausybė

S. Mattarella taip pat gali nuspręsti paskirti technokratų Vyriausybę.

Tokia Vyriausybė rūpintųsi Italijos reikalais iki kitų rinkimų, kurie tikriausiai vyktų kitąmet.

Toks prezidento sprendimas leistų patvirtinti kitų metų biudžetą ir išvengti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) padidinimo, kuris labiausiai paveiktų skurdžiau gyvenančius italus.

Posūkis 180 laipsnių kampu

Nors ir ypatingai mažai tikėtinas, susitaikymas tarp buvusių koalicijos partnerių „Lygos“ ir M5S negali būti atmestas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų